14:30 | 16.04.26 | Նորություններ | 1695
Ucom-ի աջակցությամբ ArmDrone համայքի կողմից պատանիների համար կազմակերպվող առաջին դեմքից դիտում ապահովող (FPV) դրոնների անվճար դասընթացի շրջանակում անցկացվել է բաց դաս, որին ներկա էր նաեւ  Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
Դասի ընթացքում մասնակիցներն իրականացրել են ծրագրային ապահովման հետ աշխատանքներ, դրոնների բաղադրիչների զոդում, «մինի վուպ» (Mini Whoop) դրոններով թռիչքներ՝ փակ տարածքում, մեծ դրոնների թռիչքների ցուցադրություն, ինչպես նաեւ անցկացրեցին  փոքրիկ վիրտուալ մրցույթ։
«Այսպիսի կրթական նախաձեռնությունները կարեւոր դեր ունեն տեխնոլոգիական համայնքի զարգացման եւ նոր սերնդի ձեւավորման տեսանկյունից։ Ucom-ում մենք հավատում ենք, որ երիտասարդների  տեխնոլոգիական մտածելակերպի զարգացումը եւ նրանց գործնական հմտությունների փոխանցումը երկարաժամկետ ներդրում է երկրի ապագայի համար»,– նշել է Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
Ucom-ի գլխավոր տնօրենի հետ զրույցում նրանք կիսվել են նաեւ իրենց փորձով՝ պատմելով հանդիպած դժվարությունների, հետաքրքրությունների եւ հետագա նպատակների մասին։
«Մենք մեծ կարեւորություն ենք տալիս նմանատիպ նախաձեռնությունների իրականացմանը, քանի որ դրանք նպաստում են համայնքի զարգացմանը, ինչպես նաեւ երեխաների եւ պատանիների շրջանում տեխնոլոգիական ոլորտների նկատմամբ հետաքրքրության աճին։  Պատանիները  մեծ ոգեւորությամբ են մասնակցում դասընթացներին։ Բարձր ենք գնահատում Ucom-ի կողմից ընձեռված այս հնարավորությունը»,  - ասել է  ArmDrone համայնքի հիմնադիր Հայկ Կարապետյանը։
Արդեն երկրորդ տարին է, ինչ Ucom-ի աջակցությամբ իրականացվող դասընթացների շնորհիվ տասնյակ պատանիներ հնարավորություն են ստանում գիտելիքներ ձեռք բերելու ԱԹՍ ոլորտում՝ զարգացնելու իրենց տեխնոլոգիական մտածելակերպը եւ հմտությունները։
Մասնակիցները ծանոթանում են ժամանակակից ԱԹՍ-ների տեխնոլոգիաներին, ինժեներական մտածողության հիմունքներին եւ FPV (First-person view) դրոնների առանձնահատկություններին։ Մասնակիցները տեսական եւ գործնական գիտելիքներ են ստանում ԱԹՍ մեխանիկական կառուցվածքի, ծրագրային եւ թռիչքային պարամետրերի կարգավորման, անվտանգության կանոնների պահպանման վերաբերյալ, ինչպես նաեւ ուսումնասիրում են մրցութային ռազմավարություններ եւ ձեռք բերում համապատասխան հմտություններ։

14:30 | 16.04.26 | Новости | 1670
В рамках бесплатного курса по дронам с управлением от первого лица (FPV), организованного сообществом ArmDrone для подростков при поддержке Ucom, состоялось открытое занятие, на котором присутствовал генеральный директор компании Ucom Ральф Йирикян.
В ходе занятия участники работали с программным обеспечением, занимались пайкой компонентов дронов, выполняли полёты в закрытом помещении на дронах формата Mini Whoop, наблюдали демонстрационные полёты больших дронов, а также приняли участие в небольшом виртуальном соревновании.
«Подобные образовательные инициативы играют важную роль в развитии технологического сообщества и формировании нового поколения. В Ucom мы убеждены, что развитие технологического мышления у молодежи и передача практических навыков являются долгосрочной инвестицией в будущее страны», — отметил генеральный директор компании Ucom Ральф Йирикян.
В беседе с генеральным директором Ucom участники также поделились своим опытом и рассказали о трудностях, интересах и дальнейших целях.
«Мы придаём большое значение реализации подобных инициатив, поскольку они способствуют развитию сообщества, а также повышают интерес детей и подростков к технологическим направлениям. Подростки с большим энтузиазмом участвуют в занятиях. Мы высоко ценим возможность, предоставленную Ucom», — отметил основатель сообщества ArmDrone Айк Карапетян.
Уже второй год подряд благодаря бесплатным курсам, реализуемым при поддержке Ucom, десятки подростков получают знания в сфере БПЛА, развивая свое технологическое мышление и навыки. Участники знакомятся с современными технологиями беспилотных летательных аппаратов, основами инженерного мышления и особенностями FPV-дронов.
Они получают как теоретические, так и практические знания о механической конструкции БПЛА, настройке программных и полётных параметров, соблюдении правил безопасности, а также изучают соревновательные стратегии и приобретают соответствующие навыки.