12:07 | 17.07.26 | Նորություններ | 145
Ucom-ը եւ Մայքրոսոֆթ ինովացիոն կենտրոնը նպաստում են դպրոցականների կիբեռանվտանգության գիտելիքների զարգացմանը
Ucom-ի աջակցությամբ՝ Մայքրոսոֆթ ինովացիոն կենտրոն Հայաստանի կողմից իրականացվող «Կիբեռանվտանգության կրթական ծրագիր դպրոցականների համար» նախաձեռնության առաջին խմբի մասնակիցներին հանձնվեցին ավարտական վկայականները։
Նախաձեռնությունը, որը նախատեսված է 14-17 տարեկան դպրոցականների համար, նպատակ ունի զարգացնել կիբեռանվտանգության վերաբերյալ հիմնարար գիտելիքները, բարձրացնել թվային գրագիտությունը, ինչպես նաեւ խրախուսել թվային միջավայրում անվտանգ եւ պատասխանատու վարքագիծը։
Մայքրոսոֆթ ինովացիոն կենտրոնի փորձառու մասնագետների օգնությամբ դպրոցականները ծանոթացել են կիբեռանվտանգության հիմնական սկզբունքներին, ժամանակակից թվային սպառնալիքներին եւ դրանցից պաշտպանվելու եղանակներին։ Նրանք ձեռք են բերել նաեւ գործնական հմտություններ, որոնք կօգնեն ավելի վստահ կողմնորոշվել առօրյա թվային միջավայրում՝ անձնական տվյալների պաշտպանությունից մինչեւ անվտանգ առցանց հաղորդակցություն։
«Ucom-ի համար կարեւոր է աջակցել այնպիսի նախաձեռնությունների, որոնք երիտասարդներին տեսական եւ գործնական կարողություններ են տալիս՝ անվտանգ թվային ապագայի համար։  Այսօր երեխաներն ու պատանիները շատ վաղ տարիքից են դառնում թվային աշխարհի ակտիվ մասնակիցներ։ Մեր խնդիրն է օգնել նրանց այդ միջավայրում լինել ոչ միայն ակտիվ, այլեւ պաշտպանված, գիտակից եւ պատասխանատու»,- նշել է Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
«Մայքրոսոֆթ ինովացիոն կենտրոնում արդեն համոզվել ենք, որ կիբեռանվտանգությունը պետք է հասանելի եւ հասկանալի լինի յուրաքանչյուր երիտասարդի, ոչ միայն նրանց, ովքեր ապագայում կընտրեն այս ոլորտը որպես մասնագիտություն։ Երբ անվտանգ թվային վարքագիծը ձեւավորվում է դեռ դպրոցական տարիքից, երիտասարդներն ավելի վստահ եւ պատասխանատու են օգտվում տեխնոլոգիաներից։ Հենց այս մտածողության ձեւավորումն է նման նախաձեռնությունների ամենակարեւոր արդյունքը»,- նշել է Մայքրոսոֆթ ինովացիոն կենտրոնի տնօրեն Մարի Բարսեղյանը։
Ավարտական միջոցառման ընթացքում ներկայացվել են ծրագրի առաջին խմբի արդյունքները, մասնակիցները կիսվել են իրենց տպավորություններով եւ փորձառությամբ, որից հետո տեղի է ունեցել վկայականների հանձնման արարողությունը։
Նախաձեռնությունը շարունակվում է, եւ եւս երկու ուսումնական խմբերի դասընթացների ավարտից հետո Ucom-ի աջակցությամբ կկազմակերպվի Mini-CTF (Capture The Flag) կիբեռանվտանգության թեմայով մրցույթ, որը կմիավորի ծրագրի բոլոր մոտ 70 մասնակիցներին՝ իրենց գիտելիքներն ու հմտությունները գործնական միջավայրում կիրառելու նպատակով:

12:07 | 17.07.26 | Новости | 137
При поддержке компании Ucom участникам первой группы инициативы «Образовательная программа по кибербезопасности для школьников», реализуемой Microsoft Innovation Center Armenia, были вручены сертификаты об окончании курса.
Инициатива, рассчитанная на школьников в возрасте 14–17 лет, направлена на развитие базовых знаний в области кибербезопасности, повышение цифровой грамотности, а также формирование безопасного и ответственного поведения в цифровой среде.
С помощью опытных специалистов Microsoft Innovation Center школьники познакомились с основными принципами кибербезопасности, современными цифровыми угрозами и способами защиты от них. Они также получили практические навыки, которые помогут им увереннее ориентироваться в повседневной цифровой среде — от защиты персональных данных до безопасного онлайн-общения.
«Для Ucom важно поддерживать инициативы, которые дают молодым людям теоретические знания и практические навыки для более безопасного цифрового будущего. Сегодня дети и подростки с раннего возраста становятся активными участниками цифрового мира. Наша задача — помочь им быть в этой среде не только активными, но и защищенными, осознанными и ответственными», — отметил генеральный директор компании Ucom Ральф Йирикян.
«В Инновационном центре Microsoft мы уже убедились, что кибербезопасность должна быть доступной и понятной каждому молодому человеку, а не только тем, кто в будущем выберет эту сферу в качестве профессии. Когда безопасное цифровое поведение формируется еще в школьном возрасте, молодые люди начинают пользоваться технологиями более уверенно и ответственно. Именно формирование такого мышления является одним из самых важных результатов подобных инициатив», — отметила директор Инновационного центра Microsoft Мари Барсегян.
Во время выпускного мероприятия были представлены результаты первой группы программы, участники поделились своими впечатлениями и опытом, после чего состоялась церемония вручения сертификатов.
Инициатива продолжается, и после завершения обучения еще двух групп, при поддержке Ucom будет организован конкурс по кибербезопасности Mini-CTF (Capture The Flag), который объединит около 70 участников программы и даст им возможность применить полученные знания и навыки на практике.