16:00 | 29.01.09 | Նորություններ | 11894
Երևան /Մեդիամաքս/. «Վիվասել-ՄՏՍ» ընկերությանն է պատկանում Հայաստանի բջջային կապի շուկայի ավելի քան 78 տոկոսը:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը, այդ մասին հայտարարվել է ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալ‎ֆ Յիրիկյանի եւ ՄՏՍ-ի փոխնախագահ, «ՄՏՍ. Արտասահմանյան ընկերություններ» բիզնես միավորի տնօրեն Օլեգ Ռասպոպովի համատեղ մամլո ասուլիսում:
2008թ. արդյունքներով, ընկերության բաժանորդային բազան գերազանցել է 2 մլն-ը:
Ինչպես նշել է Ռալ‎ֆ Յիրիկյանը, երրորդ օպերատորի` շուկա մտնելու կապակցությամբ «այդպիսի տոկոսային հարաբերակցություն պահպանելը դժվար կլինի, սակայն մեր թիրախը շուկայի առավելագույն մասնաբաժինն ունենալն ու առաջատարի դիրքերը պահպանելն է»:
Օլեգ Ռասպոպովը նշել է, որ չնայած համաշխարհային ‎ ֆինանսատնտեսական ճգնաժամին, ՄՏՍ-ը մտադիր չէ վերանայել Հայաստանում 2009թ. համար նախատեսված իր ներդրումային ծրագրերը: Ռալ‎ֆ Յիրիկյանն ասել է, որ ընթացիկ տարվա ներդրումների նախնական ծավալը $ 95 մլն է, որոնք հիմնականում ուղղվելու են 2.5 G եւ 3 G ցանցերի զարգացմանը:
«Վիվասել-ՄՏՍ»-ը ծրագրում է 3G ցանցի փորձնական շահագործումը սկսել Երեւանում, Գյումրիում եւ Վանաձորում այս տարվա գարնանը: Յիրիկյանի խոսքերով, ընկերությունը դեռ չի որոշել 3 G-ի սակագնային քաղաքականությունը:
Ռալֆ Յիրիկյանն ընդգծել է, որ չնայած համաշխարհային ճգնաժամին, «Վիվասել-ՄՏՍ»-ն այս տարի կրճատումներ չի նախատեսում: «Հնարավոր է` որոշ ժամանակ մենք նոր աշխատակիցներ չընդունենք, սակայն կրճատումներ հաստատ չենք անելու»,- շեշտել է նա:
Օլեգ Ռասպոպովը նշել է, որ «Վիվասել-ՄՏՍ»-ի եւ ՄՏՍ-ի ինտեգրումը հիմնականում ավարտված է, եւ «այդ գործընթացը շատ հաջող էր»: «Կցանկանայի նշել, որ դա հենց ինտեգրացիա էր, ոչ թե ձուլում, եւ գործընթացը երկկողմ բնույթ էր կրում»,- ասել է նա:
Պատասխանելով լրագրողների հարցին` Օլեգ Ռասպոպովը հերքել է ենթադրություններն այն մասին, թե «Վիվասել-ՄՏՍ»-ի սոցիալական կորպորատիվ պատասխանատվության շրջանակներում իրականացվող ծավալուն նախագծերը հարուցում են ՄՏՍ խմբի ղեկավարության դժգոհությունը:
«Այդ նախագծերը շատ արդյունավետ են եւ լայն արձագանք են գտնում հանրության շրջանում: Ավելին, դրանք մեծ օգուտ են բերում Հայաստանի բնակչությանը»,- նկատել է ՄՏՍ-ի փոխնախագահը:
ՄՏՍ-ը հուսով է, որ «կարգավորողը կշռադատված որոշում կկայացնի» ՀՀ-ում MNP-ի ներդրման վերաբերյալ
Մամլո ասուլիսին ՄՏՍ խմբի փոխնախագահ Օլեգ Ռասպոպովը հույս է հայտնել, որ «կարգավորողը կշռադատված որոշում կընդունի» Հայաստանում բջջային հեռախոսահամարի փոխանցման ծառայության /MNP/ ներդրման հարցի վերաբերյալ:
Օլեգ Ռասպոպովն այդ մասին ասել է այսօր 2008թ. արդյունքներին եւ 2009թ. ծրագրերին նվիրված «Վիվասել-ՄՏՍ»-ի գլխավոր տնօրեն Ռալ‎ֆ‎ Յիրիկյանի հետ համատեղ մամլո ասուլիսում` պատասխանելով ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալության հարցին:
«ՄՏՍ խումբը միշտ էլ ողջունել է առաջադեմ որոշումները: Միաժամանակ, մենք դեռ հարցեր ունենք` Հայաստանում MNP մեխանիզմի ներդրման ժամանակավրեպության առնչությամբ: Խոսքը MNP-ի ներդրման համար պահանջվող ֆինանսական, կազմակերպչական եւ գործառնական ծախսերի եւ սպասվող արդյունքի հարաբերակցության մասին է»,- ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ին ասել է Օլեգ Ռասպոպովը: Այդ կապակցությամբ ՄՏՍ-ի փոխնախագահը նշել է, որ հայաստանյան շուկայում մրցակցությունն առանց այդ էլ բավականին սուր բնույթ է կրում եւ «ավելի կսրվի ‎ֆ‎րանսիական օպերատորի տարեվերջին սպասվող մուտքով»:
«Մենք հույս ունենք, որ կարգավորողը կշռադատված որոշում կընդունի»,- ասել է Օլեգ Ռասպոպովը` նշելով, որ չնայած ընթացող քննարկումներին` MNP մեխանիզմը դեռեւս չի ներդրվել նախկին ԽՍՀՄ երկրներից եւ ոչ մեկում:
«Վիվասել-ՄՏՍ»-ը ծրագրում է լայնաշերտ ինտերնետ տրամադրել սեփական ցանցի միջոցով
ՄՏՍ-ի փոխնախախագահ Օլեգ Ռասկոպովի հետ համատեղ մամլո ասուլիսում «Վիվասել-ՄՏՍ»-ի գլխավոր տնօրեն Ռալ‎ֆ Յիրիկյանն ասել է, որ ընկերության ծրագրերում է լայնաշերտ ինտերնետի տրամադրումը` սեփական օպտիկամալուխային ցանցի միջոցով:
«Վիվասել-ՄՏՍ»-ի գլխավոր տնօրենի խոսքերով, այդ ծրագրերի մասին ավելի կոնկրետ կարելի կլինի խոսել ընկերության կողմից 2010թ. ծրագրերը կազմելուց հետո: «Սակայն այդպիսի ծառայությունների տրամադրումը մեր ծրագրերում միանշանակ առկա է»,- նշել է Ռալֆ Յիրիկյանը` պատասխանելով ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալության հարցին:
«Վիվասել-ՄՏՍ»-ի գլխավոր տնօրենն ասել է, որ 2008 թվականին ընկերությունը Երեւանում ստեղծել է 100 կմ օպտիկամալուխային ցանց` իր բազային կայանների միջեւ կապ ապահովելու եւ տվյալների արագ փոխանցման ծառայություներ մատուցելու նպատակով:

