14:55 | 27.05.09 | Հարցազրույցներ | 11637
- Լինելով 14-ամյա դպրոցական եւ սովորելով Ռուսաստանում` ես հասկացա, որ իմ ռուս համադասարանցիներից շատերը ոչինչ չգիտեն Հայաստանի մասին: Ցավալի էր գիտակցել, որ իմ երկրի մասին գրեթե ոչինչ չգիտեն նրա սահմաններից դուրս, չնայած որ Հայաստանն Հռոմեական կայսրության տարիքին է եւ արժանի է համաշխարհային ճանաչման:
Այդպես ես սկսեցի մտածել Հայաստանի պատմությունը ավելի հայտնի դարձնելու հնարավոր ուղիների մասին: Քանի որ կրթությամբ ես մաթեմատիկոս եմ, ապա գաղափարը տարվում էր համապատասխան հունով. կողմնորոշում դեպի երիտասարդ սերունդը` իմ մասնագիտության կիրառմամբ:
Արդյունքում ես որոշեցի համակարգչային խաղ ստեղծել. Հայաստանի մասին խաղ-պատմական ռազմավարություն “Տիգրան Մեծ” անվանմամբ: Տիգրան Մեծի կառավարումը չափազանց հետաքրքիր սցենար է նման խաղի համար, որում կան քաղաքական դաշինքներ, պատերազմներ, հաղթանակներ, պարտություններ, նոր քաղաքների եւ ամրոցների կառուցում եւ, ի վերջո, խաղաղության պայմանագրի կնքում Հռոմի հետ, որի համաձայն Հայաստանը պահպանում է իր պատմական տարածքը, սակայն կորցնում է մնացած բոլոր տիրույթները…
Վստահ եմ, որ այս նախագիծը կբարձրացնի Հայաստանի միջազգային համբավը եւ մեծ շահույթ կբերի: Ներկայումս ես աշխատում եմ մանրամասն բիզնես-պլանի կազմման ուղղությամբ, հավաքում եմ կամավորների խումբ, ովքեր պատրաստ են ինձ աջակցել աշխատանքի տարբեր փուլերում: Արդեն հավաքվել է 10 մարդ, որոնց թվում` պատմաբան, տնտեսագետ, իրավաբան, նկարիչ եւ 3D մոդելավորման մասնագետ:
Արդեն պատրաստ են խաղի հերոսների նախնական մոդելները, հավաքվել է անհրաժեշտ ամբողջական պատմական տեղեկատվությունը, գրվել է մոտավոր սցենարը: Ես ուսումնասիրել եմ նաեւ նման խաղերի ստեղծման տեխնոլոգիան, բացել եմ մի քանի ինտերնետ-ֆորումներ (օրինակ` www.tigranthegreat.mybb.ru, http://blog.ararat-center.org/?p=70#comment-634, http://www.akumb.am/blog.php?b=69), որպեսզի այդ ոլորտի գիտակները կարողանան ներկայացնել իրենց փորձը, առաջարկել գաղափարներ խաղի վերաբերյալ, կամ միանալ մշակողների թիմին:
Խաղի մասին եւս մեկ ֆորում կգործարկվի ՀՀ սփյուռքի նախարարության կայքում` www.armeniadiaspora.am:
Սկզբնական փուլում իմ աշխատանքի կարեւոր մաս է կազմում համաշխարհային շուկայում արդեն պատշաճ տեղ զբաղեցրած խաղերի մանրամասն վերլուծությունը` մեր խաղը հայաստանյան եւ համաշխարհային շուկաներում մրցունակ դարձնելու նպատակով:
- Դուք արդեն գրանցե՞լ եք այն ընկերությունը, որը զբաղվելու է խաղի հետ կապված բոլոր հարցերով: Հեղինակային իրավունքի պաշտպանության հետ կապված խնդիրներ չե՞ն առաջանա:
- Ձեռնարկությունը նախատեսում եմ գրանցել այն ժամանակ, երբ կհավաքվի ամբողջական տեխնիկական խումբը:
Ինչ վերաբերում է հեղինակային իրավունքին, ապա գաղափարի իրավունքն օրենքով պահպանել հնարավոր չէ, սակայն հեղինակների իրավունքների պաշտպանության “Հայհեղինակ” հասարակական կազմակերպությունում կարելի է ի պահ հանձնել նախագծի բիզնես-պլանը, ինչը ես արդեն արել եմ:
- Դուք համագործակցության համար դիմե՞լ եք ՀՀ կառավարությանը կամ այլ շահագրգիռ կառույցներին:
- Նախագիծն արդեն ներկայացրել եմ էկոնոմիկայի եւ սփյուռքի նախարարությունների, Եռաչափ մոդելավորողների հայաստանյան ասոցիացիայի եւ “Ձեռնարկությունների ինկուբատոր” հիմնադրամի ներկայացուցիչներին:
Ծրագրում եմ հանդիպել նաեւ կրթության եւ գիտության նախարարության ու մշակույթի նախարարության ներկայացուցիչներին, ինչպես նաեւ փորձել ներդրումներ ներգրավել հայկական IT ընկերություններից:
- Ներդրումների ինչպիսի՞ ծավալ է անհրաժեշտ նախագծի իրականացման համար եւ ֆինասնական ի՞նչ ակնակալիքներ ունեք:
- Մեր գնահատականների համաձայն, նախագծի ամբողջական իրագործման արժեքը շուրջ 3 մլն եվրո է, իսկ եկամուտը նախատեսվում է շուրջ 10 մլն եվրոյի չափով:
- Խաղի սցենարը պատրա՞ստ է:
- Սցենարը պատրաստ է, սակայն հասկանալի պատճառներով չէի ցանկանա այն բացահայտել: Միայն կասեմ, որ խաղը սկսվում է Բաբելոնյան աշտարակի փլուզումից եւ հայերի նախահոր կողմից Հայկական լեռնաշխարհում բնակության հաստատումից:
Հատուկ ուշադրություն է հատկացվելու Տիգրան Մեծի ռազմական արշավանքներին:
- Ե՞րբ կարելի է սպասել խաղի մեկնարկին:
- Խաղի առաջին թողարկումը նախատեսվում է 2011 թվականին, այդ ժամանակ, կարծում ենք, այն կսկսի վաճառվել: Զուգահեռաբար մենք կսկսենք աշխատել խաղի հերթական թողարկումների վրա, որոնցում կարտացոլվեն հետեւյալ պատմական դարաշրջանները. քրիստոնեության ընդունում, Հայաստանի բաժանումը Բյուզանդիայի եւ Պարսկաստանի միջեւ, գրի եւ գրականության ստեղծումը, Ավարայրի ճակատամարտը, արաբների ասպատակությունը եւ այլն: Արդյունքում կստեղծվի հայ ժողովրդի պատմության խաղային ժամանակագրությունը:

