12:35 | 25.12.25 | Նորություններ | 12185
Դեկտեմբերի 22-ին Ինժեներական քաղաքում գտնվող Լեգենդների փառքի արահետում պաշտոնապես բացվել են Բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ պետական մրցանակի 2022, 2023, 2024 թվականների դափնեկիրների անվանական աստղերը։
Այդ մրցանակակիրներն են Adobe-ի գլխավոր գործադիր տնօրեն Շանթանու Նարայենը (2022 թ․), Infosys-ի հիմնադիր Նարայանա Մուրթին (2023 թ․) եւ AIPLAB կոնսորցիումի հիմնադիր դոկտոր Յոշիակի Հագիվարան (2024 թ․)։
Հանդիսավոր արարողությանը ելույթ են ունեցել ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը, Մրցանակաբաշխության գործադիր խորհրդի եւ միջազգային ընտրող հանձնաժողովի աշխատանքները համակարգող, «Սինոփսիս Արմենիա» ընկերության տնօրեն Հովիկ Մուսայելյանը, «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամի տնօրեն, միջազգային ընտրող հանձնաժողովի անդամ Բագրատ Ենգիբարյանը, Viva-ի գլխավոր տնօրենի տեղակալ Դավիթ Գեւորգյանը, ինչպես նաեւ Հայաստանում Ճապոնիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Աոկի Յուտական:
ԲՏԱ նախարար Մխիթար Հայրապետյանը նշել է, որ ՀՀ կառավարության եւ տեխնոլոգիական համայնքի մոտեցումների կենտրոնում անհատն է՝ որպես նորարարության, առաջնորդության եւ համամարդկային արժեքների ստեղծող։ Նրա խոսքով՝ այն անհատները, որոնք իրենց գիտելիքով, նախաձեռնողականությամբ եւ նորարարական մտածողությամբ նպաստում են տեխնոլոգիական ընկերությունների զարգացմանը, արժեք են ձեւավորում ոչ միայն իրենց կազմակերպությունների, այլեւ ողջ մարդկության համար։
«Ինժեներական քաղաքի Փառքի արահետում անվանական աստղերի տեղադրումը մարդկության համար բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար պետական մրցանակին արժանացած դափնեկիրների նկատմամբ մեր երկրի եւ ժողովրդի կողմից տածած ակնածանքի եւ գնահատանքի ապացույցն է»,- նշել է Հովիկ Մուսայելյանը։
16 տարի շարունակ Global High-Tech պետական մրցանակի գլխավոր գործընկերը Viva-ն է։ Հաջողված գործակցության արդյունքում տարբեր տարիների մեր երկիր են ժամանել համաշխարհային առաջատարներ, որոնց շնորհիվ էական փոփոխություններ են արձանագրվել բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում, մարդկանց կյանքում եւ համաշխարհային տնտեսության մեջ:
«Լեգենդների փառքի արահետում ՏՏ ոլորտի համաշխարհային մեծությունների անվանական աստղերի բացումը հարգանքի նշան է նրանց հանդեպ եւ ոգեշնչող օրինակ մեր երիտասարդության համար, թե ինչպես է պետք ապրել, աշխատել, ունենալ տեսլական ու համարձակություն ոտք դնել այնտեղ, որտեղ դեռ ոչ ոք չի քայլել: Նրանք առաջնորդության օրինակներ են, որոնք ուղենշում են, թե ինչպես է ստեղծվում բոլորովին նորը, որ փոխում է աշխարհի ու տեխնոլոգիաների մասին պատկերացումները։ Առաջին իսկ օրվանից Viva-ն հավատացել է այս գաղափարին եւ 16 տարի անընդմեջ ՏՏ ոլորտում Պետական մրցանակի գործընկերն է»,- նշել է Viva-ի գլխավոր տնօրենի տեղակալ Դավիթ Գեւորգյանը:
Մրցանակաբաշխության նախաձեռնողն ու աջակիցը «Սինոփսիս Արմենիա» ընկերությունն է։ Մրցանակաբաշխությանն աջակցում են ՏՀՏ գործատուների միությունը եւ «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամը։ Գլխավոր գործընկեր՝ Viva ընկերություն:

12:35 | 25.12.25 | Новости | 12144
22 декабря на Аллее славы легенд в Инженерном городе были официально открыты звезды лауреатов Государственной премии Республики Армения за глобальный вклад в области высоких технологий за 2022, 2023 и 2024 годы.
Этими лауреатами являются генеральный директор «Adobe» Шантану Нарайен (2022), основатель «Infosys» Нараяна Мурти (2023) и основатель консорциума «AIPLAB» доктор Йошиаки Хагивара (2024).
На церемонии присутствовали Министр высокотехнологической промышленности РА Мхитар Айрапетян, координатор Исполнительного совета и Международного отборочного комитета премии, директор «Synopsys Armenia» Овик Мусаелян, директор фонда «Инкубатор предприятий», член международной отборочной комиссии Баграт Енгибарян, заместитель генерального директора Viva Давид Геворгян и Чрезвычайный и Полномочный посол Японии в Армении Аоки Ютака․
Приветствуя участников, министр высокотехнологической промышленности Мхитар Айрапетян отметил, что в подходах правительства РА и технологического сообщества центральное место занимает личность как создатель инноваций, лидерства и универсальных ценностей. По его словам, люди, которые вносят вклад в развитие технологических компаний своими знаниями, инициативой и новаторским мышлением, создают ценность не только для своих организаций, но и для всего человечества.
С приветственной речью выступил Овик Мусаелян, который в частности, отметил: «Установка именных звезд на Аллее славы Инженерного города является свидетельством почтения и признания нашей страной и народом лауреатов Государственной премии за их глобальный вклад в развитие человечества в области высоких технологий».
На протяжении 16 лет главным партнером Государственной премии Республики Армения за глобальный вклад в области высоких технологий является компания Viva. В результате успешного сотрудничества в разные годы в нашу страну приезжали мировые лидеры, благодаря чему были зафиксированы значительные изменения в области высоких технологий, в жизни людей и в мировой экономике.
«Открытие Аллеи славы легенд — знак уважения к выдающимся деятелям ИТ-сферы мирового уровня, вдохновляющий пример для нашей молодежи, показывающий, как жить, работать, иметь видение и смелость идти туда, куда никто раньше не ступал. Они являются примерами лидерства, того, как создавать нечто совершенно новое, меняющее восприятие мира и технологий. С самого первого дня компания Viva верит в эту идею и на протяжении 16 лет является партнером Государственной премии в сфере ИТ», — отметил заместитель генерального директора Viva Давид Геворгян.
Инициатором и партнером премии является компания «Synopsys». Церемония награждения проводится при поддержке Союза работодателей ИКТ и Всеармянского фонда «Айастан». Генеральным партнером инициативы является компания Viva.