11:07 | 30.07.25 | Նորություններ | 23006
Հուլիսի 28-ին imID եւ Viva ընկերությունները պաշտոնապես հայտարարեցին, որ Viva-ի կողմից մշակված եւ ներդրված Mobile ID համակարգն այժմ ամբողջությամբ փոխանցվել է imID-ին։
Այս ձեռքբերումը տեղի է ունեցել պայմանագրի ստորագրման պաշտոնական արարողության ընթացքում, որին մասնակցել են ընկերությունների ղեկավարները՝ Կարեն Մկոյանը (imID) եւ Արմեն Ավետիսյանը (Viva)։
Mobile ID-ի ձեռքբերումը նշանակում է, որ Հայաստանի թվային ինքնության առանցքային տեխնոլոգիան այժմ կառավարելու է միակենտրոն, համախմբող եւ ռազմավարական նշանակության հարթակ՝ imID։ Այս փոփոխությունը թույլ է տալիս համախմբել բոլոր երեք հեռահաղորդակցային օպերատորներին եւ տասը առաջատար բանկերին՝ մեկ ազգային ենթակառուցվածքի ներքո։
«Viva-ն իր տեխնոլոգիական փորձը եւ երկարամյա փորձառությունը փոխանցում է imID-ին՝ հավատալով, որ նոր կառուցվածքի ներքո Mobile ID-ն կզարգանա առավել լայն թափով եւ կունենա համապետական նշանակություն։ Սա կարեւոր քայլ է Հայաստանի թվայնացման ուղղությամբ», – նշել է Արմեն Ավետիսյանը։
imID ընկերությունը, որը հիմնադրվել է 2024 թվականին բանկերի եւ հեռահաղորդակցական ընկերությունների կողմից, գործում է որպես վստահության ծառայություններ մատուցող (Trust Service Provider) ՝ նպատակ ունենալով ստեղծել ժամանակակից թվային ինքնության էկոհամակարգ։ Mobile ID-ի ձեռքբերումը նաեւ հիմք է ստեղծում ծառայությունների արդիականացման եւ նորարարական լուծումների ներդրման համար՝ հասանելի դարձնելով ապահով թվային նույնականացում եւ էլեկտրոնային ստորագրություն Հայաստանի բոլոր քաղաքացիների համար։
«Մենք պատրաստում ենք ծառայությունների լայնածավալ փաթեթ, որը կբերի ոչ միայն տեխնոլոգիական արդիականացում, այլ նաեւ զգալի առաջընթաց թվային հասարակության կառուցման ճանապարհին։ Viva-ից ձեռք բերված Mobile ID լուծումը, որին արդեն ինտեգրված են Յուքոմ եւ Թիմ Տելեկոմ Արմենիա հեղահաղորդակցութան ընկերությունները, համատեղ ուժերով կվերափոխվի՝ դառնալով մատչելի, արագ եւ անվտանգ ինքնության հաստատման գործիք յուրաքանչյուրի համար՝ պետական, մասնավոր եւ անհատական մակարդակներում», – նշել է Կարեն Մկոյանը։
Այս ձեռքբերումը նոր ազդակ է տալիս Հայաստանի թվային փոխակերպման գործընթացին՝ մոտեցնելով այն միջազգային չափանիշներին եւ նպաստելով Հայաստանի ինտեգրմանը համաշխարհային թվային էկոհամակարգերին։

Компании imID и Viva официально объявили, что система Mobile ID, разработанная и внедренная Viva, теперь полностью передана компании imID.
Приобретение состоялось во время официальной церемонии подписания договора, на которой присутствовали руководители компаний Карен Мкоян (imID) и Армен Аветисян (Viva).
Приобретение Mobile ID означает, что ключевая технология цифровой идентификации Армении теперь будет управляться централизованной, унифицированной и стратегически важной платформой imID. Это изменение позволяет объединить всех трех операторов связи и десять ведущих банков в рамках единой национальной инфраструктуры.
«Viva передаёт свои технологические знания и многолетний опыт imID, полагая, что в рамках новой структуры Mobile ID получит более широкое развитие и будет иметь национальное значение. Это важный шаг на пути цифровизации Армении», — отметил Армен Аветисян.
Компания imID, основанная в 2024 году банками и телекоммуникационными компаниями, действует как поставщик услуг доверия (Trust Service Provider) с целью создания современной экосистемы цифровой идентификации. Приобретение Mobile ID также создает основу для модернизации услуг и внедрения инновационных решений, делая безопасную цифровую идентификацию и электронную подпись доступными для всех граждан Армении.
«Мы готовим масштабный пакет услуг, который принесёт не только технологическую модернизацию, но и значительный прогресс на пути построения цифрового общества. Решение Mobile ID, приобретённое у Viva и уже интегрированное телекоммуникационными операторами Ucom и Team Telecom Armenia, будет совместными усилиями трансформировано в доступный, быстрый и безопасный инструмент подтверждения личности для всех — на государственном, частном и индивидуальном уровнях», — отметил Карен Мкоян.
Это достижение придает новый импульс процессу цифровой трансформации Армении, приближая ее к международным стандартам и способствуя интеграции Армении в глобальные цифровые экосистемы.