11:11 | 07.08.26 | Նորություններ | 327
Ucom-ի աջակցությամբ «Արեւորդի» բնապահպանական հասարակական կազմակերպությունը Խնկո-Ապոր անվան ազգային մանկական գրադարանի ամառային դպրոցի շրջանակում անցկացրել է բնապահպանական կրթական ինտերակտիվ միջոցառում՝ ներկայացնելով «Մտապահիր կենդանիներին» նոր կրթական խաղը։
Խաղի ընթացքում երեխաները ծանոթացել են Հայաստանում հանդիպող կենդանատեսակներին՝ միաժամանակ զարգացնելով հիշողությունը, ուշադրությունն ու ճանաչողական հմտությունները։ Նախաձեռնության նպատակն է խաղային եւ երեխաների համար հասանելի ձեւաչափով զարգացնել նրանց հետաքրքրությունը բնության նկատմամբ, բարձրացնել շրջակա միջավայրի պահպանության եւ Հայաստանի կենսաբազմազանության վերաբերյալ իրազեկվածությունը։
Ամառային դպրոցի սաների հետ խաղի փորձարկմանը եւ բնապահպանական թեմաներով քննարկմանը մասնակցել է նաեւ Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
«Ucom-ի՝ որպես կանաչ ընկերության համար կարեւոր է աջակցել նախաձեռնությունների, որոնք օգնում են ճանաչել Հայաստանի բնությունը եւ դեռ փոքր տարիքից գիտակցել այն պահպանելու իրենց դերը։ Բնապահպանական մտածողությունը ձեւավորվում է այն ժամանակ, երբ բնության մասին գիտելիքները ներկայացվում են հասկանալի եւ հետաքրքիր ձեւով։ Խաղը լավագույն գործիքներից մեկն է, քանի որ այն միավորում է կրթությունը, հաղորդակցությունն ու անմիջական մասնակցությունը»,– նշել է Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
««Արեւորդի» ՀԿ-ի առաքելության առանցքում երեխաների ու պատանիների բնապահպանական կրթությունն է։ «Մտապահիր կենդանիներին» խաղը պարզապես ժամանց չէ․ այն հնարավորություն է փոքր տարիքից ճանաչելու Հայաստանի հարուստ կենսաբազմազանությունն ու եզակի կենդանատեսակները։ Սովորելով սիրել ու պահպանել բնությունը խաղի միջոցով՝ երեխաները դառնում են դրա ապագա պաշտպանները։ Ուրախ ենք Ucom-ի հետ այս համագործակցության համար, որի շնորհիվ ստեղծել ենք գործնական ու հետաքրքիր կրթական գործիք»,– նշել է «Արեւորդի» բնապահպանական ՀԿ-ի նախագահ Սոնա Քալանթարյանը։
Միջոցառման ավարտին խաղի օրինակներ են տրամադրվել Խնկո-Ապոր անվան ազգային մանկական գրադարանին եւ մասնակից երեխաներին՝ հնարավորություն տալով շարունակել բացահայտել Հայաստանի կենդանական աշխարհը նաեւ հանդիպումից հետո։
Նախաձեռնությունն իրականացվում է նաեւ ՄԱԿ-ի Կենսաբազմազանության մասին կոնվենցիայի Կողմերի 17-րդ համաժողովին՝ COP17-ին ընդառաջ իրականացվող իրազեկման աշխատանքների շրջանակում։ Նախատեսվում է տպագրել խաղի ավելի քան 500 օրինակ, որոնք COP17-ի ընթացքում կանաչ գոտում կտրամադրվեն երեխաներին։

11:11 | 07.08.26 | Новости | 328
При поддержке Ucom экологическая общественная организация SunChild в рамках летней школы Национальной детской библиотеки имени Хнко-Апера провела интерактивное образовательное мероприятие, посвящённое охране окружающей среды, в ходе которого представила новую образовательную игру «Запоминай животных».
В ходе игры дети познакомились с видами животных, встречающимися на территории Армении, одновременно развивая память, внимание и познавательные навыки. Цель инициативы — в игровой и доступной для детей форме пробудить интерес к природе, а также повысить осведомлённость об охране окружающей среды и богатом биоразнообразии Армении.
К тестированию игры и обсуждению экологических тем вместе с участниками летней школы также присоединился генеральный директор Ucom Ральф Йирикян.
«Для Ucom как для зелёной компании важно поддерживать инициативы, которые помогают лучше узнавать природу Армении и с раннего возраста осознавать свою роль в её сохранении. Экологическое мышление формируется тогда, когда знания о природе преподносятся в понятной и увлекательной форме. Игра является одним из наиболее эффективных инструментов, поскольку объединяет образование, коммуникацию и непосредственное участие», — отметил генеральный директор Ucom Ральф Йирикян.
«Экологическое образование детей и подростков является одним из ключевых направлений деятельности организации SunChild. Игра «Запоминай животных» — это не просто развлечение, а возможность с раннего возраста познакомиться с богатым биоразнообразием Армении и её уникальными видами животных. Учась любить и беречь природу через игру, дети становятся её будущими защитниками. Мы рады сотрудничеству с Ucom, благодаря которому нам удалось создать практичный и интересный образовательный инструмент», — подчеркнула президент экологической общественной организации SunChild Сона Калантарян.
По завершении мероприятия экземпляры игры были переданы Национальной детской библиотеке имени Хнко-Апера и участвующим детям, предоставив им возможность продолжить знакомство с животным миром Армении и после мероприятия.
Инициатива также реализуется в рамках информационно-просветительских мероприятий, в преддверии к 17-й Конференции сторон Конвенции ООН о биологическом разнообразии (COP17). Планируется выпустить более 500 экземпляров игры, которые будут предоставлены детям в Зелёной зоне во время COP17.