15:08 | 16.01.09 | Նորություններ | 11845
Երեւան /Մեդիամաքս/. “ՖՏԱ-Տելեկոմ” ընկերության (Orange ապրանքանիշ) գլխավոր տնօրեն Կրիստիան Բուէնոն Մեդիամաքս գործակալության հետ բացառիկ հարցազրույցում ասել է, որ Mobile Number Portability (MNP) ծառայության ներդրումը “բջջային կապի բաժանորդներին իրական ընտրության հնարավորություն կառաջարկի”:
Մեդիամաքս գործակալության խնդրանքով մեկնաբանելով “ՖՏԱ-Տելեկոմի” դիրքորոշումը Հայաստանում MNP-ի ներդրման կապակցությամբ, որը թույլ է տալիս բաժանորդներին բջջային մեկ օպերատորից անցում կատարել մյուսին` միաժամանակ պահպանելով իր բջջայինի ամբողջական համարը, Քրիստիան Բուենոն ասել է.
“Mobile Number Portability ծառայությունը բջջային կապի բաժանորդներին ընտրության իրական հնարավորություն է ընձեռում: Դա լավագույն տարբերակն է բաժանորդների համար, քանի որ պահպանելով նույն հեռախոսահամարը` բջջային կապի բաժանորդները հնարավորություն են ստանում ընտրել իրենց համար ամենահարմար բջջային առաջարկները գնային, օգտագործման կամ որակական առումներով: Բջջային ծառայությունների մատակարարին փոխելը կլինի ավելի դյուրին եւ ավելի էժան. կարիք չի լինի փոխել կազմակերպության ձեւաթղթերը, այցեքարտերը եւ տեղեկատվություն ուղարկել գործընկերներին, ընկերներին ու բարեկամներին: Orange-ը մշտապես աջակցում է այն լուծումներին, որոնք հաճախորդներին տալիս են լավագույն ընտրության հնարավորություն եւ հավելյալ արժեք են տրամադրում: Մենք համոզված ենք, որ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի առաջարկը ճիշտ տարբերակ է Հայաստանի հաճախորդների բարեկեցությունն ամրապնդելու համար: Orange-ը ուրախ կլինի համագործակցել ՀԾԿՀ եւ այլ բջջային օպերատորների հետ այս ուղղությամբ”:
“ՖՏԱ-Տելեկոմը” ՀՀ բջջային երրորդ օպերատորն է եւ նախատեսում է սկսել ծառայություններ մատուցել այս տարեվերջից:
Մեդիամաքս գործակալությունը նշում է, որ “ԱրմենՏելն” (Beeline ապրանքանիշ) ու Vivacell-MTS բջջային օպերատորների ներկայացուցիչները Հայաստանում MNP-ի հնարավոր ներդրման վերաբերյալ իրենց գնահատականներում ավելի զուսպ էին եւ հատուկ ուշադրություն էին դարձնում այդ ծառայության հստակ կարգավորման անհրաժեշտության վրա:
Հունվարի 9-ին Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի /ՀԾԿՀ/ հեռահաղորդակցության վարչության պետ Գեւորգ Գեւորգյանը Մեդիամաքսի հետ հարցազրույցում ասել էր, որ ՀԾԿՀ-ն դիտարկում է պետության տարածքում MNP-ի ներդրման հնարավորությունը:

15:08 | 16.01.09 | Новости | 11841
Ереван /Медиамакс/. Генеральный директор компании «ФТА-Телеком» (бренд Orange) Кристиан Буэно сказал в эксклюзивном интервью агентству Медиамакс, что внедрение услуги Mobile Number Portability (MNP) «предоставляет реальный выбор абонентам мобильной связи».
Представляя по просьбе агентства Медиамакс позицию «ФТА-Телеком» относительно возможности внедрения в Армении услуги MNP, позволяющей абонентам переходить от одного сотового оператора к другому, сохраняя при этом полный номер своего мобильного телефона, Кристиан Буэно сказал:
«Услуга Number Portability дает реальный выбор абонентам мобильной связи. Это лучшая возможность для абонентов выбрать самое удобное для себя предложение с точки зрения цены, качества и использования, при этом сохраняя свой номер. Смена мобильного оператора станет более простой и дешевой - не будет необходимости менять бланки, визитные карточки, посылать новую информацию партнерам, друзьям и родным. Orange всегда поддерживает решения, которые дают абонентам лучшее качество и дополнительные услуги. Мы считаем, что предложение Комиссии по регулированию общественных услуг является правильным для укрепления благосостояния армянских абонентов, и Orange будет рад сотрудничать в этой сфере с регулятором и другими операторами».
«ФТА-Телеком» является обладателем третьим сотовым оператором Армении и планирует начать предоставлять услуги в конце текущего года.
Агентство Медиамакс отмечает, что представители сотовых операторов «АрменТел» (бренд Beeline) и Vivacell-MTS были более сдержанны в своих оценках возможного внедрения MNP Армении и обращали особое внимание на необходимость четкого регулирования данной услуги.
9 января руководитель телекоммуникационного управления Комиссии по регулированию общественных услуг (КРОУ) Армении Геворг Геворгян сказал в интервью агентству Медиамакс, что КРОУ рассматривает возможность внедрения на территорию страны услуги MNP.