17:44 | 11.05.09 | Նորություններ | 4904
Պետությունը պետք է մասնակցի Հայաստանում ինտերնետային կապ ապահովելու գործընթացին, կարծում է ADC-ի կոմերցիոն տնօրենը
Երևան /Մեդիամաքս/. Պետությունը պետք է մասնակցի Հայաստանում ինտերնետ կապ ապահովելու գործընթացին, հայտարարել է Armenian Datacom Company (ADC) պրովայդերի կոմերցիոն տնօրեն Ավետիք Քալանթարյանը:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄՍՔՍ գործակալությունը, մայիսի 9-ին Աղվերանում հանդես գալով ՏՏ ընկերությունների ղեկավարների ֆորումի շրջանակներում Հայաստանում ինտերնետի խնդիրների քննարկմանը` Ավետիք Քալանթարյանն ասել է, որ Հայաստանում ինտերնետ կապ ապահովելու հետ կապված հիմնական խնդիրների մեծամասնությունը պայմանավորված է այդ ոլորտից պետության հեռանալով:
«Եթե Հայաստանում կառավարության մասնակցությամբ ստեղծվի խոշոր կազմակերպություն, որն իրավասու լինի միջազգային մակարդակով բանակցություններ վարել, ապա Հայաստանում ինտերնետային կապի թե գինը, թե որակը զգալիորեն կբարելավվեն»,- ասել է Ավետիք Քալանթարյանը:
Նա կարծիք է հայտնել, որ Հայաստանին ինտերնետ մատակարարող ՙԱրմենՏելը՚ եւ Fibernet-ն իրավասու չեն բանակցություններ վարել միջազգային մակարդակով, ինչը եւ բացասաբար է ազդում Հայաստանում ինտերնետի ինչպես որակի ու գնի, այնպես էլ պրովայդերների միջեւ հարաբերությունների կարգավորման վրա:
Այդ համատեքստում Ավետիք Քալանթարյանը նշել է ՀՀ ինտերնետային պրովայդերների միջեւ փոխկապակցման ապահովման հետ կապված խնդիրները, որոնք հաճախ իրար միջեւ արհեստական սահմանափակումներ են դնում, ինչը հանգեցնում է տեղեկատվության փոխանցման ուշացումների եւ վերաուղարկվող փաթեթների կորուստների:
«Այդ հարցով պետք է զբաղվեր «ԱրմենՏելը», որը, սակայն, շատ բարձր գներ է սահմանել ինտերնետային պրովայդերների միջեւ փոխկապակցման ապահովման համար, եւ այդ պատճառով վերջիններս սկսել են ենթակառույց ստեղծել սեփական ուժերով»,- ասել է ADC-ի կոմերցիոն տնօրենը:

17:44 | 11.05.09 | Новости | 4826
Государство должно участвовать в деле обеспечения Армении интернет-связью, считает коммерческий директор ADC
Ереван /Медиамакс/. Государство должно участвовать в деле обеспечения Армении интернет-связью, заявил коммерческий директор провайдера Armenian Datacom Company (ADC) Аветик Калантарян.
Как сообщает агентство Медиамакс, выступая 9-го мая в Агверане на обсуждении проблем Интернета в Армении в рамках форума руководителей IT-компаний, Аветик Калантарян сказал, что большинство проблем, связанных в обеспечением Армении интернет-связью, обусловлено полным уходом государства из данной области.
«Если в Армении с участием правительства будет создана крупная организация, компетентная вести переговоры на межгосударственном уровне, то и цена и качество интернет-связи в Армении значительно улучшатся», - сказал Аветик Калантарян.
Он выразил мнение, что «АрменТел» и Fibernet, снабжающие Армению интернетом, не уполномочены вести переговоры на межгосударственном уровне, что негативно влияет как на качество и цену интернета в Армении, так и на регулирование отношений между провайдерами.
В данном контексте Аветик Калантарян отметил проблемы с обеспечением интерконнекта между интернет-провайдерами Армении, которые зачастую ставят между собой искусственные ограничения, что приводит к задержкам передачи информации и потерям пересылаемых пакетов.
«Данным вопросом должен был заниматься «АрменТел», который, однако, установил очень высокие цены за обепечение интерконнекта между интернет-провайдерами, и поэтому последние начали строить инфраструктуру своими силами», - сказал коммерческий директор ADC.