15:02 | 25.12.24 | Նորություններ | exclusive 21718
Հայաստանում գենդերային հավասարության եւ կանանց անվտանգության ամրապնդման գործում կարեւոր դերակատարում ունեն «Ապահով առցանց տիրույթում» (Safe Online) եւ «Կանանց նախաձեռնություն հանուն անվտանգության եւ հավասարության» (WISE) ծրագրերը։ Երկուսն էլ իրականացվում են ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի ֆինանսավորմամբ եւ Mercy Corps Georgia-ի հետ համագործակցությամբ, իսկ Հայաստանում դրանք իրագործում է ԻՄԻՆ Նախաձեռնություններ հիմնադրամը։
Safe Online-ը կենտրոնանում է հատկապես առցանց տիրույթում կանանց անվտանգության եւ մասնակցության խթանման վրա, իսկ WISE ծրագիրն ավելի լայն շրջանակ ունի՝ թիրախավորելով գենդերային բռնության բոլոր դրսեւորումները։ Երկուսն էլ կիրառում են նորարարական մոտեցումներ, այդ թվում՝ Safe YOU հավելվածի գործիքակազմը, եւ ստեղծում անվտանգ եւ հավասար հնարավորություններով միջավայր կանանց եւ աղջիկների համար։
Safe Online ծրագրի համակարգող Միլենա Հայրապետյանը եւ WISE ծրագրի ղեկավար Լիլիթ Շախուլյանը iTel.am-ին պատմել են այս ծրագրերի առաքելության, գաղափարի, իրականացվող աշխատանքների ու առաջիկա ծրագրերի մասին։
Անվտանգ եւ հավասար. WISE-ի տեսլականը
«Կանանց նախաձեռնություն հանուն անվտանգության եւ հավասարության» (WISE) ծրագիրը եռամյա տարածաշրջանային ծրագիր է, որի հիմնական նպատակներն են գենդերային բռնության կանխարգելումը, գենդերային բռնության ու հարակից հիմնահարցերի վերաբերյալ իրազեկվածության բարձրացումը եւ գենդերային հավասարության խթանումը:
Ըստ ծրագրի ղեկավար Լիլիթ Շախուլյանի՝ գենդերային բռնությունը բարդ եւ փոխակերպվող երեւույթ է, ինչը հաճախ դժվարացնում է դրա կանխարգելումը։
«Մենք առաջնորդվում ենք այն համոզմունքով, որ ոչ մի անձ չպետք է ապրի գենդերային բռնության սպառնալիքի ներքո: WISE ծրագրի նախագծման փուլում շեշտը դրվել է հատկապես Safe YOU ինովացիոն հարթակի գործիքակազմի միջոցով գենդերային բռնության խնդրի կանխարգելման, արձագանքման մեխանիզմների օգտագործման եւ դրանց բարելավման վրա», - ասում է նա։
Ծրագրի շրջանակում իրականացվել են մի շարք կարեւոր նախաձեռնություններ, այդ թվում՝ 2020-2023 թվականների ընթացքում Արցախից բռնի տեղահանված կանանց եւ աղջիկների կարիքների վերաբերյալ հետազոտություն, համայնքային կառույցների հետ ենթադրամաշնորհային ծրագրեր, որոնցում ներգրավվել է 8 կազմակերպություն Լոռու, Շիրակի, Տավուշի, Կոտայքի եւ Արագածոտնի մարզերից։
Լիլիթ Շախուլյանի խոսքով՝ Safe YOU-ի առաքելությունն է, որ յուրաքանչյուր կին ու աղջիկ, անկախ ծագումից, կարողություններից, մաշկի գույնից եւ այլ հանգամանքներից, իրեն զգա ուժեղ եւ ապահով։
«Օգտագործելով Safe YOU-ի գործիքակազմը՝ ծրագրի շրջանակում շարունակաբար ներգրավում ենք տարբեր որակավորված մասնագետների (իրավաբանների, հոգեբանների), որոնք անվճար եւ անանուն խորհրդատվություն են տրամադրում Safe YOU-ի օգտատերերին։ Նաեւ աշխատում ենք Հայաստանում գործող տարբեր աջակցման կենտրոնների եւ Ոստիկանության հետ՝ մեր օգտատերերին ուղղորդելով մասնագիտացված կառույցներ։
Վերջերս հագեցրել ենք Safe YOU-ն՝ ավելացնելով բաց հարցումների եւ քուիզների նոր գործառույթ, ստեղծել ենք «Կանչ» կոճակի գործածման դեպքում հետադարձ կապի եւ արձագանքման ավելի պրակտիկ գործառույթ, ինչպես նաեւ հավելվածը ավելի մատչելի ու հասանելի ենք դարձրել՝ այդ թվում նաեւ թարգմանելով այն քրդերեն (կուրմանջի) Հայաստանում բնակվող եզդի ազգաբնակչության համար», - նշում է Լիլիթ Շախուլյանը։
