17:44 | 11.05.09 | Նորություններ | 4904
Պետությունը պետք է մասնակցի Հայաստանում ինտերնետային կապ ապահովելու գործընթացին, կարծում է ADC-ի կոմերցիոն տնօրենը
Երևան /Մեդիամաքս/. Պետությունը պետք է մասնակցի Հայաստանում ինտերնետ կապ ապահովելու գործընթացին, հայտարարել է Armenian Datacom Company (ADC) պրովայդերի կոմերցիոն տնօրեն Ավետիք Քալանթարյանը:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄՍՔՍ գործակալությունը, մայիսի 9-ին Աղվերանում հանդես գալով ՏՏ ընկերությունների ղեկավարների ֆորումի շրջանակներում Հայաստանում ինտերնետի խնդիրների քննարկմանը` Ավետիք Քալանթարյանն ասել է, որ Հայաստանում ինտերնետ կապ ապահովելու հետ կապված հիմնական խնդիրների մեծամասնությունը պայմանավորված է այդ ոլորտից պետության հեռանալով:
«Եթե Հայաստանում կառավարության մասնակցությամբ ստեղծվի խոշոր կազմակերպություն, որն իրավասու լինի միջազգային մակարդակով բանակցություններ վարել, ապա Հայաստանում ինտերնետային կապի թե գինը, թե որակը զգալիորեն կբարելավվեն»,- ասել է Ավետիք Քալանթարյանը:
Նա կարծիք է հայտնել, որ Հայաստանին ինտերնետ մատակարարող ՙԱրմենՏելը՚ եւ Fibernet-ն իրավասու չեն բանակցություններ վարել միջազգային մակարդակով, ինչը եւ բացասաբար է ազդում Հայաստանում ինտերնետի ինչպես որակի ու գնի, այնպես էլ պրովայդերների միջեւ հարաբերությունների կարգավորման վրա:
Այդ համատեքստում Ավետիք Քալանթարյանը նշել է ՀՀ ինտերնետային պրովայդերների միջեւ փոխկապակցման ապահովման հետ կապված խնդիրները, որոնք հաճախ իրար միջեւ արհեստական սահմանափակումներ են դնում, ինչը հանգեցնում է տեղեկատվության փոխանցման ուշացումների եւ վերաուղարկվող փաթեթների կորուստների:
«Այդ հարցով պետք է զբաղվեր «ԱրմենՏելը», որը, սակայն, շատ բարձր գներ է սահմանել ինտերնետային պրովայդերների միջեւ փոխկապակցման ապահովման համար, եւ այդ պատճառով վերջիններս սկսել են ենթակառույց ստեղծել սեփական ուժերով»,- ասել է ADC-ի կոմերցիոն տնօրենը:

17:44 | 11.05.09 | News | 4876
Government should participate in providing Armenia with internet connection, Commercial Director of ADC believes
Yerevan /Mediamax/. The government should participate in providing Armenia with internet connection, Commercial Director of Armenian Datacom Company (ADC) provider Avetik Kalantaryan stated.
Mediamax reports that, speaking on May 9 in Aghveran during discussion of internet problems in Armenia within the framework of forum of IT-Companies’ heads, Avetik Kalantaryan stated that the majority of problems, related to providing Armenia with internet connection, are conditioned with the fact that the state has completely left that sphere.
“If with the participation of the government there is a large organization established in Armenia, which will competently hold talks at the international level, the price and the quality of internet connection in Armenia will significantly improve”, Avetik Kalantaryan stated.
He expressed opinion that “ArmenTel” and “FiberNet”, which supply internet to Armenia, are not authorized to hold talks at the international level, the fact negatively influencing both the quality and the price of internet in Armenia, and the regulation of relations among providers.
In this context, Avetik Kalantaryan noted problems with securing interconnect among providers of Armenia, which often set artificial limitations for each other, the fact leading to delays in information transfer and loss of sent packages.
“ArmenTel” was supposed to deal with this issue, however, it established very high prices for securing interconnect between internet providers, and this is why the latter started building infrastructure using their own capacities”, ADC Commercial Director stated.