14:55 | 27.05.09 | Հարցազրույցներ | 11637
- Լինելով 14-ամյա դպրոցական եւ սովորելով Ռուսաստանում` ես հասկացա, որ իմ ռուս համադասարանցիներից շատերը ոչինչ չգիտեն Հայաստանի մասին: Ցավալի էր գիտակցել, որ իմ երկրի մասին գրեթե ոչինչ չգիտեն նրա սահմաններից դուրս, չնայած որ Հայաստանն Հռոմեական կայսրության տարիքին է եւ արժանի է համաշխարհային ճանաչման:
Այդպես ես սկսեցի մտածել Հայաստանի պատմությունը ավելի հայտնի դարձնելու հնարավոր ուղիների մասին: Քանի որ կրթությամբ ես մաթեմատիկոս եմ, ապա գաղափարը տարվում էր համապատասխան հունով. կողմնորոշում դեպի երիտասարդ սերունդը` իմ մասնագիտության կիրառմամբ:
Արդյունքում ես որոշեցի համակարգչային խաղ ստեղծել. Հայաստանի մասին խաղ-պատմական ռազմավարություն “Տիգրան Մեծ” անվանմամբ: Տիգրան Մեծի կառավարումը չափազանց հետաքրքիր սցենար է նման խաղի համար, որում կան քաղաքական դաշինքներ, պատերազմներ, հաղթանակներ, պարտություններ, նոր քաղաքների եւ ամրոցների կառուցում եւ, ի վերջո, խաղաղության պայմանագրի կնքում Հռոմի հետ, որի համաձայն Հայաստանը պահպանում է իր պատմական տարածքը, սակայն կորցնում է մնացած բոլոր տիրույթները…
Վստահ եմ, որ այս նախագիծը կբարձրացնի Հայաստանի միջազգային համբավը եւ մեծ շահույթ կբերի: Ներկայումս ես աշխատում եմ մանրամասն բիզնես-պլանի կազմման ուղղությամբ, հավաքում եմ կամավորների խումբ, ովքեր պատրաստ են ինձ աջակցել աշխատանքի տարբեր փուլերում: Արդեն հավաքվել է 10 մարդ, որոնց թվում` պատմաբան, տնտեսագետ, իրավաբան, նկարիչ եւ 3D մոդելավորման մասնագետ:
Արդեն պատրաստ են խաղի հերոսների նախնական մոդելները, հավաքվել է անհրաժեշտ ամբողջական պատմական տեղեկատվությունը, գրվել է մոտավոր սցենարը: Ես ուսումնասիրել եմ նաեւ նման խաղերի ստեղծման տեխնոլոգիան, բացել եմ մի քանի ինտերնետ-ֆորումներ (օրինակ` www.tigranthegreat.mybb.ru, http://blog.ararat-center.org/?p=70#comment-634, http://www.akumb.am/blog.php?b=69), որպեսզի այդ ոլորտի գիտակները կարողանան ներկայացնել իրենց փորձը, առաջարկել գաղափարներ խաղի վերաբերյալ, կամ միանալ մշակողների թիմին:
Խաղի մասին եւս մեկ ֆորում կգործարկվի ՀՀ սփյուռքի նախարարության կայքում` www.armeniadiaspora.am:
Սկզբնական փուլում իմ աշխատանքի կարեւոր մաս է կազմում համաշխարհային շուկայում արդեն պատշաճ տեղ զբաղեցրած խաղերի մանրամասն վերլուծությունը` մեր խաղը հայաստանյան եւ համաշխարհային շուկաներում մրցունակ դարձնելու նպատակով:
- Դուք արդեն գրանցե՞լ եք այն ընկերությունը, որը զբաղվելու է խաղի հետ կապված բոլոր հարցերով: Հեղինակային իրավունքի պաշտպանության հետ կապված խնդիրներ չե՞ն առաջանա:
- Ձեռնարկությունը նախատեսում եմ գրանցել այն ժամանակ, երբ կհավաքվի ամբողջական տեխնիկական խումբը:
Ինչ վերաբերում է հեղինակային իրավունքին, ապա գաղափարի իրավունքն օրենքով պահպանել հնարավոր չէ, սակայն հեղինակների իրավունքների պաշտպանության “Հայհեղինակ” հասարակական կազմակերպությունում կարելի է ի պահ հանձնել նախագծի բիզնես-պլանը, ինչը ես արդեն արել եմ:
- Դուք համագործակցության համար դիմե՞լ եք ՀՀ կառավարությանը կամ այլ շահագրգիռ կառույցներին:
- Նախագիծն արդեն ներկայացրել եմ էկոնոմիկայի եւ սփյուռքի նախարարությունների, Եռաչափ մոդելավորողների հայաստանյան ասոցիացիայի եւ “Ձեռնարկությունների ինկուբատոր” հիմնադրամի ներկայացուցիչներին:
Ծրագրում եմ հանդիպել նաեւ կրթության եւ գիտության նախարարության ու մշակույթի նախարարության ներկայացուցիչներին, ինչպես նաեւ փորձել ներդրումներ ներգրավել հայկական IT ընկերություններից:
- Ներդրումների ինչպիսի՞ ծավալ է անհրաժեշտ նախագծի իրականացման համար եւ ֆինասնական ի՞նչ ակնակալիքներ ունեք:
- Մեր գնահատականների համաձայն, նախագծի ամբողջական իրագործման արժեքը շուրջ 3 մլն եվրո է, իսկ եկամուտը նախատեսվում է շուրջ 10 մլն եվրոյի չափով:
- Խաղի սցենարը պատրա՞ստ է:
- Սցենարը պատրաստ է, սակայն հասկանալի պատճառներով չէի ցանկանա այն բացահայտել: Միայն կասեմ, որ խաղը սկսվում է Բաբելոնյան աշտարակի փլուզումից եւ հայերի նախահոր կողմից Հայկական լեռնաշխարհում բնակության հաստատումից:
Հատուկ ուշադրություն է հատկացվելու Տիգրան Մեծի ռազմական արշավանքներին:
- Ե՞րբ կարելի է սպասել խաղի մեկնարկին:
- Խաղի առաջին թողարկումը նախատեսվում է 2011 թվականին, այդ ժամանակ, կարծում ենք, այն կսկսի վաճառվել: Զուգահեռաբար մենք կսկսենք աշխատել խաղի հերթական թողարկումների վրա, որոնցում կարտացոլվեն հետեւյալ պատմական դարաշրջանները. քրիստոնեության ընդունում, Հայաստանի բաժանումը Բյուզանդիայի եւ Պարսկաստանի միջեւ, գրի եւ գրականության ստեղծումը, Ավարայրի ճակատամարտը, արաբների ասպատակությունը եւ այլն: Արդյունքում կստեղծվի հայ ժողովրդի պատմության խաղային ժամանակագրությունը:

14:55 | 27.05.09 | Interviews | 11737