16:00 | 29.01.09 | Новости | 11860
Как сообщает агентство Медиамакс, об этом было объявлено сегодня на совместной пресс-конференции гендиректора компании Ральфа Йирикяна и вице-президента МТС, директора бизнец-единицы «МТС Зарубежные компании» Олега Распопова.
По итогам 2008 год абонентская база компании превысила 2 млн человек.
Как отметил Ральф Йирикян, в связи с предстоящим выходом на рынок третьего оператора «сохранить такое процентное соотношение будет непросто, однако мы нацелены на обладание максимально возможной долей рынка и сохранение позиций лидера».
Олег Распопов отметил, что несмотря на мировой финансово-экономический кризис МТС не намерена пересматривать свои инвестиционные программы в Армении, запланированные на 2009 год. Ральф Йирикян сказал, что предварительный объем инвестиций на текущий год составляет $ 95 млн, которые будут главным образом направлены на развитие сетей 2.5 G и 3 G.
«Виваселл-МТС» планирует начать эксплуатацию сети 3G в тестовом режиме в Ереване, Гюмри и Ванадзоре весной этого года. По словам Йирикяна, компания пока не определила тарифную политику для 3G, и тестовый запуск позволит понять потенциал данного нового вида услуг.
Ральф Йирикян отметил, что несмотря на мировой кризис, «Виваселл-МТС» не планирует сокращений в 2009 году. «Возможно, какое-то время мы не будет принимать новых сотрудников, но сокращений делать точно не будем», - подчеркнул он.
Олег Распопов отметил, что интеграция «Виваселл-МТС» и МТС в основном завершена, и «этот процесс был очень успешным». «Хочу отметить, что это была именно интеграция, а не ассимиляция, и процесс носил двусторонний характер», - сказал он.
Отвечая на вопросы журналистов, Олег Распопов опроверг предположения о том, что масштабные проекты в рамках социальной корпоративной ответственности, которые «Виваселл-МТС» реализует в Армении, вызывают недовольство руководства группы МТС.
«Эти проекты высоко эффективны и находят большой отклик в обществе. Более того, они приносят большую пользу народу Армении», - заметил вице-президент МТС.
МТС надеется, что «регулятор примет взвешенное решение» относительно внедрения в Армении MNP
На пресс-конференции вице-президент группы МТС Олег Распопов выразил также надежду, что «регулятор примет взвешенное решение» в вопросе внедрения в Армении услуги переносимости номера мобильного телефона (MNP).
Отвечая сегодня на вопрос Медиамакс на совместной пресс-конференции с гендиректором «Виваселл-МТС» Ральфом Йирикяном, Олег Распопов сказал, что «группа МТС всегда приветствует прогрессивные решения. Вместе с тем, у нас остаются вопросы относительно своевременности внедрения в Армении механизма MNP. Речь идет о соотношении финансовых, организационных и операционных затрат, которые требуются для внедрения MNP, с тем эффектом, которого он позволит добиться», - сказал Олег Распопов. В этой связи вице-президент МТС заметил, что конкуренция на армянском рынке и так носит достаточно острый характер и «еще более обострится в связи с ожидаемым в конце года входом на рынок французского оператора».
«Мы очень надеемся, что армянский регулятор примет взвешенное решение», - сказал Олег Распопов, отметив, что несмотря на идущие обсуждения, механизм MNP пока не внедрен ни в одной из стран бывшего СССР.
«Виваселл-МТС» планирует предоставлять широкополосный интернет посредством собственной оптико-волоконной сети
На совместной пресс-конференции с вице-президентом МТС Олегом Распоповым гендиректор «Виваселл-МТС» Ральф Йирикян заявил, что в планах компании значится предоставление услуг широкополосного интернет-доступа посредством собственной оптико-волоконной сети.
По словам генерального директора «Виваселл-МТС», более конкретно об этих планах можно будет говорить после составлении планов компании на 2010 год. «Однако оказание подобного вида услуг однозначно есть в наших планах», - отметил Ральф Йирикян, отвечая сегодня на вопрос Медиамакс.
Гендиректор «Виваселл-МТС» сказал, что в 2008 году компания построила в Ереване 100 км оптико-волоконной сети - для обеспечения связи между своими базовыми станциями и предоставления услуг высокоскоростной передачи данных.