12:21 | 25.09.25 | Նորություններ | 13460
Ucom-ի աջակցությամբ սեպտեմբերի 26-30-ը կկայանա «Արեւորդի» 13-րդ միջազգային բնապահպանական փառատոնը՝ «Համակեցություն մարդկանց եւ բնության միջեւ» խորագրով։
Այս տարվա փառատոնի նպատակն է ընդգծել մարդու եւ բնության խաղաղ համակեցության անհրաժեշտությունը՝ ներկայացնելով համաշխարհային ու տեղական բնապահպանական կարեւոր խնդիրները ֆիլմերի եւ մշակութային միջոցառումների միջոցով։
«Արեւորդին» ամենակայացած կանաչ կինոփառատոնն է, որն իր 19-ամյա պատմության ընթացքում ներկայացրել է ավելի քան 760 ֆիլմ շուրջ 150 երկրից՝ բնապահպանության շուրջ շարունակաբար ստեղծելով երկխոսության եւ համագործակցության հարթակ։ Այս տարվա շեշտադրումը հատկապես կարեւոր է, քանի որ այն համընկնում է 2026 թվականին Հայաստանում նախատեսված ՄԱԿ-ի Կենսաբազմազանության մասին կոնվենցիայի կողմերի 17-րդ համաժողովի (COP17) նախապատրաստական շրջանի հետ՝ ավելի ընդգծելով փառատոնի ուղերձների նշանակությունը։
«Ucom-ը՝ որպես կանաչ ընկերություն, կարեւորում է բնության պահպանությունը, ուստի սիրով է աջակցում նման նախաձեռնություններին։ Մեր նպատակն է, որ Ucom-ի բնապահպանական ուղերձները հասնեն որքան հնարավոր է շատ մարդկանց, հատկապես՝ երիտասարդներին, քանի որ հենց նրանք են ապագայում ձեւավորելու Հայաստանի բնապահպանական ապագան»,- նշել է Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
«Այս օրերին մենք ջանում ենք ներկայացնել տարբեր երկրների առաջատար ֆիլմեր՝ բացահայտելու «Մարդու եւ բնության համակեցություն» թեման իր բազմաշերտությամբ։ Միջոցառումներից յուրաքանչյուրը յուրովի կփորձեն ներկայացնել, թե որքան բարդ ու կարեւոր է պահպանել այդ համակեցությունը՝ հաղթահարելով ժամանակակից աշխարհի մարտահրավերները», - ասել է Սոնա Քալանթարյանը, «Արեւորդի» միջազգային փառատոնի համակարգողը։
Ucom-ի աջակցությամբ փառատոնի շրջանակում ցուցադրվող տասնյակ ֆիլմեր թարգմանվել են եւ կներկայացվեն հայերեն ենթագրերով։ Դրանց թվում են․
•    Արքայադուստր Մոնոնոկե (Princess Mononoke)՝ Հայաո Միյազակի, Ճապոնիա, 1997- (Հայաստանում առաջին անգամ մեծ էկրանին, 4K ֆորմատ)
•    Սեւ ցուլ (Black Ox), Ճապոնիա, 2024. Ֆիլմը ներկայացնում է մարդ-բնություն համակեցությունը, երաժշտության հեղինակ Ռյուիչի Սակամոտո
•    Յանունի (Yanuni), Ավստրիա, Կանադա, Գերմանիա, ԱՄՆ, 2025` Լեոնարդո Դի Կապրիոյի պրոդյուսերական ֆիլմը, նկարագրում է բնիկ համայնքների բնապահպանական պայքարը
•    Սնկերը․ կյանքի ոստայնը (Fungi: The Web of Life), Ավստրալիա, 2025 – կենսաբան Մերլին Շելդրեյքի ուղեկցությամբ եւ հայտնի երգչուհի Բյորկի ներկայացմամբ՝ ֆիլմը բացահայտում է, թե ինչպես են այս բացառիկ օրգանիզմները պահպանում կյանքը։
Փառատոնն ամեն տարի միավորում է շուրջ 4000 այցելուի, որոնց մեծ մասը երիտասարդ է։ Ֆիլմերի ցուցադրություններին զուգահեռ այս տարի եւս կկազմակերպվեն մի շարք թեմատիկ հանդիպումներ՝ նպատակ ունենալով խթանել գիտելիքների եւ փորձի փոխանակումը բնապահպանական ոլորտում։ Փառատոնի հատուկ եւ ամենավառ հատվածը կլինի վտանգված կենդանիներին նվիրված դիմակահանդես-շքերթը, որը կանցկացվի քաղաքի կենտրոնական հատվածում՝ ընդգծելով կենսաբազմազանության պահպանության կարեւորությունը եւ հանրային իրազեկվածության բարձրացման անհրաժեշտությունը։
«Արեւորդի» 13-րդ միջազգային բնապահպանական փառատոնի իրականացմանը աջակցում են նաեւ Երեւանի քաղաքապետարանը, Հայաստանում Մեծ Բրիտանիայի եւ Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության դեսպանատունը եւ Վայրի բնության եւ մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը։

12:21 | 25.09.25 | Новости | 13007
При поддержке компании Ucom с 26 по 30 сентября в Союзе кинематографистов Армении (ул. Вардананц, 18) состоится 13-й Международный экологический фестиваль «SunChild» под девизом «Симбиоз в неантропоцентрическом мире».
