11:00 | 19.05.09 | Նորություններ | 5657
Երեւան /Մեդիամաքս/. Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի /ՀԱՀ/ Tech Squad թիմը հաղթել է Microsoft-ի Imagine Cup-2009 միջազգային ուսանողական մրցույթի ազգային փուլում:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը, ՀԱՀ-ի թիմը ստացել է $1500-ի չափով դրամական մրցանակ եւ Հայաստանը միջազգային մրցույթի հուլիսին Եգիպտոսում կայանալիք եզրափակչում ներկայացնելու իրավունք:
Imagine Cup-2009-ի թեման է` “Պատկերացրու աշխարհը, որում IT-ները կարող են օգնել անհետաձգելի հարցերի լուծմանը”: Tech Squad-ը ներկայացրել է Greendose նախագիծը` ծրագիր, որն օգնում է կանխարգելել որոշ հիվանդություններ, որոնք առաջանում են համակարգչից երկար ժամանակ օգտվելու արդյունքում:
“Նման մրցույթներն օգնում են երիտասարդների մոտ զարգացնել նորարարական մտածողություն, տեխնիկական եւ ձեռնարկատիրական հմտություններ: Մենք հաճույքով աջակցեցինք այդ մրցույթին, քանի որ ուսանողները Հայաստանի ապագան են”,- ասել է “ԱրմենՏել” ընկերության գլխավոր տնօրեն Իգոր Կլիմկոն: “ԱրմենՏելը” Imagine Cup-2009 մրցույթի ազգային փուլի գլխավոր հովանավորն է:
Imagine Cup-ի ազգային փուլի մյուս հովանավորներն են ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (USAID) ՀՀ մրցունակ մասնավոր հատվածը (CAPS) ծրագիրը, “Ձեռնարկությունների ինկուբատոր” հիմնադրամը, Synopsys Armenia, UniComp եւ Dom Daniel ընկերությունները:

Yerevan /Mediamax/. Team of the American University of Armenia (AUA) “Tech Squad” won the national tournament of international student competition of Microsoft – “Imagine Cup-2009”.
Mediamax reports that AUA team received a money award at the volume of $1500 and the right to represent Armenia in the finale of the international competition, which will take place in July in Egypt.
Imagine Cup-2009 subject is “Imagine the world, where IT may help solution of urgent problems”. “Tech Squad” presented Greendose project, a program which helps preventing certain illnesses, occurring as a result of long work with the computer.
“Such competitions help developing innovative way of thinking, technical and entrepreneurship skills among the youth. We supported which competition with pleasure, since students are the future of Armenia”, said Igor Klimko, General Director of “ArmenTel” Company, which is the general sponsor of the national round of “Imagine Cup-2009”.
Other sponsors of the national tournament of Imagine Cup where Competitive Armenian Private Sector program of U.S. Agency for International Development (CAPS USAID), “Enterprise Incubator Foundation”, Synopsys Armenia Company, UniComp and Dom Daniel.