12:35 | 25.12.25 | Նորություններ | 12185
Դեկտեմբերի 22-ին Ինժեներական քաղաքում գտնվող Լեգենդների փառքի արահետում պաշտոնապես բացվել են Բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ պետական մրցանակի 2022, 2023, 2024 թվականների դափնեկիրների անվանական աստղերը։
Այդ մրցանակակիրներն են Adobe-ի գլխավոր գործադիր տնօրեն Շանթանու Նարայենը (2022 թ․), Infosys-ի հիմնադիր Նարայանա Մուրթին (2023 թ․) եւ AIPLAB կոնսորցիումի հիմնադիր դոկտոր Յոշիակի Հագիվարան (2024 թ․)։
Հանդիսավոր արարողությանը ելույթ են ունեցել ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը, Մրցանակաբաշխության գործադիր խորհրդի եւ միջազգային ընտրող հանձնաժողովի աշխատանքները համակարգող, «Սինոփսիս Արմենիա» ընկերության տնօրեն Հովիկ Մուսայելյանը, «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամի տնօրեն, միջազգային ընտրող հանձնաժողովի անդամ Բագրատ Ենգիբարյանը, Viva-ի գլխավոր տնօրենի տեղակալ Դավիթ Գեւորգյանը, ինչպես նաեւ Հայաստանում Ճապոնիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Աոկի Յուտական:
ԲՏԱ նախարար Մխիթար Հայրապետյանը նշել է, որ ՀՀ կառավարության եւ տեխնոլոգիական համայնքի մոտեցումների կենտրոնում անհատն է՝ որպես նորարարության, առաջնորդության եւ համամարդկային արժեքների ստեղծող։ Նրա խոսքով՝ այն անհատները, որոնք իրենց գիտելիքով, նախաձեռնողականությամբ եւ նորարարական մտածողությամբ նպաստում են տեխնոլոգիական ընկերությունների զարգացմանը, արժեք են ձեւավորում ոչ միայն իրենց կազմակերպությունների, այլեւ ողջ մարդկության համար։
«Ինժեներական քաղաքի Փառքի արահետում անվանական աստղերի տեղադրումը մարդկության համար բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար պետական մրցանակին արժանացած դափնեկիրների նկատմամբ մեր երկրի եւ ժողովրդի կողմից տածած ակնածանքի եւ գնահատանքի ապացույցն է»,- նշել է Հովիկ Մուսայելյանը։
16 տարի շարունակ Global High-Tech պետական մրցանակի գլխավոր գործընկերը Viva-ն է։ Հաջողված գործակցության արդյունքում տարբեր տարիների մեր երկիր են ժամանել համաշխարհային առաջատարներ, որոնց շնորհիվ էական փոփոխություններ են արձանագրվել բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում, մարդկանց կյանքում եւ համաշխարհային տնտեսության մեջ:
«Լեգենդների փառքի արահետում ՏՏ ոլորտի համաշխարհային մեծությունների անվանական աստղերի բացումը հարգանքի նշան է նրանց հանդեպ եւ ոգեշնչող օրինակ մեր երիտասարդության համար, թե ինչպես է պետք ապրել, աշխատել, ունենալ տեսլական ու համարձակություն ոտք դնել այնտեղ, որտեղ դեռ ոչ ոք չի քայլել: Նրանք առաջնորդության օրինակներ են, որոնք ուղենշում են, թե ինչպես է ստեղծվում բոլորովին նորը, որ փոխում է աշխարհի ու տեխնոլոգիաների մասին պատկերացումները։ Առաջին իսկ օրվանից Viva-ն հավատացել է այս գաղափարին եւ 16 տարի անընդմեջ ՏՏ ոլորտում Պետական մրցանակի գործընկերն է»,- նշել է Viva-ի գլխավոր տնօրենի տեղակալ Դավիթ Գեւորգյանը:
Մրցանակաբաշխության նախաձեռնողն ու աջակիցը «Սինոփսիս Արմենիա» ընկերությունն է։ Մրցանակաբաշխությանն աջակցում են ՏՀՏ գործատուների միությունը եւ «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամը։ Գլխավոր գործընկեր՝ Viva ընկերություն:

12:35 | 25.12.25 | News | 8193
On 22 December, the stars of the laureates of the State Prize of the Republic of Armenia for Global Contribution to High-Tech for 2022, 2023, and 2024 were officially unveiled on the Legends’ Walk of Fame in the Engineering City.
The awardees are “Adobe” CEO Shantanu Narayen (2022), “Infosys” Founder Narayana Murthy (2023), and “AIPLAB” Consortium Founder Dr. Yoshiaki Hagiwara (2024).
The ceremony was attended by the Minister of High-Tech Industry of the Republic of Armenia Mkhitar Hayrapetyan, Coordinator of the Executive Board of the Awards and the International Selection Committee, Director of “Synopsys Armenia” Mr. Musayelyan, Director of the “Enterprise Incubator” Foundation, member of the international selection committee Bagrat Yengibaryan, Viva’s Deputy General Director David Gevorgyan, as well as Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Japan H.E. Mr. Aoki Yutaka.
Welcoming the attendees, Mkhitar Hayrapetyan, Minister of High-Tech Industry, emphasized that the approaches of the RA Government and the technological community place the individual at the center - as a creator of innovation, leadership, and universal values. He noted that individuals who contribute to the development of technological companies through their knowledge, initiative, and innovative thinking create value not only for their organizations, but also for humanity as a whole.
The opening speech was delivered by Hovik Musayelyan, who particularly, noted: “The installation of nominal stars on the Walk of Fame of the Engineering City is proof of the reverence and appreciation shown by our country and people towards the laureates of the State Award for their global contribution to humanity in the field of high technologies.”
For 16 years, Viva has been the General Partner of the Global High-Tech State Prize. As a result of successful cooperation, world leaders have arrived in our country in different years, thanks to which significant changes have been recorded in the field of high technologies, in people's lives and in the global economy.
“The unveiling of the stars of global IT figures on the Legends Walk of Fame is a sign of respect for them and an inspiring example for our youth of how to live, work, have vision and courage to step where no one has stepped before. They are examples of leadership that show how something completely new is created changing the perception of the world and technologies. From the very first day, Viva has believed in this idea and has been a partner of the State Prize in the IT sector for 16 consecutive years,” said Viva’s Deputy General Director David Gevorgyan.
The Award is initiated and supported by “Synopsys”. The Award is also supported by the Union of ICT Employers and the “Hayastan” All-Armenian Fund. The General Partner of the initiative is Viva.