14:13 | 20.05.09 | Նորություններ | 5201
Երևան /Մեդիամաքս/. Ծրագրային «պիրատության» մակարդակով Հայաստանն աշխարհում զբաղեցնում է երկրորդ տեղը, վկայում է IDC միջազգային ընկերության հետազոտությունը:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ը, 2007թ. համեմատ նախորդ տարի Հայաստանում ծրագրային «պիրատության» մակարդակն իջել է 1 տոկոսով` կազմելով 92%:
110 երկրներում անցկացված հետազոտության համաձայն, ծրագրային «պիրատության» մակարդակով աշխարհի առաջատարներն են Վրաստանը (95%), Հայաստանը (92%), Բանգալդեշը (92%), Զիմբաբվեն (92%), Մոլդովան (90%), Ադրբեջանը (90%) եւ Շրի Լանկան (90%):
IDC-ի գնահատմամբ, աշխարհում ծրագրային «պիրատության» միջին մակարդակը 2008թ. արդյունքներով կազմել է 41%, ինչը 3%-ով գերազանցում է 2007թ. մակարդակը:
2008թ. աշնանը Microsoft-ի փոխնախագահ Վահե Թորոսյանը Երեւանում ասել էր, որ Հայաստանում Microsoft-ի ներկայության 2 տարվա ընթացքում այդ ցուցանիշը կրճատվել է մոտ 5%-ով, ինչը թույլ է տալիս հուսալ, որ առաջիկա 2 տարիներին այն կկրճատվի եւս 7-8%-ով:

14:13 | 20.05.09 | Новости | 4902
Ереван /Медиамакс/. Армения занимает второе место в мире по уровню программного пиратства, свидетельствует исследование международной компании IDC.
Как сообщает Медиамакс, в минувшем году, по сравнению с 2007 годом, уровень программного пиратства в Армении снизился на 1 процентный пункт и составил 92 %.
Согласно исследованию, проведенному в 110 странах, по уровню программного пиратства в мире лидируют Грузия (95%), Армения (92%), Бангладеш (92%), Зимбабве (92%), Молдавия (90%), Азербайджан (90%) и Шри-Ланка (90%).
По оценкам IDC, средний уровень пиратства в мире по итогам 2008 года составил 41%, что на 3% превышает уровень 2007-го года.
Осенью 2008 года вице-президент Microsoft Ваге Торосян сказал в Ереване, что за 2 года присутствия компании в Армении уровень программного пиратства сократился примерно на 5%, и есть надежды, что в ближайшие 2 года он сократится еще на 7-8%.