14:55 | 27.05.09 | Интервью | 11788
- Будучи еще 14-летним школьником и учась в России, я как-то понял, что многие из моих русских одноклассников ничего толком не знают об Армении. Мне стало обидно, что о моей стране практически не знают за ее пределами, несмотря на то, что она столь же древняя, как и Римская империя и достойна всемирной известности.
С тех пор я начал думать о возможных путях популяризации истории Армении. Поскольку по образованию я преподаватель математики, то идея вынашивалась в соответствующем русле: ориентация на молодое поколение и применение моей науки.
В результате я решил создать компьютерную игру-историческую стратегию об Армении под названием «Тигран Великий». Правление Тиграна Великого представляет интереснейший сценарий для подобной игры, в которой есть политические союзы, войны, победы, поражения, строительство новых городов и крепостей и, в завершение, заключение мирного договора с Римом, согласно которому Армения сохраняет свою историческую территорию, но теряет все другие владения…
Я уверен, что этот проект поднимет международный авторитет Армении и принесет немалую прибыль. В настоящее время я веду работы по составлению подробного бизнес-плана проекта, собираю группу энтузиастов, готовых помогать мне на разных этапах работы. Уже набралось 10 человек. Среди них есть историк, экономист, юрист, художник и специалист по 3D-моделированию.
Уже готовы предварительные модели героев игры, собрана вся необходимая историческая информация, написан приблизительный сценарий. Я также изучил технологии создания подобных игр, открыл несколько интернет-форумов (например, www.tigranthegreat.mybb.ru, http://blog.ararat-center.org/?p=70#comment-634, http://www.akumb.am/blog.php?b=69) для того, чтобы сведущие в данной области могли поделиться опытом, предложить свои идеи относительно игры, либо присоединиться к моей команде разработчиков.
Еще один форум об игре 27-го мая откроется на сайте министерства диаспоры Армении - www.armeniadiaspora.am
Одним из наиболее важных занятий для меня на начальном этапе является тщательный анализ уже занявших достойное место на мировом рынке стратегических игр для того, чтобы сделать нашу игру конкурентоспособной на армянском и мировом рынках.
- Зарегистрировали ли вы компанию, которая будет заниматься всеми вопросами, связанными с игрой? Не возникнет ли у вас проблем с защитой авторского права?
- Предприятие я планирую зарегистрировать после того, как будет набрана вся техническая команда.
Что касается авторского права, то право на идею по закону защитить невозможно, однако в общественной организации защиты прав авторов «Армавтор» можно сдать на хранение бизнес-план проекта, что я и сделал.
- Обращались ли вы за сотрудничеством к правительству Армении, другим заинтересованным структурам?
- Я уже представлял проект представителям министерства экономики, министерства диаспоры, Союза трехмерного моделирования Армении, Фонду «Инкубатор предприятий».
Планирую также встретиться с представителями министерств науки и образования и культуры, а также попробовать привлечь инвестиции от IT-компаний Армении.
- Какой объем инвестиций необходим для реализации проекта и какой финансовой отдачи вы ожидаете?
- Полная реализация проекта, по нашим оценкам, стоит около 3 млн евро, доход же прогнозируется на уровне около 10 млн евро.
- Готов ли сценарий игры?
- Сценарий готов, но по понятным причинам я бы не хотел его раскрывать. Скажу лишь, что игра начинается с крушения Вавилонской башни и основания праотцом армян поселения в Армянском нагорье.
Особое внимание будет уделяться военным кампаниям Тиграна Великого.
- Когда можно ожидать релиза игры?
- Первый выпуск игры намечается на 2011 год, тогда же, думаем, она поступит в продажу. Параллельно мы начнем работать над очередными выпусками игры, в которых будут отражены последующие исторические эпохи: принятие христианства, разделение Армении между Византией и Персией, создание письменности, Аварайрская битва, арабское нашествие и так далее. В итоге будет создана игровая антология истории армянского народа.