12:56 | 12.09.25 | Նորություններ | 20406
Այս տարի այն անցկացվում է սեպտեմբերի 12-13-ը եւ արդեն վեցերորդ տարին անընդմեջ համախմբում է աշխարհի առաջատար մասնագետներին, հետազոտողներին, ինժեներներին եւ տեխնոլոգիաներով հետաքրքրված մասնագետներին։
Համաժողովի նպատակն է խթանել Հայաստանում արհեստական բանականության ոլորտի զարգացումը՝ Հայաստանի եւ արտերկրի մասնագետների համար ստեղծելով հարթակ, որտեղ նրանք կկարողանան հաղորդակցվել, կիսվել իրենց փորձով եւ նոր կապեր հաստատել։
«Տարիների ընթացքում Դատաֆեստ Երեւանը վերածվել է ավելի ընդգրկուն ու միջազգային հարթակի․ այս տարի այն անցկացվում է արդեն երեք զուգահեռ սեսիաներով, ինչը լավագույնս ընդգծում է միջոցառման մասշտաբն ու թեմատիկ հարուստ շրջանակը։ Այս անգամ ուշադրության կենտրոնում են LLM-ները, չատբոտերը, ինչպես նաեւ BioML-ի գործնական կիրառումները կենսաբժշկության եւ քիմիայի ոլորտներում։ Միջոցառումը համախմբում է համաշխարհային փորձագետների եւ տեղական մասնագետների՝ ամրապնդելով Հայաստանի դերը որպես տարածաշրջանային AI կենտրոն», - նշել է «Դատաֆեստ Երեւան» համաժողովի համակազմակերպիչ Զավեն Նավոյանը։
Բանախոսների մի մասը արհեստական բանականությամբ զբաղվող հայաստանյան ընկերություններից են, մյուս մասը՝ առաջատար մասնագետներ Կանադայից, Ֆրանսիայից, Ավստրիայից, Հնդկաստանից, Գերմանիայից եւ այլն։
Դատաֆեստ Երեւան 2025-ի շրջանակում ելույթներով հանդես են եկել ոլորտի առաջատար այնպիսի կազմակերպությունների եւ ինստիտուտների ներկայացուցիչներ, ինչպիսիք են Meta-ն, Google DeepMind-ը, HuggingFace-ը, London Institute for Mathematical Sciences-ը, NVIDIA-ն, JetBrains-ը, Picsart-ը, PMI Science-ը, TUMO-ն, Helmholtz Munich-ը եւ այլն։ Ելույթները ներկայացրել են տվյալագիտության, մեքենայական ուսուցման եւ արհեստական բանականության ոլորտում կատարվող ամենաարդիական հետազոտությունները եւ տեղի ունեցող զարգացումները։
«Դատաֆեստ Երեւանի առանձնահատկությունը բանախոսների բազմազանությունն է․ ծրագրում ներառված են հետազոտական, արդյունաբերական, տվյալագիտության եւ ծրագրային ինժեներիայի ոլորտների լավագույն մասնագետները։ Մենք պահպանում ենք խիստ չափանիշներ՝ պահանջելով, որ զեկույցները լինեն խորքային, տեղեկատվական եւ պարունակեն գործնական եզրակացություններ, որոնք հեշտությամբ հնարավոր չէ գտնել։ Մասնակցելով միջոցառմանը` մասնագետները ոչ միայն կապեր են հաստատում, այլեւ դառնում են ավելի պատրաստ մարտահրավերներին», - նշել է «Դատաֆեստ Երեւան» համաժողովի համակազմակերպիչ Արսեն Եղիազարյանը։

12:56 | 12.09.25 | News | 19932
Armenia’s largest international conference dedicated to artificial intelligence and machine learning, opened its doors at the Woods Center.
Taking place on September 12–13, this sixth consecutive edition once again brings together leading global experts, researchers, engineers, and technology professionals.
DataFest Yerevan serves as a key platform for advancing the field of AI in Armenia, fostering dialogue between local and international specialists, enabling knowledge exchange, and creating new professional connections.
“Over the years, DataFest Yerevan has expanded into a larger, more international event, now running three parallel sessions that reflect its scale and diversity. This year, we’re highlighting the most relevant trends in AI, from large language models and chatbots to BioML and its applications in biology and chemistry. What makes the festival unique is how it combines cutting-edge talks with a spirit of collaboration, bringing global experts and local talent together to help position Armenia as an emerging hub for AI and data science," says Zaven Navoyan, co-organizer of the "Datafest Yerevan" conference.
Speakers at DataFest Yerevan 2025 represent both Armenia’s growing AI ecosystem and leading international experts from countries including Canada, France, Austria, India, and Germany. Representatives from leading organizations and institutions, including Meta, Google DeepMind, Hugging Face, the London Institute for Mathematical Sciences, NVIDIA, JetBrains, Picsart, PMI Science, TUMO, and Helmholtz Munich, presented the latest research and developments in data science, machine learning, and artificial intelligence.
“What makes DataFest Yerevan truly unique is the diversity of its speakers, a carefully curated mix of research, industry, data engineering, and software fields. This blend ensures that every specialist finds relevant insights while also learning from neighboring domains. We set rigorous standards for our talks, requiring them to be technically deep, informative, and to contain practical insights not easily found elsewhere. It’s this quality and openness that justify Yerevan’s role as a regional AI hub. Attending DataFest means gaining access to world-class expertise, building connections with top local and international talent, and leaving better equipped to tackle the challenges of tomorrow," says Arsen Yeghiazaryan, co-organizer of the "Datafest Yerevan" conference.