17:04 | 03.02.26 | Նորություններ | 6380
Viva-ն վերահաստատում է իր հանձնառությունը Հայաստանի մշակութային ժառանգության պահպանմանը՝ ներդնելով համապարփակ թվային լուծումներ Մեսրոպ Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերի գիտահետազոտական ինստիտուտում։
Այսուհետ Մատենադարանի ձեռագրերի պահպանման համար կլիմայի մշտադիտարկման՝ IoT նորագույն լուծումների վրա հիմնված համակարգի շնորհիվ կապահովվի ավտոմատացված եւ թվայնացված մոնիթորինգ։
Հնագույն ձեռագրերը պահանջում են ոչ միայն հոգատար վարվելակերպ, այլեւ՝ վերահսկվող, չափելի եւ կայուն միջավայր: Թանկարժեք ֆոնդերի ջերմաստիճանի վերահսկումն իրականացվում էր ավանդական մեթոդով՝ սնդիկային ջերմաչափերով, ինչը սահմանափակում էր դիտարկումների ճշգրտությունը եւ արձագանքի արագությունը: Viva IoT Hub հարթակը Մատենադարանի աշխատակիցներին կօգնի արագ հայտնաբերել եւ կանխել պոտենցիալ ռիսկերը, որոնք կարող են խնդիրներ առաջացնել ձեռագրերի պահպանման համար։
Բացի այդ, նոր համակարգը տալիս է հեռավար մոնիթորինգի ու տվյալների երկարաժամկետ վիճակագրության հնարավորություն, ինչի շնորհիվ մասնագետները կարող են աշխարհի ցանկացած կետից վերահսկել ու արդյունավետորեն իրականացնել ֆոնդերի պահպանման գործընթացը։ Սահմանված ցուցանիշներից ցանկացած շեղման դեպքում պատասխանատու անձն անմիջապես կստանա ծանուցում SMS հաղորդագրության եւ էլեկտրոնային փոստի միջոցով։
«Դարավոր մշակութային ժառանգության պահպանումն այսօր պահանջում է ժամանակակից տեխնոլոգիական լուծումներ: Viva IoT Hub-ը հնարավորություն է տալիս ավելի արդյունավետ կերպով վերահսկել հին ձեռագրերի պահպանման պայմանները։ Սրանք պարզապես «թանգարանային տվիչներ» չեն, այլ ամբողջական լուծում, որը ներառում է սենսորների հավաքածու, կապի ալիքներ, հավաքագրման, վերլուծության, վիզուալիզացման եւ նախազգուշացման համակարգ, ինչպես նաեւ օգտագործողի համար հարմար ինտերֆեյսի վահանակ, որը ներկայացնում է տվյալները հարմար ձեւաչափով։ Այն Viva-ի կորպորատիվ հաճախորդներին ցուցաբերած մոտեցման օրինակ է՝ միասնական B2B հարթակ եւ ամբողջական ներդրման ցիկլ։ Ամիսներ առաջ Viva-ն Մատենադարանի համար ձեռք էր բերել շատ կարեւոր մի ձեռագիր, որը 100 տարի կորսված էր համարվում: Այսպիսով՝ Viva-ն մասնակցում է ինչպես «ձեռագրերի վերադարձին», այնպես էլ վերադարձված գանձերի անվտանգ պահպանմանը», - ասել է Viva-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը:
Viva IoT Hub-ը ոչ միայն թույլ կտա պահպանել Մատենադարանի ֆոնդերի օպտիմալ ջերմաստիճանը, այլեւ կվերահսկի խոնավության մակարդակը, ածխաթթու գազի (CO₂) պարունակությունը եւ մթնոլորտային ճնշումը, ինչը կարեւոր նշանակություն ունի եզակի ձեռագրերի պահպանման համար։ Համակարգը հավաքում եւ գրանցում է տվյալներ իրական ժամանակում, վերլուծում դրանք, կազմում է հաշվետվություններ, ապահովում է հեռակա մոնիթորինգ եւ շեղումների դեպքում տեղեկացնում է պատասխանատուներին (SMS եւ էլեկտրոնային փոստ):
«Մեծապես ուրախ ենք, որ ի դեմս Viva ընկերության՝ Մատենադարանը ձեռք է բերում բարձրակարգ, պրոֆեսիոնալ եւ բարձր սոցիալական պատասխանատվությամբ գործընկերոջ։ Մշտադիտարկման այս համակարգը, որ հույժ կարեւոր է ձեռագրերի անվտանգության համար, երկրորդ համագործակցությունն է Viva ընկերության հետ։ Սրան նախորդել էր խորհրդանշական մի նախաձեռնություն․ Viva ընկերության աջակցությամբ 2025թ․-ին ձեռք բերեցինք շուրջ 100 տարի առաջ կորսված փրկագործ Ավետարան։ Այսպիսով՝ մեր գործընկերը մասնակից է Մատենադարանի երկու ռազմավարական նախաձեռնության՝ «Մատյանների տունդարձը» արշավին եւ վերադարձած մատյանների անվտանգ պահպանմանը։ Մենք հարուստ ենք այս համագործակցությամբ»,- նշել է Մատենադարանի տնօրեն Արայիկ Խզմալյանը։
Նախագիծը ցույց է տալիս, թե ինչպես են Viva-ի ժամանակակից E2E լուծումները, որոնք հիմնված են բազմաֆունկցիոնալ B2B IoT Hub հարթակի վրա, օգնում ստեղծել արժեքավոր ակտիվների պահպանման վերահսկվող միջավայր եւ միաժամանակ ծառայում որպես վառ օրինակ տարբեր ոլորտների ընկերությունների համար։
Նախագիծը ներառում է նաեւ ձեռագրերի պահպանման պայմանների վերաբերյալ մասնագիտացված տվյալների բազայի ստեղծում, ինչը հնարավորություն կտա վերլուծել գործընթացները, բացահայտել միտումները եւ մշակել մշակութային ժառանգության պահպանման առավել արդյունավետ ռազմավարություն։
Viva IoT Hub-ը բիզնեսի համար նախատեսված մեկ հարթակ է, որը կարող է միավորել բազմաթիվ ոլորտներ՝ մշակույթ, կոմերցիոն նշանակության գույք, գրասենյակներ, արտադրություն, լոգիստիկա, ՀոՌեԿա սերվիս, ֆինանսական սեկտոր, կոմունալ ենթակառուցվածքներ, հանքարդյունաբերություն, շրջակա միջավայրի մոնիթորինգ, ինչպես նաեւ իրականացնել վերջնական սարքերի կառավարման սցենարներ՝ ավտոմատացված ռեժիմով, ինչը բարձրացնում է բիզնեսի արդյունավետությունը եւ նվազեցնում ծախսերը։

