17:17 | 13.12.24 | Նորություններ | exclusive 10772
Inmates խաղի հեղինակ, գեյմ դիզայներ Դավիթ Անդրեասյանը մշակել է նոր սարսափ ժանրի խաղ NEDRA-ն, որը պատմվածքահեն արկածային խաղ է` հարուստ մթնոլորտային գործողություններով եւ գոյատեւման պայքարով։
Itel.am-ի հետ զրույցում Դավիթ Անդրեասյանը պատմել է, որ խաղը ստեղծել է միայնակ, պահանջվել է 5 տարի:
Խաղի գործողությունները զարգանում են խորհրդային ժամանակաշրջանում Անտարկտիդայում գտնվող լքված գիտահետազոտական կայանում։ Արթուր անունով գլխավոր հերոսը պետք է ուսումնասիրի շրջակայքը, բացահայտի կայանում թաքնված առեղծվածները, միաժամանակ կռվի հարձակվող զոմբիների ու այլմոլորակայինների դեմ, նաեւ գոյատեւման պայքար մղի՝ պահպանելով մարմնի ճիշտ ջերմաստիճանը։
«Խաղն ունի աննկատ գործելու (stealth) մեխանիկա, որը կապված է մարմնի ջերմաստիճանի հետ։ Գործողությունները տեղի են ունենում սառը միջավայրում (-65-ից -80 աստիճան), հրեշները խաղացողին նկատում են միայն այն դեպքում, երբ նրա մարմնի ջերմաստիճանը նորմալ է, իսկ երբ խաղացողը հիպոթերմիայի շեմին է, չեն նկատում։ Պետք է պահել ջերմային ճիշտ հավասարակշռություն, որ նաեւ սառցամահ չլինի։ Բացի այդ, Արթուրը պետք է փնտրի զինամթերք ու տարբեր գործիքներ, որոնք կօգնեն նրան հաղթահարել ամեն անկյունում սպասող մարտահրավերները»,- նշել է հեղինակը։
Դավիթի խոսքով՝ սա միակ խաղարկային առանձնահատկությունը չէ եւ խաղացողներին կգրավի նաեւ սյուժեի զարգացումները՝ ապահովելով հետաքրքիր փորձառություն։
«Խաղը հասանելի կլինի Steam հարթակում 2025 թվականի երկրորդ եռամսյակում։ Պլանավորում եմ աստիճանաբար այլ հարթակներում նույնպես ներկայացնել»,- ասել է Դավիթը։

David Andreasyan, the game designer of Inmates, has developed a new horror game NEDRA - a story-driven adventure game with rich atmosphere and struggle for survival.
In an interview with Itel.am, David Andreasyan said that he created the game on his own over the course of five years.
The game is set in an abandoned Soviet-era research station in Antarctica. Players take on the role of Arthur and must explore the station and uncover its chilling secrets, fighting off attacking zombies and aliens, and struggling to survive by maintaining the right body temperature.
“The game incorporates stealth mechanics tied to body temperature. The actions take place in a cold environment (-65 to -80 degrees). Monsters detect the player only when the body temperature is normal, but if the player is on the verge of hypothermia, they do not notice him. The challenge lies in maintaining the correct thermal balance to avoid freezing to death. In addition, Arthur also needs to search for ammunition and various tools to navigate the dangers that await him around every corner,” the author of the game noted.
Andreasyan added that this is just one of the game’s features, as the players will also be captivated by the plot developments, providing an interesting experience.
“The game is set to launch on Steam in the second quarter of 2025, with plans to gradually introduce it to other platforms as well,” said David.