2025 թվականին՝ ծրագրի ամփոփիչ տարում, նախատեսվում է շարունակել գործող նախաձեռնությունները՝ հատուկ ուշադրություն դարձնելով Safe YOU հավելվածի տարածմանն ու արդյունավետ օգտագործմանը։
Թվային անվտանգության նոր հորիզոններ. Safe Online ծրագրի առաքելությունը
2023 թվականին մեկնարկած «Ապահով առցանց տիրույթում» (Safe Online) ծրագրի նպատակն է պայքարել առցանց տարածքում գենդերային հիմքով բռնության դեմ եւ խթանել կանանց մասնակցությունը թվային տնտեսությանը։ Ծրագրի համակարգող Միլենա Հայրապետյանի խոսքով՝ առցանց տիրույթում լայն տարածում են ստանում տեխնոլոգիաների կիրառմամբ գենդերային հիմքով բռնության (ՏԿԳՀԲ) ու ոտնձգության դրսեւորումները։
«Այսօր աշխարհն աստիճանաբար թվայնացման է գնում։ Զուգահեռաբար առցանց տիրույթում լայն տարածում են ստանում բռնության տարատեսակ դրսեւորումներ։ Ծրագրի շրջանակում կրթելու եւ իրազեկվածության մակարդակը բարձրացնելու միջոցով փորձում ենք հնարավորինս կանխել ՏԿԳՀԲ-ն, ինչպես նաեւ խթանել կանանց ներգրավվածությունն առցանց բիզնեսում», - ասում է նա։
Ըստ Միլենա Հայրապետյանի՝ պայքարի հիմնական միջոցներն իրազեկումն ու կրթությունն են։
«Ծրագրի շրջանակում իրականացնում ենք տեղեկատվական հանդիպումներ եւ թրեյնինգներ կանանց եւ աղջիկների համար։ Վերջերս իրականացրեցինք նաեւ հաքաթոն «Անվտանգ թվային հորիզոններ» խորագրով, որին մասնակից 10 թիմից 3-ը ճանաչվեց հաղթող եւ ստացավ ընդհանուր 1․000․000 ՀՀ դրամ ֆինանսավորում՝ իրենց նախագծերի իրագործման համար։ Առցանց միջավայրում ապահովության զգացմանը հնարավոր է հասնել միայն, երբ կինը գիտի իր իրավունքները եւ վստահ է, որ իր հանդեպ բռնության այս տեսակը եւս պատժելի է», - ընդգծում է նա։
Ծրագիրը սերտորեն համագործակցում է տեղական ՀԿ-ների, միջազգային կազմակերպությունների եւ պետական կառույցների, այդ թվում՝ ՀՀ Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարության ու Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի հետ։ Վերջերս Civitta Armenia-ի հետ համագործակցությամբ իրականացված հետազոտությունը բացահայտել է ՏԿԳՀԲ-ի տարատեսակները եւ ուսումնասիրել միջազգային փորձի տեղայնացման հնարավորությունները Հայաստանում։
«Մեր գործունեության վերջնանպատակն է կանանց եւ աղջիկներին իրազեկել բռնության այս տեսակի վերաբերյալ, որպեսզի կարողանանք կանխել այն, ինչպես նաեւ խրախուսել նրանց մասնակցել առցանց տնտեսությանը եւ առանց վախի կամ կաշկանդվածության՝ գործունեություն ծավալել նաեւ առցանց հարթակներում», - եզրափակում է Safe Online-ի համակարգողը։
Առաջիկայում նախատեսվում է ծրագրի շրջանակում ստեղծել նոր կրթական բովանդակություն, կազմակերպել եւս մեկ հաքաթոն եւ մշակել գործիքակազմ՝ աշխատավայրերում առցանց բռնությունը կանխելու նպատակով։

15:02 | 25.12.24 | News | exclusive 21682
The Safe Online and Women Initiative for Security and Equity (WISE) programs play a key role in strengthening gender equality and enhancing women’s safety in Armenia. Funded by the U.S. Department of State and implemented in partnership with Mercy Corps Georgia, these programs are carried out in Armenia by the IMINI Initiatives Foundation.
