Circle.Am-ի ղեկավար Ավետիս Ավագյան
Circle.Am վարկանիշային համակարգի ղեկավար Ավետիս Ավագյանի հարցազրույցը ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությանն ու Itel.am կայքին
- Circle.Am-ն առաջին ռեսուրսն է, որը հայաստանյան, կամ, ինչպես Դուք եք նշում, “հայկական կողմնորոշում ունեցող” կայքերին առաջարկում է մասնակցել վարկանշմանը եւ ծանոթանալ գրանցված կայքերի այցելությունների վիճակագրությանը: Ե՞րբ է ստեղծվել համակարգը եւ տեխնիկական զարգացման ի՞նչ ճանապարհ է անցել:
- Circle.Am-ը գործարկվել է 2001 թվականին: Այն ժամանակ գոյություն ուներ HyeTopia հայկական վարկանիշային նախագիծը, որը հետագայում փակվեց եւ վերաբացվեց միայն վերջերս: Երկար ժամանակ Circle.Am-ը նմանատիպ միակ հայաստանյան կայքն էր: Այժմ այն ունի մի քանի մրցակից:
Circle.Am-ը մշտապես արդիականացվում է: Մեր արխիվում կարելի է գտնել զարգացման բոլոր մանրամասները, բոլոր փոփոխությունները: Circle.Am-ն երկու անգամ ամբողջությամբ վերակազմավորվել է, իսկ փոքր կամ միջին ծավալի փոփոխություններ տեղի են ունենում գրեթե միշտ: Որոշ փոփոխություններ առաջարկվում են վարկանշման մասնակիցների կողմից, որոշ առաջարկներ անում են մեր ընկերները: Ես, իհարկե, ունեմ համակարգի հետագա զարգացման իմ ծրագիրը, սակայն, եթե որեւէ մեկն ունի գաղափարներ, ցանկություններ կամ պարզապես քննադատություն, ես հաճույքով կլսեմ դրանք:
- Ինչպե՞ս կգնահատեք հայաստանյան ռեսուրսների զարգացման դինամիկան քանակային եւ որակային տեսանկյունից:
- Ցավոք, հայաստանյան ռեսուրսների զարգացման դինամիկան այնքան էլ ոգեւորիչ չէ, թե քանակական, թե որակական ցուցանիշները կարող էին ավելի լավը լինել:
Նոր ռեսուրսների ընդհանուր քանակը ցանկալիից քիչ է: Խնդիրը, հավանաբար, այն է, որ հայկական բիզնեսը դեռեւս անքան էլ չի հատվում ինտերնետի հետ: Բացի այդ, կազմակերպություններն ու պետական կառույցները, որպես կանոն, կայքեր են ստեղծում (եթե ստեղծում են) պարզապես ստեղծելու համար: Տեղեկատվությունը տեղադրվում է, ապա տարիներով ոչինչ չի փոխվում:
Իրավիճակը վատը չէ լրատվական ռեսուրսների պարագայում. կան տեղեկատվական մի շարք լավ կայքեր: Բլոգերի ոլորտը եւս վերելք է ապրում:
Սակայն մեկ նոր լավ ռեսուրսին սովորաբար բաժին են հասնում բազմաթիվ անհաջողները: Նոր ռեսուրսներում հաճախ հանդիպում են, այսպես կոչված, “պորտալներ”, որոնք լցվում են այլ կայքերից վերցված երաժշտությամբ կամ տեսահոլովակներով: Նոր քոնթենթ այդ ռեսուրսները չեն ապահովում, էլ չեմ խոսում առանց համապատասխան իրավունքների երաժշության կամ տեսաերիզների հոսթինգի իրավական կողմի մասին:
Վերջերս Circle.Am-ում ավելացվել է գրանցման նոր կանոն. եթե կայքը հիմնականում բաղկացած է այլ մասնակիցների կայքերի արդեն իսկ հասանելի նյութերից, ապա ռեսուրսը գրանցելու հավանականությունը գրեթե զրոյական է դառնում: Գրանցման կանոններում մյուս փոփոխությունը հետեւյալն է` ռեսուրսի ընդհանուր ցածր որակը կարող է հանգեցնել գրանցման մերժմանը: Հուսով եմ, որ դա որոշակի խթան կհանդիսանա ավելի բարձր մակարդակի կայքեր ստեղծելու համար:
- Չե՞ք կարծում, որ ավելի ճիշտ կլիներ, եթե վարկանշմանը մասնակցեին բացառապես հայկական .am դոմեյնային գոտում գրանցված կայքերը:
- Դրա համար հիմքեր չեմ տեսնում: Եթե Circle.Am-ի “amnet” բաժնում կարդաք “top level domains” օգտագործման վիճակագրությունը, հնարավոր է, զարմանաք, որ “հայկական կողմնորոշում ունեցող” կայքերի միայն 50 տոկոսն է օգտագործում “.am” դոմեյնային անվանում: Եթե որեւէ մեկը ցանկանում է օգտագործել .com դոմեյնը, դա ընտրության ազատություն է: Անձամբ ինձ համար “.am”-ն ավելի մեծ իմաստ ունի, սակայն ուրիշներին պարտադրել օգտագործել “.am”-ը, իմ կարծիքով, սխալ է:
Կարծում եմ` պարզապես պետք է ավելի ակտիվ զարգացնել հայկական դոմեյնային գոտին: Գուցե մեր կառավարությունը կարող է աջակցել “.am” գոտու համար պատասխանատու ISOC կազմակերպությանը:
- Ձեր համակարգում գրանցվելիս օգտագործողը չի կարող ինքնուրույն ընտրել բաժինը, եւ տեղադրման կոդն ուղարկվում է որոշակի ուշացմամբ: Ինչո՞վ է դա պայմանավորված: Որքանո՞վ են խիստ Circle.Am-ում ռեսուրսների գրանցման կանոնները:
