12:21 | 25.09.25 | Նորություններ | 13460
Ucom-ի աջակցությամբ սեպտեմբերի 26-30-ը կկայանա «Արեւորդի» 13-րդ միջազգային բնապահպանական փառատոնը՝ «Համակեցություն մարդկանց եւ բնության միջեւ» խորագրով։
Այս տարվա փառատոնի նպատակն է ընդգծել մարդու եւ բնության խաղաղ համակեցության անհրաժեշտությունը՝ ներկայացնելով համաշխարհային ու տեղական բնապահպանական կարեւոր խնդիրները ֆիլմերի եւ մշակութային միջոցառումների միջոցով։
«Արեւորդին» ամենակայացած կանաչ կինոփառատոնն է, որն իր 19-ամյա պատմության ընթացքում ներկայացրել է ավելի քան 760 ֆիլմ շուրջ 150 երկրից՝ բնապահպանության շուրջ շարունակաբար ստեղծելով երկխոսության եւ համագործակցության հարթակ։ Այս տարվա շեշտադրումը հատկապես կարեւոր է, քանի որ այն համընկնում է 2026 թվականին Հայաստանում նախատեսված ՄԱԿ-ի Կենսաբազմազանության մասին կոնվենցիայի կողմերի 17-րդ համաժողովի (COP17) նախապատրաստական շրջանի հետ՝ ավելի ընդգծելով փառատոնի ուղերձների նշանակությունը։
«Ucom-ը՝ որպես կանաչ ընկերություն, կարեւորում է բնության պահպանությունը, ուստի սիրով է աջակցում նման նախաձեռնություններին։ Մեր նպատակն է, որ Ucom-ի բնապահպանական ուղերձները հասնեն որքան հնարավոր է շատ մարդկանց, հատկապես՝ երիտասարդներին, քանի որ հենց նրանք են ապագայում ձեւավորելու Հայաստանի բնապահպանական ապագան»,- նշել է Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
«Այս օրերին մենք ջանում ենք ներկայացնել տարբեր երկրների առաջատար ֆիլմեր՝ բացահայտելու «Մարդու եւ բնության համակեցություն» թեման իր բազմաշերտությամբ։ Միջոցառումներից յուրաքանչյուրը յուրովի կփորձեն ներկայացնել, թե որքան բարդ ու կարեւոր է պահպանել այդ համակեցությունը՝ հաղթահարելով ժամանակակից աշխարհի մարտահրավերները», - ասել է Սոնա Քալանթարյանը, «Արեւորդի» միջազգային փառատոնի համակարգողը։
Ucom-ի աջակցությամբ փառատոնի շրջանակում ցուցադրվող տասնյակ ֆիլմեր թարգմանվել են եւ կներկայացվեն հայերեն ենթագրերով։ Դրանց թվում են․
•    Արքայադուստր Մոնոնոկե (Princess Mononoke)՝ Հայաո Միյազակի, Ճապոնիա, 1997- (Հայաստանում առաջին անգամ մեծ էկրանին, 4K ֆորմատ)
•    Սեւ ցուլ (Black Ox), Ճապոնիա, 2024. Ֆիլմը ներկայացնում է մարդ-բնություն համակեցությունը, երաժշտության հեղինակ Ռյուիչի Սակամոտո
•    Յանունի (Yanuni), Ավստրիա, Կանադա, Գերմանիա, ԱՄՆ, 2025` Լեոնարդո Դի Կապրիոյի պրոդյուսերական ֆիլմը, նկարագրում է բնիկ համայնքների բնապահպանական պայքարը
•    Սնկերը․ կյանքի ոստայնը (Fungi: The Web of Life), Ավստրալիա, 2025 – կենսաբան Մերլին Շելդրեյքի ուղեկցությամբ եւ հայտնի երգչուհի Բյորկի ներկայացմամբ՝ ֆիլմը բացահայտում է, թե ինչպես են այս բացառիկ օրգանիզմները պահպանում կյանքը։
Փառատոնն ամեն տարի միավորում է շուրջ 4000 այցելուի, որոնց մեծ մասը երիտասարդ է։ Ֆիլմերի ցուցադրություններին զուգահեռ այս տարի եւս կկազմակերպվեն մի շարք թեմատիկ հանդիպումներ՝ նպատակ ունենալով խթանել գիտելիքների եւ փորձի փոխանակումը բնապահպանական ոլորտում։ Փառատոնի հատուկ եւ ամենավառ հատվածը կլինի վտանգված կենդանիներին նվիրված դիմակահանդես-շքերթը, որը կանցկացվի քաղաքի կենտրոնական հատվածում՝ ընդգծելով կենսաբազմազանության պահպանության կարեւորությունը եւ հանրային իրազեկվածության բարձրացման անհրաժեշտությունը։
«Արեւորդի» 13-րդ միջազգային բնապահպանական փառատոնի իրականացմանը աջակցում են նաեւ Երեւանի քաղաքապետարանը, Հայաստանում Մեծ Բրիտանիայի եւ Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության դեսպանատունը եւ Վայրի բնության եւ մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը։

12:21 | 25.09.25 | News | 13506
