15:23 | 10.02.26 | Նորություններ | 5949
Չորս տարի առաջ, «Ծիլ» կրթական ծրագրով ստեղծվել է հարթակ՝ աշխարհասփյուռ հայ պատանիներին համախմբելու եւ հայկականության պահպանմանն ուղղված քայլերի համար, որին միացել է Viva-ն:
Առցանց տիրույթում իրականացված մրցույթը 2025 թվականի կրել է «Իմ անունով երկիրը» խորագիրը: Արձանագրվել է Հայաստանի եւ Սփյուռքի պատանիների ակտիվ մասնակցության ցուցանիշ` 200 հայտ:
Մասնակիցներին հնարավորություն է տրվել հայրենիքի, ինքնության եւ պատկանելության մասին իրենց պատկերացումներն արտահայտել հայերենով կամ օտար լեզուներով:
«Այս նախաձեռնության կարեւորությունն անգնահատելի է: Սա ոչ թե ուղղակի շարադրության կամ ստեղծագործական մտքի մրցույթ է, այլ հայկական մեծ սփյուռքի երիտասարդությանը համախմբելու ռազմավարական քայլ: Ժամանակակից տեխնոլոգիաների շնորհիվ այս հարթակը կապում է աշխարհի տարբեր մասերում ապրող հայերի ժառանգներին՝ անկախ նրանից, թե ինչ լեզվով են նրանք արտահայտում իրենց մտքերը, անգամ՝ օտարագիր:
Ինձ քաջ ծանոթ է սփյուռքի փորձը. լեզուն մեր ինքնության հիմքն է, սակայն պատկանելությունը չափվում է ոչ թե առոգանությամբ կամ լեզվի իմացությամբ, այլ ժողովրդի եւ մշակույթի հետ ներքին կապով: Ես սիրում եմ «Իմ անունով երկիրը»: Համոզված եմ, որ անկախ լեզվից՝ բոլորի աշխատանքներում արտահայտվել է մտքի նույն ջերմությունը»,- նշել է Viva-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը:
Աշնանը մեկնարկած մրցույթի արդյունքներն արդեն ամփոփվել են: Դրանք գնահատող հանձնաժողովի անդամներն արձանագրել են ձեռքբերումներն ու արել կարեւոր դիտարկումներ՝ հետագայում մրցույթի ազդեցությունն ավելի թիրախային դարձնելու համար:
Արեւելահայերենով, արեւմտահայերենով եւ հայերենի տարբեր բարբառներով  ինքնատիպ աշխատանքներ են ներկայացվել գրական ստեղծագրության, տեսողական արվեստի եւ օտարագիր (խրախուսական) անվանակարգերում։ Սփյուռքից ստացվել են նաեւ  ռուսերեն, անգլերեն եւ իսպաներեն գրված աշխատանքներ:
«Հաճելի է արձանագրել, որ թվային տեխնոլոգիաների դարում, սերունդների եւ համայնքների միջեւ լեզվական ու մշակութային կամուրջ ստեղծելու ճանապարհին, «Ամրոց» հիմնադրամին միացավ հեռահաղորդակցության առաջատար օպերատոր Viva-ն: Երազանքս է տեսնել լեզվով ամուր սերունդ, որը սիրում է հայերենն ու այդ սերը փոխանցում աշխարհին», - ասել է «Ամրոց» հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Անի Ղարաբաղցյանը։
Կայացել է մրցույթի պաշտոնական փակումն ու կազմակերպվել մրցանակաբաշխությունը: Հիմնական անվանակարգերում առանձնացվել, դրամական ու խրախուսական մրցանակի է արժանացել 3-ական լավագույն աշխատանք: Իսկ առաջին անգամ ներկայացված՝ «Օտարագիր» խրախուսական անվանակարգում լավագույն աշխատանքների հեղինակները  ստացել են հայագիտական կրթական ծրագրերի մասնակցելու հնարավորություն:

15:23 | 10.02.26 | Новости | 5862
Четыре года назад образовательная программа «Цил» («Росток») создала платформу для объединения армянской молодежи по всему миру и принятия мер по сохранению армянской идентичности. Viva присоединился к организации конкурса, инициированного Фондом «Амроц» при поддержке общеармянской платформы.
Проведенный в режиме онлайн конкурс 2025 года назывался «Страна, названная моим именем». Свидетельством активного участия молодежи из Армении и диаспоры стали поданные 200 заявок. Участникам была предоставлена возможность выразить свои идеи о родине, идентичности и принадлежности на армянском или иностранных языках.
«Значение этой инициативы невозможно переоценить. Это не просто конкурс эссе или творческих идей, а стратегический шаг к объединению молодежи обширной армянской диаспоры. Благодаря современным технологиям эта платформа объединяет потомков армян, живущих в разных уголках мира, — на каком бы языке они ни выражали свои мысли, включая неродной.
Я хорошо знаю опыт диаспоры: язык — опора нашей идентичности. Но принадлежность измеряется не акцентом и не уровнем владения языком, а внутренней связью с народом и культурой. Мне очень импонирует “Страна, названная моим именем”. И я убежден: независимо от языка, все представленные работы излучают объединяющую их теплоту мысли», — сказал генеральный директор Viva Армен Аветисян.
Результаты конкурса, начавшегося осенью, уже подведены. Члены оценочной комиссии зафиксировали достижения и сделали важные наблюдения, чтобы в будущем влияние конкурса стало более целенаправленным. Оригинальные работы на восточноармянском, западноармянском языках и различных диалектах армянского языка были представлены в номинациях литературного и визуальных произведений, а также в номинациях для произведений на неродном языке. Из диаспоры также были получены работы на русском, английском и испанском языках.
«С удовольствием отмечаю, что в эпоху цифровых технологий, на пути к созданию языкового и культурного моста между поколениями и общинами, к Фонду “Амроц” присоединился ведущий оператор телекоммуникаций Viva. Моя мечта — увидеть поколение, хорошо владеющее языком, любящее армянский язык и передающее эту любовь миру», — сказала исполнительный директор Фонда «Амроц» Ани Карабахцян.
Состоялось официальное закрытие конкурса и церемония награждения. В основных номинациях были отмечены по 3 лучшие работы, награжденные денежными и поощрительными призами. А в поощрительной номинации «Отарагир» (пишущий на неродном языке), представленной впервые, авторы лучших работ получили возможность участвовать в образовательных программах по арменоведению.