17:04 | 03.02.26 | Նորություններ | 6380
Viva-ն վերահաստատում է իր հանձնառությունը Հայաստանի մշակութային ժառանգության պահպանմանը՝ ներդնելով համապարփակ թվային լուծումներ Մեսրոպ Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերի գիտահետազոտական ինստիտուտում։
Այսուհետ Մատենադարանի ձեռագրերի պահպանման համար կլիմայի մշտադիտարկման՝ IoT նորագույն լուծումների վրա հիմնված համակարգի շնորհիվ կապահովվի ավտոմատացված եւ թվայնացված մոնիթորինգ։
Հնագույն ձեռագրերը պահանջում են ոչ միայն հոգատար վարվելակերպ, այլեւ՝ վերահսկվող, չափելի եւ կայուն միջավայր: Թանկարժեք ֆոնդերի ջերմաստիճանի վերահսկումն իրականացվում էր ավանդական մեթոդով՝ սնդիկային ջերմաչափերով, ինչը սահմանափակում էր դիտարկումների ճշգրտությունը եւ արձագանքի արագությունը: Viva IoT Hub հարթակը Մատենադարանի աշխատակիցներին կօգնի արագ հայտնաբերել եւ կանխել պոտենցիալ ռիսկերը, որոնք կարող են խնդիրներ առաջացնել ձեռագրերի պահպանման համար։
Բացի այդ, նոր համակարգը տալիս է հեռավար մոնիթորինգի ու տվյալների երկարաժամկետ վիճակագրության հնարավորություն, ինչի շնորհիվ մասնագետները կարող են աշխարհի ցանկացած կետից վերահսկել ու արդյունավետորեն իրականացնել ֆոնդերի պահպանման գործընթացը։ Սահմանված ցուցանիշներից ցանկացած շեղման դեպքում պատասխանատու անձն անմիջապես կստանա ծանուցում SMS հաղորդագրության եւ էլեկտրոնային փոստի միջոցով։
«Դարավոր մշակութային ժառանգության պահպանումն այսօր պահանջում է ժամանակակից տեխնոլոգիական լուծումներ: Viva IoT Hub-ը հնարավորություն է տալիս ավելի արդյունավետ կերպով վերահսկել հին ձեռագրերի պահպանման պայմանները։ Սրանք պարզապես «թանգարանային տվիչներ» չեն, այլ ամբողջական լուծում, որը ներառում է սենսորների հավաքածու, կապի ալիքներ, հավաքագրման, վերլուծության, վիզուալիզացման եւ նախազգուշացման համակարգ, ինչպես նաեւ օգտագործողի համար հարմար ինտերֆեյսի վահանակ, որը ներկայացնում է տվյալները հարմար ձեւաչափով։ Այն Viva-ի կորպորատիվ հաճախորդներին ցուցաբերած մոտեցման օրինակ է՝ միասնական B2B հարթակ եւ ամբողջական ներդրման ցիկլ։ Ամիսներ առաջ Viva-ն Մատենադարանի համար ձեռք էր բերել շատ կարեւոր մի ձեռագիր, որը 100 տարի կորսված էր համարվում: Այսպիսով՝ Viva-ն մասնակցում է ինչպես «ձեռագրերի վերադարձին», այնպես էլ վերադարձված գանձերի անվտանգ պահպանմանը», - ասել է Viva-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը:
Viva IoT Hub-ը ոչ միայն թույլ կտա պահպանել Մատենադարանի ֆոնդերի օպտիմալ ջերմաստիճանը, այլեւ կվերահսկի խոնավության մակարդակը, ածխաթթու գազի (CO₂) պարունակությունը եւ մթնոլորտային ճնշումը, ինչը կարեւոր նշանակություն ունի եզակի ձեռագրերի պահպանման համար։ Համակարգը հավաքում եւ գրանցում է տվյալներ իրական ժամանակում, վերլուծում դրանք, կազմում է հաշվետվություններ, ապահովում է հեռակա մոնիթորինգ եւ շեղումների դեպքում տեղեկացնում է պատասխանատուներին (SMS եւ էլեկտրոնային փոստ):
«Մեծապես ուրախ ենք, որ ի դեմս Viva ընկերության՝ Մատենադարանը ձեռք է բերում բարձրակարգ, պրոֆեսիոնալ եւ բարձր սոցիալական պատասխանատվությամբ գործընկերոջ։ Մշտադիտարկման այս համակարգը, որ հույժ կարեւոր է ձեռագրերի անվտանգության համար, երկրորդ համագործակցությունն է Viva ընկերության հետ։ Սրան նախորդել էր խորհրդանշական մի նախաձեռնություն․ Viva ընկերության աջակցությամբ 2025թ․-ին ձեռք բերեցինք շուրջ 100 տարի առաջ կորսված փրկագործ Ավետարան։ Այսպիսով՝ մեր գործընկերը մասնակից է Մատենադարանի երկու ռազմավարական նախաձեռնության՝ «Մատյանների տունդարձը» արշավին եւ վերադարձած մատյանների անվտանգ պահպանմանը։ Մենք հարուստ ենք այս համագործակցությամբ»,- նշել է Մատենադարանի տնօրեն Արայիկ Խզմալյանը։
Նախագիծը ցույց է տալիս, թե ինչպես են Viva-ի ժամանակակից E2E լուծումները, որոնք հիմնված են բազմաֆունկցիոնալ B2B IoT Hub հարթակի վրա, օգնում ստեղծել արժեքավոր ակտիվների պահպանման վերահսկվող միջավայր եւ միաժամանակ ծառայում որպես վառ օրինակ տարբեր ոլորտների ընկերությունների համար։
Նախագիծը ներառում է նաեւ ձեռագրերի պահպանման պայմանների վերաբերյալ մասնագիտացված տվյալների բազայի ստեղծում, ինչը հնարավորություն կտա վերլուծել գործընթացները, բացահայտել միտումները եւ մշակել մշակութային ժառանգության պահպանման առավել արդյունավետ ռազմավարություն։
Viva IoT Hub-ը բիզնեսի համար նախատեսված մեկ հարթակ է, որը կարող է միավորել բազմաթիվ ոլորտներ՝ մշակույթ, կոմերցիոն նշանակության գույք, գրասենյակներ, արտադրություն, լոգիստիկա, ՀոՌեԿա սերվիս, ֆինանսական սեկտոր, կոմունալ ենթակառուցվածքներ, հանքարդյունաբերություն, շրջակա միջավայրի մոնիթորինգ, ինչպես նաեւ իրականացնել վերջնական սարքերի կառավարման սցենարներ՝ ավտոմատացված ռեժիմով, ինչը բարձրացնում է բիզնեսի արդյունավետությունը եւ նվազեցնում ծախսերը։

17:04 | 03.02.26 | Новости | 6379
Компания Viva подтверждает свою приверженность сохранению культурного наследия Армении, внедряя комплексные цифровые решения в Матенадаране – Научно-исследовательском институте древних рукописей им.
