14:13 | 20.05.09 | Նորություններ | 5201
Երևան /Մեդիամաքս/. Ծրագրային «պիրատության» մակարդակով Հայաստանն աշխարհում զբաղեցնում է երկրորդ տեղը, վկայում է IDC միջազգային ընկերության հետազոտությունը:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ը, 2007թ. համեմատ նախորդ տարի Հայաստանում ծրագրային «պիրատության» մակարդակն իջել է 1 տոկոսով` կազմելով 92%:
110 երկրներում անցկացված հետազոտության համաձայն, ծրագրային «պիրատության» մակարդակով աշխարհի առաջատարներն են Վրաստանը (95%), Հայաստանը (92%), Բանգալդեշը (92%), Զիմբաբվեն (92%), Մոլդովան (90%), Ադրբեջանը (90%) եւ Շրի Լանկան (90%):
IDC-ի գնահատմամբ, աշխարհում ծրագրային «պիրատության» միջին մակարդակը 2008թ. արդյունքներով կազմել է 41%, ինչը 3%-ով գերազանցում է 2007թ. մակարդակը:
2008թ. աշնանը Microsoft-ի փոխնախագահ Վահե Թորոսյանը Երեւանում ասել էր, որ Հայաստանում Microsoft-ի ներկայության 2 տարվա ընթացքում այդ ցուցանիշը կրճատվել է մոտ 5%-ով, ինչը թույլ է տալիս հուսալ, որ առաջիկա 2 տարիներին այն կկրճատվի եւս 7-8%-ով:

14:13 | 20.05.09 | News | 5199
Yerevan /Mediamax/. Armenia occupies the second place in the world as to the level of software piracy, the research of international IDC Company evidences.
Mediamax reports that last year, as compared to 2007, the level of software piracy in Armenia reduced for 1 percentage point and made 92%.
According to the research, realized in 110 countries, as to the level of software piracy, the leading countries of the world are: Georgia (95%), Armenia (92%), Bangladesh (92%), Zimbabwe (92%), Moldova (90%), Azerbaijan (90%) and Sri-Lanka (90%).
According to IDC assessment, the average level of piracy in the world following the results of 2008 made 41%, which is 3% more, as compared to the level of 2007.
In fall, 2008, Vice-President of Microsoft Vahe Torosyan stated in Yerevan that in 2 years of the company’s presence in Armenia, the level of software piracy reduced approximately by 5%, and there are hopes that in within the nearest 2 years it will reduce for 7-8% more.