- Being a 14-year-old schoolboy and studying in Russia, I once realized that many of my Russian classmates knew nothing particular about Armenia. It was annoying for me that people practically know nothing about my country beyond its borders, despite the fact that it is as ancient as the Roman Empire and deserves to be known in the entire world.
Since then I started thinking about possible ways to make Armenian history popular. Since I am a math teacher by education, the idea developed by in the corresponding framework: it is oriented for the young generation and my science is used in it.
As a result, I decided to create a computer historic strategy game about Armenia, titled “Tigran the Great”. The period, when Tigran the Great ruled, represents a most interesting scenario for such a game, in which political unions, wars, victories, defeats, building of new towns and fortresses, and, in the end, conclusion of a peace agreement with Rome, under which Armenia preserves its historic territory, but loses all other possessions…
I am sure that this project will improve international authority of Armenia and will bring significant profit. At the moment, I am working on composing the detailed business plan of the project. I enroll a group of enthusiasts, who are ready to help me at various stages of work. Ten people have already gathered. There is a historian, an economist, a lawyer, an artists and a 3D modeling specialist among them.
The interim models of the game heroes are already ready, the entire historic information is collected, and the approximate scenario is composed. I have also studied technologies for producing such games, launched a few internet forums (for instance, www.tigranthegreat.mybb.ru, http://blog.ararat-center.org/?p=70#comment-634, http://www.akumb.am/blog.php?b=69) for people, who are informed in the given sphere, to be able to share their ideas concerning the game or join my team of developers.
Another forum about the game will be opened at the website of the Ministry of Diaspora of Armenia - www.armeniadiaspora.am
One of the most important tasks for me at the initial stage is thorough analysis of the strategic games, which have occupied their deserved places in the world market, in order to make our game competitive in the Armenian and world markets.
- Have you registered the company, which will deal with all issues, related to the game? Do you face problems concerning copyright?
- I plan to register the enterprise after I recruit the entire technical team. Concerning copyright, it is impossible to protect one’s right for a certain idea by law, however one can deposit the business plan of the project in “Armauthor” NGO for copyright protection, and I have done that.
- Have you turned to the Armenian government, other interested structures for cooperation?
- I have already presented the project to representatives of the Ministries of Economy, Diaspora, the Armenian 3D Modeler Association, “Enterprise Incubator Foundation”.
I also plan to meet with representatives of the Ministry of Science and Education and Culture, as well as to try to attract investments from IT companies in Armenia.
- What is the volume of investments needed for realization of the project and what financial return do to expect to have?
- The entire realization of the project, according to our calculations, costs about 3mln euro, the return is expected at the level of about 10mln euro.
- Is the scenario of the game ready?
- The scenario is ready, but I would not like to disclose it for obvious reasons. I will only say that the game will start with the collapse of the Tower of Babel and the foundation of a settlement in the Armenian plateau by the forefather of Armenians.
Special attention will be paid to the military campaigns of Tigran the Great.
- When may we expect the release of the game?
- The first issue of the game is planned for 2011, and it will be sent for sale the same year we think. Simultaneously we will start working on the next issues of the game, which will reflect the following historic epochs: adoption of Christianity, division of Armenia between the Byzantine Empire and Persia, creation of written language, Avarayr Battle, Arabic Invasion, etc. As a result, a game anthology of the history of the Armenian people will be created.