Месропа Маштоца. Благодаря системе климатического мониторинга, основанной на новейших IoT-решениях, отныне будет обеспечена автоматизированная и оцифрованная среда мониторинга, необходимая для сохранности рукописей Матенадарана.
Древние рукописи требуют не только бережного обращения, но и контролируемой, измеримой и стабильной среды. До недавнего времени температура в помещениях для хранения ценных коллекций контролировалась традиционными методами - с помощью ртутных термометров, что ограничивало точность наблюдений и скорость реагирования. Платформа Viva IoT Hub поможет сотрудникам Матенадарана быстро выявлять и предотвращать потенциальные риски, которые могут создать проблемы для сохранения рукописей. Кроме того, новая система обеспечивает возможность удаленного мониторинга и долгосрочного сбора статистических данных, благодаря чему специалисты могут контролировать и эффективно осуществлять процесс сохранения коллекций из любой точки мира. В случае любого отклонения от установленных показателей ответственное лицо немедленно получит уведомление по SMS и электронной почте.
«Сохранение многовекового культурного наследия сегодня требует современных технологических решений. Viva IoT Hub позволяет более эффективно контролировать условия сохранности древних рукописей. Это не просто «датчики для музеев», а полное решение которое включат в себя набор датчиков, каналы связи, систему сбора, анализа, визуализации и предупреждения, а так же удобная интерфейс-панель с помощью которого представляются данные в удобном формате. Это пример подхода Viva к корпоративным клиентам, единая B2B-платформа и полный инвестиционный цикл. Несколько месяцев назад Viva приобрела очень важную для Матенадарана рукопись, которая считалась утерянной в течение 100 лет. Таким образом, Viva участвует как в «возвращении рукописей», так и в безопасном хранении возвращенных сокровищ», — отметил генеральный директор Viva Армен Аветисян.
Viva IoT Hub позволит не только поддерживать оптимальную температуру в фондах Матенадарана, но и контролировать уровень влажности, содержание углекислого газа (CO₂) и атмосферное давление, что имеет важное значение для сохранности уникальных рукописей. Система собирает и записывает данные в режиме реального времени, анализирует их, генерирует отчеты, обеспечивает удаленный мониторинг и уведомляет ответственных лиц в случае отклонений (посредством SMS и электронной почты).
«Мы чрезвычайно рады, что в лице компании Viva Матенадаран приобретает высококлассного, профессионального и социально ответственного партнёра. Эта система мониторинга, имеющая важнейшее значение для безопасности рукописей, является уже вторым совместным проектом с компанией Viva. Ему предшествовала символическая инициатива: при поддержке Viva в 2025 году мы приобрели Спасительное Евангелие, утерянное около 100 лет назад. Таким образом, наш партнёр участвует в двух стратегических инициативах Матенадарана — кампании “Возвращение рукописей” и обеспечении безопасного хранения возвращённых манускриптов. Мы богаты этим сотрудничеством», — отметил директор Матенадарана Араик Хзмалян.
Проект демонстрирует, как современные E2E-решения Viva, основанные на многофункциональной облачной платформе B2B IoT Hub, помогают создавать контролируемую среду для сохранности ценных активов и одновременно служат наглядным примером для компаний из различных отраслей.
Проект также включает создание специализированной базы данных по климатическим условиям сохранения рукописей, что позволит анализировать процессы, выявлять тенденции и разрабатывать более эффективную стратегию/сценарии сохранения культурного наследия.
Viva IoT Hub — это единая платформа для бизнеса, способная объединить множество секторов: культуру, коммерческую недвижимость, офисы, производство, логистику, услуги HoReCa, финансовый сектор, коммунальную инфраструктуру, горнодобывающую промышленность и мониторинг окружающей среды, а так же внедрять сценарии управления конечными устройствами в автоматическом режиме, что повышает эффективность бизнеса и снижает затраты.