11:00 | 19.05.09 | Նորություններ | 5657
Երեւան /Մեդիամաքս/. Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի /ՀԱՀ/ Tech Squad թիմը հաղթել է Microsoft-ի Imagine Cup-2009 միջազգային ուսանողական մրցույթի ազգային փուլում:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը, ՀԱՀ-ի թիմը ստացել է $1500-ի չափով դրամական մրցանակ եւ Հայաստանը միջազգային մրցույթի հուլիսին Եգիպտոսում կայանալիք եզրափակչում ներկայացնելու իրավունք:
Imagine Cup-2009-ի թեման է` “Պատկերացրու աշխարհը, որում IT-ները կարող են օգնել անհետաձգելի հարցերի լուծմանը”: Tech Squad-ը ներկայացրել է Greendose նախագիծը` ծրագիր, որն օգնում է կանխարգելել որոշ հիվանդություններ, որոնք առաջանում են համակարգչից երկար ժամանակ օգտվելու արդյունքում:
“Նման մրցույթներն օգնում են երիտասարդների մոտ զարգացնել նորարարական մտածողություն, տեխնիկական եւ ձեռնարկատիրական հմտություններ: Մենք հաճույքով աջակցեցինք այդ մրցույթին, քանի որ ուսանողները Հայաստանի ապագան են”,- ասել է “ԱրմենՏել” ընկերության գլխավոր տնօրեն Իգոր Կլիմկոն: “ԱրմենՏելը” Imagine Cup-2009 մրցույթի ազգային փուլի գլխավոր հովանավորն է:
Imagine Cup-ի ազգային փուլի մյուս հովանավորներն են ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (USAID) ՀՀ մրցունակ մասնավոր հատվածը (CAPS) ծրագիրը, “Ձեռնարկությունների ինկուբատոր” հիմնադրամը, Synopsys Armenia, UniComp եւ Dom Daniel ընկերությունները:

11:00 | 19.05.09 | Новости | 5638
Ереван /Медиамакс/. Команда Американского университета Армении (AUA) "Tech Squad" победила в национальном туре международного студенческого конкурса Microsoft “Imagine Cup-2009”.
Как сообщает агентство Медиамакс, команда AUA получила денежный приз в размере $1500 и право представлять Армению в финале международного конкурса, который пройдет в июле в Египте.
Тема Imagine Cup-2009 - «Представь мир, в котором IT могут помочь решению неотложных вопросов». ‘Tech Squad’ представила проект Greendose - программу, помогающую предотвращать некоторые заболевания, возникающие при длительном пользовании компьютером.
«Подобные конкурсы помогают развить у молодежи инновационное мышление, технические и предпринимательские навыки. Мы с удовольствием поддержали этот конкурс, поскольку студенты - это будущее Армении», - сказал Игорь Климко, гендиректор компании «АрменТел», выступившей генеральным спонсором национального этапа “Imagine Cup 2009”.
Другими спонсорами национального тура Imagine Cup выступили программа Конкурентный частный сектор Армении Агентства США по международному развитию (CAPS USAID), Фонд «Инкубатор предприятий», компании Synopsys Armenia, UniComp и Dom Daniel.