Երեւան /Մեդիամաքս/. Delta Partners մասնավոր ներդրումային հիմնադրամը մասնակցություն է ցուցաբերում “Արմենիան Դեյթաքոմ Քամփնի” (ADC) ընկերության կապիտալում $6 մլն չափով:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ը, այդ մասին այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնել է ADC-ի գլխավոր տնօրեն Հարալդ Գրիտենը:
Նա նշել է, որ միջոցներն ուղղվելու են ողջ հանրապետությունում ինտերնետային ծառայությունների հասանելիության մեծացմանը, ինչն, իր հերթին, կհանգեցնի հեռահաղորդակցության զարգացմանը: Գրիտենի խոսքերով, ADC ընկերության համար առաջնային խնդիրն այժմ ՀՀ մարզերը օպտիկամալուխային ծածկույթով ապահովելն է, քանի որ Երեւանում ցանցն արդեն 400 կմ-ի է հասնում:
ADC-ի գլխավոր տնօրենն ընդգծել է, որ ընկերությունն արդեն նոր ծառայություններ է մշակել, որոնք տրամադրվելու են նախեւառաջ փոքր գրասենյակների աշխատակիցներին եւ բնակարաններում ապրողներին: Նա դժվարացել է խոսել սակագների մասին, որոնցով ենթադրվում է մատուցել ինտերնետային ծառայությունները` նշելով, որ շեշտը դրվելու է բարձրագույն որակի եւ հասանելիության վրա: Նրա խոսքերով, բնակարանային բաժանորդների համար տվյալների փոխանցման ենթադրվող արագությունը կազմելու է 512 Kb-ից մինչեւ 2 Mb:
Հարալդ Գրիտենը տեղեկացրել է, որ ինտերնետային ծառայությունների հիմնական մասը մատուցելու է ADC ընկերությունը, սակայն նախատեսվում է նաեւ այլ ընեկրությունների ներգրավում` ծառայությունների ընդհանուր փաթեթում մասնակցելու նպատակով: “Դրանք լինելու են ձայնային արձանագրության (voice protocol) եւ էլեկտրնային մեդիայի վրա հիմնված ծառայություններ”,- ասել է նա:
$75 մլն կապիտալ ունեցող Delta Partners մասնավոր ներդրումային հիմնադրամը (կենտրոնական գրասենյակը` Դուբայում) ներդրումներ է կատարում ԱՊՀ, Մերձավոր Արեւելքի եւ Աֆրիկայի երկրների հեռահաղորդակցային եւ մեդիա նախագծերում:
ADC-ի գլխավոր տեխնիկական տնօրեն Վահե Խաչիկյանն այսօր հայտարարել է, որ “Արմենիան Դեյթաքոմ Քամփնին” (ADC) չի բացառում ՀՀ ֆիքսված կապի շուկա դուրս գալու հնարավորությունը:
Նա նշել է, որ ամեն ինչ կախված է շուկայից, ինտերնետային կապի բնակարանային բաժանորդների թվից եւ նրանց վճարունակությունից: “Ֆիքսված կապը մի ոլորտ է, որին մասնակցելու համար անհրաժեշտ է բաժանորդների որոշակի քանակություն”,- նշել է Վահե Խաչիկյանը` հավելելով, որ “եթե մեր ընկերությունը հաղթահարի նվազագույն շեմը, անպայման կզբաղվի ֆիքսված կապով”:
ADC-ի գլխավոր տնօրեն Հարալդ Գրիտենը տեղեկացրել է, որ ընկերությունը մտադիր է հետագայում ուսումնասիրել Լեռնային Ղարաբաղի հեռահաղորդակցային շուկան:
Նրա խոսքերով, ընկերության կարճաժամկետ հեռանկարում ԼՂՀ-ի շուկան չի դիտարկվում, “սակայն դա չի նշանակում, որ մեզ այդ շուկան չի հետաքրքրում”: “Չեմ բացառում որ հետագայում մենք կքննարկենք մեր գործունեության նոր ուղղություններ, այդ թվում նաեւ` Լեռնային Ղարաբաղը”,- շեշտել է Գրիտենը:
Նա նշել է, որ իր գոյության ընթացքում ADC ընկերությունը ՀՀ հեռահաղորդակցային ոլորտում կատարել է $6 մլն-ի ներդրումներ:
“Մեզ համար կարեւոր է ոչ թե ներդրումների քանակը, այլ` մեր ընկերության եւ ողջ ոլորտի արդյունավետ զարգացումն ամբողջությամբ”,- ասել է նա` ընգծելով, որ ընկերության անկյունաքարը մատչելի ինտերնետային ծառայություններ մատուցելն է:
Գրիտենի խոսքերով, այսօր ADC-ի հաճախորդներն են ՀՀ բանկային եւ ֆինասնսական հատվածները, սուպերմարկետները, մասնաճյուղային ցանցերը եւ այլն:
Հայ-նորվեգական համատեղ Armenian Datacom Company (ADC) ընկերությունը հիմնադրվել է 2006թ. ապրիլին: Ընկերությունը Երեւանում հիմնել եւ շահագործում է լայնաշերտ օպտիկամալուխային ցանց: 400 կմ երկարությամբ ADC ցանցը հիմնվել է գերժամանակակից IP/MPLS տեխնոլոգիայի հիման վրա:

14:31 | 03.02.09 | Новости | 11697
Ереван /Медиамакс/. Фонд частных инвестиций Delta Partners принял участие в капитале компании "Армениан Дейтаком Кампни" (ADC) в размере $6 млн.
