12:45 | 10.12.24 | Նորություններ | 11694
Viva-ն հասել է մեծ հաջողությունների՝ դառնալով Հայաստանի տեղեկատվական եւ հեռահաղորդակցային տեխնոլոգիաների (ՏՀՏ) շուկայի առաջատարը։
Այսօր ընկերության պորտֆոլիոն ներառում է շատ ոլորտներ՝ ավանդական կապի ծառայություններից մինչեւ թվային նորարարական ծառայությունների եւ նախագծերի լայն շրջանակ:
Viva-ի երկարաժամկետ հաջողության հիմքում թափանցիկությունն ու ազնիվ գործընկերային հարաբերություններն են։ Ընկերությանը վստահում է ավելի քան երկու միլիոն հաճախորդ, գործընկերները, բաժնետերերը, աշխատակիցներն ու հասարակության լայն շրջանակներ: Այս երկարամյա վստահության հիմքում Viva-ի գործարար անթերի էթիկան է, որը հիմնված է օրենսդրության պահանջների եւ գործարար բարեվարքության համաշխարհային լավագույն սկզբունքներին ու չափանիշներին խստորեն հետեւելու վրա: Viva-ն ՏՀՏ ոլորտում առաջատար է ոչ միայն բաժանորդների եւ եկամուտների, այլեւ կառավարման եւ միջազգային չափանիշներին համապատասխան բիզնես էթիկայի առումով:
Ամենակարեւոր ձեռքբերումը, որ արձանագրել է Viva-ն կայուն զարգացման ոլորտում՝ առաջին անգամ Հայաստանում ներդրված՝ հակակոռուպցիոն կառավարման ու կաշառակերության կանխարգելմանն ուղղված համակարգերի համապատասխանությունն է ISO 37001 եւ ISO 19600 միջազգային ստանդարտներին: Սա ամրագրվել է ընկերությանը շնորհված վկայականներով՝ «International Compliance Association» մասնագիտացված կազմակերպության կողմից իրականացված աուդիտորական ստուգման արդյունքնում:
Բացի դրանից՝ առաջին անգամ Հայաստանում Viva-ն հրապարակել է կորպորատիվ պատասխանատվության տարեկան զեկույց՝ հիմնված GRI (Global Reporting Initiative) համաշխարհային հեղինակավոր կառույցի սահմանած ստանդարտների վրա: Զեկույցը չի սահմանափակվում ընկերության սոցիալական ու բնապահպանական գործունեության նկարագրությամբ:
Viva-ի գործունեությունը կառուցված է ինստիտուցիոնալ հիմքերի՝ Կորպորատիվ պատասխանատվության ISO 26000 եւ տեղեկատվական անվտանգության ISO 27001 համաշխարհային ուղեցույցների վրա: Այդ հիմքերն են՝ տեղեկատվական անվտանգությունն ու տվյալների գաղտնիությունը, էներգիայի չվերականգնվող ռեսուրսների արդյունավետ օգտագործումն ու խնայողությունը՝ արեւային էներգիայի օգտագործման շնորհիվ, գործարար էթիկան, համայնքների զարգացումը, ռիսկերի կառավարման համար նախատեսված համակարգերը եւ այլն:
«Թափանցիկության, բիզնես էթիկայի, հաճախորդամետության, պատասխանատվության եւ հաշվետվողականության չափանիշների ինստիտուցիոնալացումը կարեւոր նախապայման է հակակոռուպցիոն արդյունավետ համակարգի գոյության եւ, ի վերջո, երկարաժամկետ հեղինակության համար: Շատ կարեւոր է գիտակցել, որ հակակոռուպցիոն քաղաքականության միջազգային չափանիշների ներդրումն առաջին հերթին ուղղված է տարբեր ռիսկերի վաղ հայտնաբերմանը։ Այստեղ նույնպես կիրառելի է կյանքի համընդհանուր բանաձեւը. խնդիրները պետք է կանխել նախքան դրանց՝ ճգնաժամի վերածվելը։ Բիզնեսի տեսանկյունից, ISO 37001 եւ ISO 19600 միջազգային ստանդարտներին համապատասխանելը նաեւ ընկերությանը տալիս է մրցակցային մեծ առավելություն: Մենք պատրաստ ենք մեր փորձը կիսելու այլ ընկերությունների հետ, որոնք նույնպես հետաքրքրված են միջազգային գործիքների կիրառմամբ՝ առողջ եւ թափանցիկ կառավարում ապահովելու հարցում»,- ասում է Viva-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը:

12:45 | 10.12.24 | Новости | 11691
Viva добилась больших успехов, став лидером армянского рынка телекоммуникаций и информационных технологий.
В портфолио компании сегодня множество направлений – от традиционных услуг связи до широкого спектра инновационных цифровых продуктов и проектов в новых цифровых индустриях.
Основа долгосрочного успеха Viva – открытость, партнерство и честность в ведении бизнеса. Нам доверяют более два миллионов клиентов, партнеров, акционеры, сотрудники и широкая общественность. В основе этого многолетнего доверия – безупречная деловая этика Viva, основанная на строгом соблюдении законодательства, приверженность лучшим мировым принципам и стандартам делового поведения. Viva является лидером в сфере ИКТ не только по числу абонентов и доходам, но и по уровню управления компанией и деловой этики в соответствии с международными стандартами.
9 декабря отмечается как Международный день борьбы с коррупцией.
Самым важным достижением Viva в сфере устойчивого развития является культура антикоррупционного соответствия (комплаенс) в компании, в основе которого – приверженность международным стандартам ISO 37001 и ISO 19600, впервые внедренным в Армении на уровне компании систем антикоррупционного управления и борьбы со взяточничеством. Это подтверждено аудитом, проведенным специализированной организацией «International Compliance Association», что зафиксировано в сертификате, впервые выданном армянской компании по итогам проверки.
Кроме того, Viva впервые в Армении стала компанией, выпускающей годовой отчет о корпоративной ответственности на основе стандартов, установленных организацией GRI (Global Reporting Initiative). Отчет публикуется ежегодно и не ограничивается описанием социальной и экологической деятельности компании.
Институциональные основы деятельности Viva соответствуют требованием стандарта корпоративной ответственности ISO 26000 и стандарта ISO 27001 в сфере информационной безопасности. Этими основами являются: информационная безопасность и конфиденциальность данных, эффективное использование и сохранение не возобновляемых энергетических ресурсов за счет использования солнечной энергии, деловая этика, внедрение системы управления рисками и т. д.
«Институционализация норм прозрачности, деловой этики, клиентоориентированности, ответственности и отчетности является важнейшей предпосылкой существования эффективной антикоррупционной системы и, в конечном итоге, построения долгосрочной репутации. Очень важно осознавать, что внедрение международных стандартов антикоррупционной политики направлено, прежде всего, на раннее выявление различных рисков. Универсальная формула жизни применима и здесь։ проблемы необходимо предотвращать до того, как они перерастут в кризисы. С точки зрения бизнеса соблюдение международных стандартов ISO 37001 и ISO 19600 также дает компании большое конкурентное преимущество. Мы готовы делиться своим опытом с другими компаниями, которые также заинтересованы в применении международного инструментария для обеспечения здорового и прозрачного управления»,- говорит генеральный директор компании Viva Армен Аветисян.