The Safe Online program focuses specifically on enhancing women’s safety and participation in the digital space, while WISE addresses a wider range of issues, targeting all forms of gender-based violence. Both initiatives use innovative approaches, such as the Safe YOU app, to create a secure and equal environment for women and girls.
In an interview with iTel.am, Safe Online Program Coordinator Milena Hayrapetyan and WISE Program Manager Lilit Shakhulyan shared insights about the mission, vision, current efforts, and future plans of these programs.
Safe and equal: the vision of WISE
The Women Initiative for Security and Equity (WISE) program is a three-year regional program aimed at preventing gender-based violence, raise awareness about it and related issues, and promoting gender equality.
According to program manager Lilit Shakhulyan, gender-based violence is a complex and evolving issue, which often makes it difficult to prevent.
“We firmly believe that no one should live under the threat of gender-based violence. During the design phase of WISE program, we prioritized the prevention of gender-based violence, focused on the use of response mechanisms and their improvement through the innovative tools of the Safe YOU platform,” she said.
A number of important initiatives have been implemented under the program, including a study on the needs of women and girls forcibly displaced from Artsakh during 2020-2023. Additionally, sub-grant programs have been implemented with community structures, engaging eight organizations from Lori, Shirak, Tavush, Kotayk, and Aragatsotn regions.
According to Lilit Shakhulyan, Safe YOU’s mission is to make every woman and girl - regardless of their background, abilities, skin color, and other circumstances - feel strong and safe.
“Through the Safe YOU toolkit, we consistently engage various qualified specialists (lawyers, psychologists), who provide free and anonymous consultation to Safe YOU users. We also work with various support centers and the Police in Armenia, directing our users to specialized structures.
We have recently enhanced Safe YOU by adding a new feature for open surveys and quizzes, created a more practical feedback and response function when using the ‘Call’ button, and enhanced accessibility by translating the app into Kurdish (Kurmanji) to better serve the Yezidi population in Armenia,” Lilit Shakhulyan noted.
In 2025, the program’s final year, efforts will focus on continuing current initiatives, with particular emphasis on the dissemination and effective use of the Safe YOU application.
New Horizons of Digital Security: The Mission of the Safe Online Program
Launched in 2023, the Safe Online program aims to combat gender-based violence in the digital space and promote women’s participation in the digital economy. According to program coordinator Milena Hayrapetyan, technology-facilitated gender-based violence (TFGBV) and harassment are widespread online.
“Today, the world is gradually becoming digital. In parallel, various forms of violence are becoming widespread in the online domain. Through this program, we are trying to prevent TFGBV as much as possible by educating and raising awareness, as well as promoting women’s involvement in online business,” she said.
Milena Hayrapetyan stressed that the key tools in combating technology-facilitated gender-based violence are awareness and education.
“As part of the program, we are conducting informational meetings and training for women and girls. Recently, we held a hackathon titled “Safe Digital Horizons,” in which 3 out of 10 participating teams were recognized as winners and received a total of 1,000,000 AMD in funding for the implementation of their projects. A sense of security in the online environment can only be achieved when a woman knows her rights and feels confident that such violence against her is punishable,” she emphasized.
The program works closely with local NGOs, international organizations, and government agencies, including the Ministry of Labor and Social Affairs of the Republic of Armenia and the Office of the Human Rights Defender. A recent study conducted in collaboration with Civitta Armenia, identified the types of TFGBV and explored opportunities for localizing international practices in Armenia.
“The ultimate goal of our activities is to educate women and girls about this type of violence, so we can prevent it, as well as encourage them to participate in the digital economy and engage with online platforms without fear or constraint,” concluded the Safe Online coordinator.
In the near future, the program plans to create new educational content, organize another hackathon, and develop a toolkit to prevent online violence in the workplace.