10:35 | 29.05.09 | Նորություններ | 5774
Երեւան /Մեդիամաքս/. Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը կարող է դառնալ ԱՖԿ “Սիստեմա”-ի անկախ տնօրեն:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ը, վկայակոչելով ռուսաստանյան հեղինակավոր “Կոմերսանտ” օրաթերթը, Ռոբերտ Քորչարյանի թեկնածությունն առաջադրվել է մայիսի 28-ին եւ կարող է հաստատվել հունիսի 27-ին ընկերության բաժնետերերի ընդհանուր ժողովում:
Բացի ՀՀ նախկին նախագահից, ԱՖԿ “Սիստեմա”-ի անկախ տնօրենի պաշտոնին հավակնում է նաեւ Shyam Group of India-ի հիմնադիր Ռաջիվ Մեհրոտրան, ում ընկերությանը ԱՖԿ “Սիստեմա”-ի հետ համատեղ պատկանում է Sistema Shyam TeleServices հնդկական բջջային օպերատորը:
“Պարոն Քոչարյանը հիանալի գիտի ԱՊՀ երկրների շուկան, որում գործում են մեր դուստր ընկերությունները` MTS-ը, “Կոմստար-ՕՏՍ”-ը, “Սինտրոնիկսը”, ունի միջազգային համագործակցության բացառիկ փորձ եւ մեծ հարգանք է վայելում Ռուսաստանի եւ արտասահմանյան երկրների բիզնես հանրության շրջանում”,- նշել են “Սիստեմա”-ի մամլո ծառայությունում:
Հայաստանում ԱՖԿ “Սիստեմա”-ի ակտիվների թվում են` “Cornet AM” WiMax օպերատորը, “Ղ-Տելեկոմ” (Vivacell-MTS ապրանքանիշ) բջջային օպերատորը, “Մարս” գործարանը եւ երեք գիտահետազոտական ինստիտուտներ:

10:35 | 29.05.09 | Новости | 6113
Ереван /Медиамакс/. Второй президент Армении Роберт Кочарян может стать независимым директором АФК «Система».
Как сообщает Медиамакс со ссылкой на «Коммерсант», кандидатура Роберта Кочаряна была выдвинута 28 мая и может быть утверждена 27 июня на общем собрании акционеров компании.
Помимо экс-президента Армении кандидатом на пост независимого директора АФК «Система» является также основатель Shyam Group of India Раджив Мехротра, компания которого совместно с АФК «Система» владеет индийским сотовым оператором Sistema Shyam TeleServices.
«Господин Кочарян прекрасно знает рынок стран СНГ, на котором работают наши дочерние компании - МТС, «Комстар-ОТС», «Ситроникс», - обладает уникальным опытом международного сотрудничества и пользуется большим уважением бизнес-сообщества России и стран зарубежья», - отметили в пресс-службе «Системы».
Среди активов АФК «Система» в Армении - WiMax-оператор «Cornet AM», сотовый оператор «К-Телеком» (бренд Vivacell-MTS), завод «Марс» и три научно исследовательских института.