В этом году фестиваль ставит своей целью подчеркнуть необходимость мирного сосуществования человека и природы, представляя глобальные и локальные экологические вызовы через фильмы и культурные мероприятия.
SunChild — самый авторитетный зелёный кинофестиваль. За свою 19-летнюю историю он представил более 760 фильмов примерно из 150 стран, неизменно создавая платформу для диалога и сотрудничества в сфере охраны окружающей среды. Одной из ключевых миссий фестиваля является повышение общественной осведомлённости о проблемах экологии и биоразнообразия. Особое значение нынешнего фестиваля заключается в том, что он совпадает с подготовительным периодом к 17-й Конференции сторон Конвенции ООН о биологическом разнообразии (COP17), которая пройдёт в Армении в 2026 году, что ещё более подчёркивает значимость его основных идей.
«Ucom, как зелёная компания, придаёт большое значение сохранению природы, поэтому мы с радостью поддерживаем такие инициативы. Наша цель – донести экологические послания Ucom до как можно большего числа людей, особенно до молодых людей, ведь именно они будут формировать экологическое будущее Армении», - сказал генеральный директор компании Ucom Ральф Йирикян.
«В эти дни мы стремимся представить ведущие фильмы из разных стран, чтобы раскрыть тему Симбиоз в неантропоцентрическом мире во всей её сложности. Каждое мероприятие по-своему постарается показать, насколько непросто и важно сохранить это сосуществование, преодолевая вызовы современного мира», – сказала координатор Международного фестиваля «Ареворди» Сона Калантарян.
При поддержке Ucom десятки фильмов, показанных в рамках фестиваля, были переведены и будут представлены с армянскими субтитрами. Среди них:
• Принцесса Мононоке — реж. Хаяо Миядзаки (Япония, 1997) — впервые в Армении, в формате 4K
• Чёрный Бык — Япония, 2024 (фильм о симбиозе человека и природы, музыка Рюити Сакамото)
• Янунӣ — продюсер Леонардо ДиКаприо (фильм о местных экологических проблемах коренных народов)
• Грибы: Всемирная паутина жизни — Австралия, 2025 (в сопровождении биолога Мерлина Шелдрейка и при участии певицы Бьорк)
С полным списком фестивальных фильмов можно ознакомиться здесь.
Фестиваль ежегодно объединяет около 4000 посетителей, большинство из которых – молодёжь. Наряду с кинопоказами в программе этого года вновь запланированы тематические встречи, направленные на обмен знаниями и опытом в сфере экологии. Одним из самых ярких событий фестиваля станет Карнавальное шествие животных, посвящённое исчезающим видам, которое пройдёт в центре города, подчёркивая важность сохранения биоразнообразия и необходимости повышения общественной осведомлённости.
13-й Международный экологический фестиваль «SunChild» также поддерживают мэрия Еревана, Посольство Соединённого Королевства Великобритании и Северной Ирландии в Армении и Фонд сохранения дикой природы и культурных ценностей (FPWC).