12:10 | 26.11.24 | Նորություններ | 16919
Արեւորդի ՀԿ-ն Ucom-ի աջակցությամբ այս անգամ է 10.44 կվտ/ժ դրվածքային հզորությամբ արեւային կայան է տեղադրել Վայոց Ձորի մարզի Եղեգնաձոր համայնքի Մալիշկա բնակավայրի թիվ 2 մանկապարտեզում։
2013 թվականին կապիտալ վերանորոգված մանկապարտեզի շենքի դիրքը տալիս է արեւային կայանի մաքսիմալ արդյունավետ արտադրողականության հնարավորություն։
Տեղադրված կայանը հնարավորություն կտա հոգալ մանկապարտեզի ջեռուցման ամբողջ ծախսը, ինչպես նաեւ հոսանքի այլ ծախսեր։
Այժմ մանկապարտեզում գործում է երկու խումբ՝ ավելի քան 50 երեխա, սակայն առաջիկայում պլանավորում են դռները բացել նաեւ 2-ից 3 տարեկան երեխաների համար, որի դեպքում մանկապարտեզ կհաճախի ավելի քան 80 երեխա։
«Մենք բոլորս գիտակցում ենք, թե որքան կարեւոր է կրթությունը, ու ցանկանում ենք մեր փոքրիկների համար լավագույն պայմանները ստեղծել սովորելու եւ զարգանալու։ Շատ ուրախ եմ, որ Ucom-ի հոգատար վերաբերմունքի ու կանաչ տեխնոլոգիաներին նվիրվածության շնորհիվ մարզերում մեր երեխաները կկարողանան ջերմ սենյակներում ստանալ իրենց կյանքի առաջին գիտելիքները» - նշել է Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
«Ամեն նոր ծրագիր ավարտելով՝ համոզվում եմ, որ Ucom-ի հետ մեր համագործակցությունը թիրախային բնակավայրերում ունի շարունակական արդյունավետ ազդեցություն։ Պարզ բնահեն լուծումներին ապավինելով՝ կարողանում ենք օգնել համայնքներին դառնալ ավելի կայուն եւ այս դեպքում նաեւ նպաստել փոքրիկների համար ապահով միջավայրի ձեւավորմանը» - ասել է Արեւորդի ՀԿ-ի գլխավոր տնօրեն Սոնա Քալանթարյանը։
«Ucom-ի եւ Արեւորդի ՀԿ-ի շնորհիվ տեղադրած արեւային կայանը կարեւոր ներդրում է համայնքի համար։ Այն կնվազեցնի տարեկան 2 միլիոն դրամի չափով էլեկտրաէներգիայի ծախսերը եւ հնարավորություն կտա ուղղել այն մանկապարտեզի բարեկեցությանն ու զարգացմանը։ Մենք խորին շնորհակալություն ենք հայտնում Ucom-ին եւ Արեւորդի ՀԿ-ին՝ գյուղական համայնքների եւ մեր երեխաների մասին հոգ տանելու համար», - ասել է Մալիշկա վարչական բնակավայրի ղեկավար Գարիկ Նազարյանը։
Մինչ այժմ ձմռան ամիսներին սպորտի դահլիճն ու շենքի այլ հատվածները անհնար էր օգտագործել ջեռուցման բացակայության պատճառով։ Մանկապարտեզի ջեռուցումը ապահովվում էր թե՛ գազով, թե՛ հոսանքով, եւ համատեղ տարեկան ծախսը գերազանցում էր 2 միլիոն դրամը։ Տեղադրված արեւային կայանը հնարավորություն կտա լիովին գործարկել մանկապարտեզի շենքը՝ ֆինանսական մեծ ծախսերից խուսափելով եւ ապահովելով փոքրիկների համար հարմար ու տաք միջավայր։

12:10 | 26.11.24 | Новости | 16680
Общественная организация Sunchild при поддержке компании Ucom на этот раз установила солнечную электростанцию установленной мощностью 10,44 кВт/ч в детском саду №2 села Малишка общины Ехегнадзор Вайоцдзорского марза.
Расположение здания детского сада, полностью отремонтированного в 2013 году, позволяет обеспечить максимально эффективную производительность солнечной электростанции. Установленная станция даст возможность покрыть все расходы на отопление детского сада, а также другие расходы на электроэнергию.
Сейчас в детском саду занимаются две группы – более 50 детей, но в ближайшее время планируется прием детей от 2 до 3 лет, и в этом случае детский сад будут посещать более 80 детей.
«Мы все понимаем, насколько важно образование, и хотим создать наилучшие условия для обучения и развития наших детей. Я очень рад, что благодаря заботливому отношению компании Ucom и нашей преданности зеленым технологиям, дети в марзах смогут получать первые знания в своей жизни в теплых помещениях», — отметил генеральный директор компании Ucom, Ральф Йирикян.
«После завершения каждого нового проекта я убеждаюсь, что наше сотрудничество с Ucom оказывает постоянное и эффективное влияние в целевых населенных пунктах. Опираясь на простые экологически чистые решения, мы можем способствовать росту стабильности общин и помогать созданию безопасной среды для детей», — сказала Сона Калантарян, директор общественной организации SunChild.
«Солнечные панели, установленные благодаря Ucom и общественной организации SunChild, являются важным вкладом в нашу общину. Они позволят сократить ежегодные расходы на электроэнергию на 2 млн драмов и направить эти средства на улучшение и развитие детского сада. Мы выражаем глубокую благодарность Ucom и общественной организации SunChild за заботу о сельских общинах и наших детях», — сказал административный руководитель округа Малишка Гарик Назарян.
До сих пор пользоваться спортивным залом детского сада и другими частями здания в зимние месяцы было невозможно из-за отсутствия отопления. Детский сад отапливался как газом, так и электричеством, а совокупные годовые затраты превышали 2 000 000 драмов. Установленная солнечная установка позволит полноценно эксплуатировать все здание детского сада круглый год, избегая больших финансовых затрат и обеспечивая комфортную и теплую среду для детей.