12:56 | 12.09.25 | Նորություններ | 20406
Այս տարի այն անցկացվում է սեպտեմբերի 12-13-ը եւ արդեն վեցերորդ տարին անընդմեջ համախմբում է աշխարհի առաջատար մասնագետներին, հետազոտողներին, ինժեներներին եւ տեխնոլոգիաներով հետաքրքրված մասնագետներին։
Համաժողովի նպատակն է խթանել Հայաստանում արհեստական բանականության ոլորտի զարգացումը՝ Հայաստանի եւ արտերկրի մասնագետների համար ստեղծելով հարթակ, որտեղ նրանք կկարողանան հաղորդակցվել, կիսվել իրենց փորձով եւ նոր կապեր հաստատել։
«Տարիների ընթացքում Դատաֆեստ Երեւանը վերածվել է ավելի ընդգրկուն ու միջազգային հարթակի․ այս տարի այն անցկացվում է արդեն երեք զուգահեռ սեսիաներով, ինչը լավագույնս ընդգծում է միջոցառման մասշտաբն ու թեմատիկ հարուստ շրջանակը։ Այս անգամ ուշադրության կենտրոնում են LLM-ները, չատբոտերը, ինչպես նաեւ BioML-ի գործնական կիրառումները կենսաբժշկության եւ քիմիայի ոլորտներում։ Միջոցառումը համախմբում է համաշխարհային փորձագետների եւ տեղական մասնագետների՝ ամրապնդելով Հայաստանի դերը որպես տարածաշրջանային AI կենտրոն», - նշել է «Դատաֆեստ Երեւան» համաժողովի համակազմակերպիչ Զավեն Նավոյանը։
Բանախոսների մի մասը արհեստական բանականությամբ զբաղվող հայաստանյան ընկերություններից են, մյուս մասը՝ առաջատար մասնագետներ Կանադայից, Ֆրանսիայից, Ավստրիայից, Հնդկաստանից, Գերմանիայից եւ այլն։
Դատաֆեստ Երեւան 2025-ի շրջանակում ելույթներով հանդես են եկել ոլորտի առաջատար այնպիսի կազմակերպությունների եւ ինստիտուտների ներկայացուցիչներ, ինչպիսիք են Meta-ն, Google DeepMind-ը, HuggingFace-ը, London Institute for Mathematical Sciences-ը, NVIDIA-ն, JetBrains-ը, Picsart-ը, PMI Science-ը, TUMO-ն, Helmholtz Munich-ը եւ այլն։ Ելույթները ներկայացրել են տվյալագիտության, մեքենայական ուսուցման եւ արհեստական բանականության ոլորտում կատարվող ամենաարդիական հետազոտությունները եւ տեղի ունեցող զարգացումները։
«Դատաֆեստ Երեւանի առանձնահատկությունը բանախոսների բազմազանությունն է․ ծրագրում ներառված են հետազոտական, արդյունաբերական, տվյալագիտության եւ ծրագրային ինժեներիայի ոլորտների լավագույն մասնագետները։ Մենք պահպանում ենք խիստ չափանիշներ՝ պահանջելով, որ զեկույցները լինեն խորքային, տեղեկատվական եւ պարունակեն գործնական եզրակացություններ, որոնք հեշտությամբ հնարավոր չէ գտնել։ Մասնակցելով միջոցառմանը` մասնագետները ոչ միայն կապեր են հաստատում, այլեւ դառնում են ավելի պատրաստ մարտահրավերներին», - նշել է «Դատաֆեստ Երեւան» համաժողովի համակազմակերպիչ Արսեն Եղիազարյանը։

12:56 | 12.09.25 | Новости | 19953
В Woods Center стартовала «Датафест Ереван 2025» - крупнейшая в Армении международная конференция, посвящённая искусственному интеллекту (ИИ) и машинному обучению.
Мероприятие проходит 12–13 сентября и уже в шестой раз подряд объединяет ведущих мировых экспертов, исследователей, инженеров и специалистов в сфере технологий.
Датафест Ереван является ключевой платформой для развития сферы ИИ в Армении: она способствует диалогу между местными и международными специалистами, обмену знаниями и установлению новых профессиональных связей.
«За эти годы Датафест Ереван выросла в более масштабное и международное событие, включающее уже три параллельные сессии, что отражает её размах и тематическое разнообразие. В этом году мы уделяем внимание самым актуальным направлениям в сфере ИИ - от LLM - а и чат-ботов до BioML и его применение биологии и химии. Уникальность фестиваля в том, что он сочетает передовые доклады с духом сотрудничества, объединяя мировых экспертов и местные таланты, помогая укрепить позиции Армении как нового центра искусственного интеллекта и науки о данных», - отмечает соорганизатор конференции «Датафест Ереван» Завен Навоян.
Спикеры Датафест Ереван 2025 представляют как растущую экосистему ИИ в Армении, так и ведущих международных экспертов из Канады, Франции, Австрии, Индии и Германии. Среди организаций и институтов - Meta, Google DeepMind, Hugging Face, the London Institute for Mathematical Sciences, NVIDIA, JetBrains, Picsart, PMI Science, TUMO, и Helmholtz Munich, чьи представители представили последние исследования и достижения в области науки о данных, машинного обучения и искусственного интеллекта.
«Уникальность Датафест Ереван заключается в разнообразии спикеров - это тщательно подобранное сочетание науки, индустрии, дата-инжиниринга и программного обеспечения. Такой баланс гарантирует, что каждый специалист найдёт для себя ценные идеи и одновременно сможет научиться у коллег из соседних областей. Мы предъявляем строгие требования к содержанию выступлений: они должны быть технически глубокими, информативными и содержать практические знания, которые сложно найти в других источниках. Именно это качество оправдывает роль Еревана как регионального центра в области ИИ. Участие в Датафест - это доступ к экспертам мирового уровня, новые связи с ведущими местными и международными специалистами и возможность выйти из конференции лучше подготовленным к вызовам завтрашнего дня», - подчеркивает соорганизатор конференции «Датафест Ереван» Арсен Егиазарян.