17:18 | 20.12.24 | Նորություններ | 20889
Safe YOU համաշխարհային նախաձեռնությունը, որը ներկայացնում է կանանց  անվտանգության խթանմանը եւ հզորացմանն ուղղված հարթակ, հայտարարում է իր գործունեության մեկնարկը Լեհաստանում։
Safe YOU-ի պաշտոնական մեկնարկը Լեհաստանում տրվել է դեկտեմբերի 10-ին։ Գործընկերները եւ շահագրգիռ կողմերը նշել են նախաձեռնության մեկնարկը եւ վերահաստատել իրենց հանձնառությունը երկրում կանանց անվտանգության եւ հզորացման ապահովմանը: Սա Ռումինիայից հետո Եվրոպական Միության երկրորդ երկիրն է, որտեղ Safe YOU-ն հասանելի է։
Նախաձեռնությունն իրականություն է դարձել Լեհաստանի Feminoteka հիմնադրամի հետ համագործակցությամբ, որը հանդես կգա որպես հիմնական գործընկեր՝ ապահովելով ծառայությունների արդյունավետ մատուցում եւ աջակցություն շահառուներին։
photo © Safe YOU
Մեկնարկային միջոցառմանը Safe YOU թիմը` գործընկեր Ֆեմինոտեկա հիմնադրամի հետ համատեղ, ներկայացրել են Safe YOU հավելվածը, անցկացրել պանելային քննարկում։ Միջոցառումը եզրափակվել է մասնակիցների հետ ինտերակտիվ հարցուպատասխանով։
Միջոցառմանը ներկա էին բազմաթիվ հյուրեր, այդ թվում՝ պաշտոնյաներ եւ ՀԿ ներկայացուցիչներ։ Իրենց ներկայությամբ միջոցառումը պատվել էին Լեհաստանում Հայաստանի դեսպան Ալեքսանդր Արզումանյանը եւ Լեհաստանի Հավասարության նախարար Կատարժինա Կոտուլան, ովքեր իրենց աջակցությունն են հայտնել Safe YOU նախաձեռնությանը:
Safe YOU-ի այս նախաձեռնությունը կյանքի է կոչվում ՄԱԿ-ի Բնակչության հիմնադրամի Արեւելյան Եվրոպայի եւ Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանային գրասենյակի (UNFPA EECARO) աջակցությամբ: Ծրագիրը ֆինանսավորվում է ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի, ինչպես նաեւ Կանադայի, Շվեդիայի, Նորվեգիայի, Իռլանդիայի եւ Գերմանիայի կառավարությունների կողմից: Համագործակցությունն ընդգծում է տարածաշրջանում կանանց իրավունքների խթանման եւ նրանց անվտանգության ապահովման հանձնառությունը:
Safe YOU-ն հավատարիմ է մնում կանանց համար ավելի ապահով եւ ներառական հասարակություն ստեղծելու իր առաքելությանը: Safe YOU բջջային հավելվածը պայքարում է կանանց նկատմամբ բռնության դեմ՝ առաջարկելով անհապաղ օգնություն եւ ապահովելով անմիջական կապ օգտատերերի եւ նրանց աջակցող կառույցների, այդ թվում՝ մասնագիտացված հասարակական կազմակերպությունների, անհատ մասնագետների, միջազգային կազմակերպությունների եւ պետական մարմինների հետ:

17:18 | 20.12.24 | News | 20895
The global initiative Safe YOU - a platform aimed at promoting women’s safety and empowerment - has announced the launch of its activities in Poland.
The initiative was officially inaugurated in Poland on December 10, with partners and stakeholders gathering to celebrate the launch of the initiative and reaffirm their commitment to ensuring the safety and empowering women in the country. Poland becomes the second EU country, after Romania, where Safe YOU is now available.
The initiative has become a reality through cooperation with the Polish Feminoteka Foundation, which will act as a key partner, ensuring effective service delivery and support to beneficiaries.
photo © Safe YOU
At the inauguration event, the Safe YOU team, along with its partner Feminoteka Foundation, presented the Safe YOU app and held a panel discussion. The event concluded with an interactive Q&A with the participants.
The event was attended by numerous guests, including officials and NGO representatives. Among the guests were the Ambassador of Armenia to Poland, Alexander Arzoumanian, and the Minister of Equality of Poland, Katarzyna Kotula, who expressed their support for the Safe YOU initiative.
The Safe YOU initiative is being implemented with the support of the United Nations Population Fund for Eastern Europe and Central Asia Regional Office (UNFPA EECARO). The project is funded by the U.S. Department of State, as well as the governments of Canada, Sweden, Norway, Ireland and Germany. This partnership highlights the commitment to promoting women’s rights and ensuring their safety across the region.
Safe YOU remains committed to its mission of creating a safer and more inclusive society for women. The Safe YOU mobile application combats violence against women by offering immediate assistance and facilitating direct connections between users and their support structures, including specialized NGOs, individual professionals, international organizations and government agencies.