- Բաժնի ընտրության իրավունքն իսկապես պատկանում է Circle.Am-ին: Դա պայմանավորված է նրանով, որ ցանկանում ենք խուսափել այն իրավիճակից, երբ կայքի սեփականատերն ընտրում է բաժինը` փորձելով դրանում բարձր դիրք զբաղեցնել, այլ ոչ թե ընտրել իրեն իսկապես ամենահամապատասխան բաժինը:
Ինչ վերաբերում է գրանցման հետ կապված ուշացումներին, հուսով եմ, դա արդեն անցյալում է: Նոր ադմինիստրատիվ ինտերֆեյսը լուծել է այդ խնդիրը. այժմ պատասխանը տրամադրվում է մի քանի ժամվա ընթացքում:
Գրանցման կանոնները բավականին պարզ են: Իհարկե, ամեն ինչ հնարավոր չէ հայտնաբերել առաջին իսկ ստուգման ժամանակ, սակայն եթե ավելի ուշ անհամապատասխան որեւէ բան է հայտնաբերվում, կայքը կամ հեռացվում է, կամ, եթե խնդիրն այնքան էլ լուրջ չէ, մենք փորձում ենք կապ հաստատել սեփականատիրոջ հետ` խնդիրը հարթելու նպատակով: Եթե չկա պատասխան կամ որեւէ բան փոխելու ցանկություն, ապա կայքը հեռացվում է վարկանիշից:
Արհեստականորոն “առաջխաղացված” եւ “adult content” կայքերը սովորաբար հեռացվում են առանց նախազգուշացման եւ հնարավորություն չունեն երբեւէ վերադառնալ մեր նախագիծ:
- Circle-ի եւ, օրինակ, Google Analytics-ի արձանագրած այցելությունների թվի տարբերությունն երբեմն կարող է հասնել 30 տոկոսի: Ինչո՞վ է դա պայմանավորված: Նկարագրեք Ձեր համակարգում կիրառվող հաշվարկի տեխնոլոգիան:
- Կան մի շարք պատճառներ: Խնդիրը, ցավոք, հեշտ լուծվողներից չէ: Միգուցե նկատել եք, որ որոշ կայքերում կան տարբեր հաշվիչներ: Եվ նրանք բոլորը ցույց են տալիս տարբեր թվեր: Նույնիսկ Google-ում, եթե բացեք Analytics եւ AdSense էջերը, չեք կարող տեսնել այցելած էջերի քանակը մատնանշող միեւնույն թիվը:
Դրա պատճառները բազմաթիվ են. էջի ո՞ր մասում են գտնվում կոդերը, ինչ տեխնոլոգիաներ եւ բնորոշումներ են դրանք օգտագործում, ինչպիսի՞ն է ինտերնետին միանալու եւ հաշվիչ կայքերի արագությունը, դրանց աշխարհագրությունը եւ այլն: Circle.Am-ի հաճախ տրվող հարցերի բաժնում կարելի է ավելի մանրամասն տեղեկատվություն գտնել խնդրի վերաբերյալ:
- Աշխարհում հաճախ են կատարվում այս կամ այն ռեսուրսի վարկանիշն արհեստականորեն բարձրացնելու փորձեր: Circle.Am-ն ապահովագրվա՞ծ է այդ փորձերից:
- Կան նման գործողությունների բացահայտման որոշ մեխանիզմներ: Հասկանալի պատճառներով ես դրանս մասին չեմ խոսի: Սակայն ինձ թվում է, որ ամենագործուն մեխանիզմն այն է, որ, եթե բացահայտվել է կայքի արհեստական առաջխաղացումը, ապա այն ընդմիշտ հեռացվում է վարկանիշից: Circle.Am-ը հայկական կողմնորոշում ունեցող կայքի առաջխաղացման լավ գործիք է, եւ այդ ռեսուրսը կորցնելն անքան էլ հաճելի չի լինի:
- Ինչպիսի՞ն եք տեսնում Ձեր համակարգի կոմերցիոն ապագան: Ներկայումս այն ոչ առեւտրային նախագծի տպավորություն է թողնում: Ծրագրու՞մ եք առեւտրականացնել Circle.Am-ը:
- Հայկական ինտերնետում դեռեւս մեծ գումարներ չկան: Ի դեպ, հենց դա է ազդում ռեսուրսների որակի եւ քանակի վրա: Հայկական բիզնեսը դեռեւս մեծ հետաքրքրություն չունի հայաստանյան ինտերնետի նկատմամբ: Փաստորեն` չկա հետաքրքրություն, քանի որ չկա գումար, եւ չկա գումար, քանի որ չկա հետաքրքրություն:
- Հնարավո՞ր է Circle.Am-ի ձեւափոխումն որոնման տարրեր պարունակող ավելի բարդ ինտերնետային նախագծի:
- Տեսականորեն դա հնարավոր է, սակայն կոնկրետ ծրագրեր դեռեւս չկան: Վարկանշման մասնակից կայքերը ինդեքսավորված են search.am որոնման համակարգով, որն օգտագործում է Google-ի որոնումը: Ի դեպ, Circle.Am-ի տվյալները բոլոր ցանկացողներին հասանելի են ավտոմատ ռեժիմով /մանրամասները` կայքում/: Այնպես որ, եթե որեւէ մեկը ցանկանում է ստեղծել ինչ-որ այլ բան, օրինակ` որոնման համակարգ Circle.Am-ի տվյալների օգտագործմամբ, ապա կարող են դա անել:

14:00 | 17.06.09 | Интервью | 11588
Интервью руководителя рейтинговой системы Circle.Am Аветиса Авагяна агентству Медиамакс и порталу Itel.am
- Circle.Am - первый ресурс, который предлагает армянским или, как вы отмечаете, «армяноoриентированным» сайтам участвовать в рейтинге и получать доступ к статистике посещаемости зарегистрированных сайтов. Когда была создана система и какой путь технического развития она прошла?