With the support of Ucom, the SunChild 13th International Environmental Festival will take place on September 26–30, under the theme “Symbiosis in a Non-Anthropocentric World”.
This year, the festival aims to highlight the necessity of peaceful coexistence between humans and nature by presenting global and local environmental challenges through films and cultural events.
SunChild is the most established green film festival. Throughout its 19-year history, it has presented more than 760 films from around 150 countries, continuously creating a platform for dialogue and cooperation around environmental issues. One of the festival’s key missions is to raise public awareness of environmental and biodiversity challenges. This year's emphasis is particularly important as it coincides with the preparatory period for the 17th Conference of the Parties (COP17) to the UN Convention on Biological Diversity, scheduled to take place in Armenia in 2026, further highlighting the significance of the festival's messages.
"Ucom, as a green company, values nature conservation, which is why we gladly support such initiatives. Our goal is to ensure that Ucom’s environmental messages reach as many people as possible, especially young people, since they are the ones who will shape Armenia’s environmental future," noted Ralph Yirikian, General Director of Ucom.
“During these days, we strive to present leading films from different countries to reveal the theme of Symbiosis in a Non-Anthropocentric World in all its complexity. Each of the events will try to present in its own way how complex and important it is to preserve this coexistence while overcoming the challenges of the modern world," said Sona Kalantaryan, coordinator of the SunChild International Festival.
With Ucom’s support, dozens of films featured within the framework of the festival have been translated and will be presented with Armenian subtitles. Among them are:
•    Princess Mononoke — Hayao Miyazaki, Japan, 1997  ( first time in Armenia, 4K)
•    Black Ox, 2024 — Japan, 2024 (exploring human–nature symbiosis, scored by Ryuichi Sakamoto)
•    Yanuni – Produced by Leonardo DiCaprio, documenting indigenous communities’ local environmental struggles
•    Fungi: The Web of Life, Australia, 2025 – Accompanied by biologist Merlin Sheldrake and presented by the renowned singer Björk, the film reveals how these extraordinary organisms sustain life.
The official film selection can be found here.
The festival annually brings together around 4,000 visitors, the majority of whom are young people. Alongside film screenings, this year’s edition will once again host a number of thematic meetings aimed at promoting the exchange of knowledge and experience in the field of environmental protection. One of the festival’s most special and vibrant highlights will be the Animal Carnival Parade dedicated to endangered species, which will take place in the city center, emphasizing the importance of biodiversity conservation and the need to raise public awareness.
The 13th International Environmental Festival “SunChild” is also supported by the Yerevan Municipality, the Embassy of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland in Armenia, and the Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets (FPWC).