Как сообщает Медиамакс, об этом сегодня на пресс-конференции в Ереване заявил генеральный директор ADC Гаральд Гриттен.
Он отметил, что данные средства будут направлены на увеличение доступности услуг интернета по всей республики, что, в свою очередь, приведет к развитию телекоммуникаций в целом. По словам Гриттена, первостепенной задачей для компании ADC сейчас является покрытие оптико-волоконной сетью областей Армении, так как в Ереване уже проведена сеть протяженностью в 400 км.
Генеральный директор ADC подчеркнул, что компания уже разработала новые услуги, которые будут предоставлены в первую очередь сотрудникам небольших офисов и жильцам квартир. Он затруднился назвать тарифы, по которым предполагается оказывать интернет-услуги, отметив, что акцент будет ставиться на высочайшее качество и доступность. По его словам, предполагаемая скорость передачи данных для квартирных абонементов составит от 512Kb до 2 Mb.
Гаральд Гриттен сообщил, что основную часть интернет-услуг предоставит непосредственно компания ADC, однако планируется также привлечение других компаний для участия в общем пакете услуг. "Это будут услуги, основанные на голосовом протоколе (voice protocol), и электронной медии", - сказал он.
Фонд частных инвестиций Delta Partners (со штаб-квартирой в Дубае), управляющий капиталом в $75 млн, инвестирует в телекоммуникационные и медиа-проекты в странах СНГ, Ближнего Востока и Африки.
Главный технический директор ADC Ваге Хачикян сказал сегодня, что ADC не исключает возможности участия на рынке фиксированной связи Армении.
Он отметил, что все будет зависеть от рынка, количества квартирных абонементов интернет-связи и их платежеспособности. "Фиксированная связь - сфера, для участия в которой необходимо определенное количество абонентов", - отметил Ваге Хачикян, добавив, что "если наша компания, скажем так, преодолеет критическую массу, то непременно займется фиксированной связью в Армении".
Генеральный директор ADC Гаральд Гриттен сообщил, что компания намерена в перспективе изучить рынок телекоммуникаций Нагорного Карабаха.
По его словам, в краткосрочной программе компании направление НКР не рассматривается, "однако это не значит, что нам этот рынок не интересен". "Я не исключаю, что в будущем мы рассмотрим новые направления нашей деятельности, в том числе и Нагорный Карабах", - подчеркнул Гриттен.
Он отметил, что за время своего существования компания ADC осуществила инвестиции в сферу телекоммуникаций Армении в размере более $6 млн.
"Для нас не важна сумма инвестиций, а важно эффективное развитие нашей компании и сферы в целом", - заявил он, подчеркнув, что краеугольным камнем деятельности компании является предоставление доступных интернет-услуг.
По словам Гриттена, на сегодняшний день клиентами ADC являются банковский и финансовый секторы Армении, супермаркеты, филиальные сети и т.д.
Совместная армяно-норвежская компания Armenian Datacom Company (ADC) была основана в апреле 2006 года. Компания создала и эксплуатирует в Ереване широкополосную оптико-волоконную сеть. Сеть ADC протяженностью в 400 км основана на сверхсовременной технологии IP/MPLS.