Viva is strengthening its commitment to preserving Armenia’s cultural heritage by implementing comprehensive digital solutions at the Mesrop Mashtots Research Institute for Ancient Manuscripts (Matenadaran).
Through a climate monitoring system based on advanced IoT technologies, automated and digital monitoring will be ensured for the preservation of manuscripts at Matenadaran.
Ancient manuscripts require not only careful handling, but also a controlled, measurable and stable environment. Until recently, temperature monitoring of valuable collections was carried out using traditional mercury thermometers, which limited the accuracy of measurements and the speed of response. The Viva IoT hub will enable Matenadaran staff to quickly identify and prevent potential risks that could cause problems for the preservation of manuscripts.
The new system also allows for remote monitoring and long-term data collection, giving specialists the ability to oversee and effectively manage preservation processes from anywhere in the world. In case of any deviation from established parameters, the responsible personnel will immediately receive notifications via SMS and e-mail.
“The preservation of centuries-old cultural heritage today requires modern technological solutions. The Viva IoT Hub makes it possible to exercise more effective control over the conditions for the preservation of ancient manuscripts. These are not just museum devices but a complete solution that includes a set of sensors, communication channels, a collection, analysis, visualization and warning system, as well as a user-friendly interface dashboard that presents the data in a convenient format. It is an example of Viva’s approach to corporate clients, a unified B2B platform and a complete investment cycle. Months ago, Viva acquired a very important manuscript for Matenadaran, which was considered lost for 100 years. Thus, Viva participates in both the “return of manuscripts” and the safe storage of the returned treasures,” said Armen Avetisian, Viva’s General Director.
The Viva IoT hub will not only help maintain the optimal temperature in the Matenadaran collections, but will also monitor humidity levels, carbon dioxide (CO₂) concentration, and atmospheric pressure, which are crucial for the preservation of unique manuscripts. The system collects and records data in real time, analyzes it, generates reports, provides remote monitoring, and notifies the responsible staff members in case of deviations (SMS and email).
“We are very pleased that in Viva, Matenadaran has gained a high-quality, professional and socially responsible partner. This monitoring system, which is critically important for the safety of manuscripts, is the second collaboration with Viva. It was preceded by a symbolic initiative: with Viva’s support, in 2025 we acquired the life-saving Gospel, that was lost about 100 years ago. Thus, our partner is involved in two of Matenadaran’s strategic initiatives: the “Return of the Manuscripts” campaign and the safe preservation of the returned manuscripts. We are enriched by this partnership,” said Arayik Khzmalyan, Director of Matenadaran.
The project demonstrates how Viva’s modern E2E solutions, based on the multifunctional B2B IoT Hub cloud platform, help create a controlled environment for storing valuable assets and at the same time serve as a bright example for companies in various industries.
The project also includes the creation of a specialized database on the climatic conditions of manuscript preservation, which will allow analyzing processes, identifying trends and developing the most effective strategy for preserving cultural heritage.
Viva IoT Hub is a single platform that can unite many sectors: culture, commercial real estate, offices, manufacturing, logistics, HoReCa services, financial sector, utility infrastructure, mining, and environmental monitoring, as well as implement end-device management in an automated mode, which increases business efficiency and reduces costs.