- Circle.Am был запущен в 2001 году. В то время уже существовал армянский рейтинг-проект HyeTopia, который был впоследствии закрыт и вновь открылся относительно недавно. Долгое время Circle.Am был единственным подобным армянским сайтом. Сейчас у него есть несколько конкурентов.
Circle.Am постоянно модернизируется. В архиве Circle.Am можно посмотреть все подробности развития, все изменения. Circle.Am два раза проходил полную реконструкцию, а изменения малого или среднего калибра происходят почти постоянно. Некоторые изменения запрашиваются участниками рейтинга, некоторые предложения приходят от друзей. У меня, конечно, есть свои планы дальнейшего развития системы, но если у кого-нибудь есть идеи, пожелания или просто критика - с удовольствием прислушаюсь.
- Какую оценку вы могли бы дать динамике развития армянских ресурсов - как в количественном, так и качественном отношении?
- К сожалению, динамика развития армянских ресурсов оставляет желать лучшего - и количественные и качественные индикаторы могли быть лучшими.
Общее количество новых ресурсов меньше, чем хотелось бы. Дело, по-видимому, в том, что армянский бизнес пока не очень пересекается с интернетом. К тому же, организации и правительственные структуры, как правило, создают (если создают) сайты «для галочки». Информация выставляется и потом годами ничего не меняется.
Ситуация неплохая с новостными ресурсами - есть масса хороших новостных сайтов. Блогосфера тоже на подъеме.
На один хороший новый ресурс обычно приходится много неудачных. Среди новых ресурсов очень часто попадаются так называемые «порталы», которые владельцы загружают музыкой, или видео с других сайтов. Фактически, нового контента такие ресурсы не генерируют, не говоря уже о правовой стороне хостинга музыки и видео без обладания соответствующими правами.
Недавно на Circle.Am добавлено новое правило регистрации - если сайт состоит в основном из материалов, уже доступных на сайтах других участников, то шансы зарегистрировать ресурс практически равны нулю. Другое недавнее изменение в регистрационных правилах - общее низкое качество ресура также может привести к отказу в регистрации. Надеюсь, это послужит некоторым стимулом для создания сайтов на более высоком уровне.
- Не считаете ли вы, что было бы корректнее, если бы в рейтинге участвовали исключительно сайты, зарегистрированные в армянской доменной зоне .am?
- Не вижу для этого причин. Если вы посмотрите на Circle.Am в отделе «amnet» статистику использования «top level domains», то, возможно, будете удивлены что лишь около 50 процентов «армяноориентированных» сайтов используют домейное имя «.am». Если кто-то хочет использовать домен .com, то это нормальная свобода выбора. Для меня самого «.am» выглядит лучше и имеет больше смысла, однако насильно заставлять других использовать «.am» считаю неправильным.
Думаю, просто нужно активнее «раскручивать» армянскую доменную зону. Возможно, наше правительство могло бы посодействовать в этом ISOC – организации, ответственной за «.am» зону.
- При регистрации в вашей системе пользователь не может самостоятельно выбрать раздел и код для установки высылается с определенным опозданием. С чем это связано? Насколько строги правила доступа к регистрации ресурсов в Circle.Am?
- Выбор раздела, действительно, за Circle.Am. Это связано с тем, что мне хочется избежать ситуаций, когда владелец сайта выбирает раздел, думая о том, чтобы занять высокую в нем позицию, а не о том, какой на самом деле раздел наиболее соответствует ему.
Что касается опозданий с регистрацией - надеюсь, это уже в прошлом. Новый административный интерфейс решил проблему - сейчас время ожидания ответа составляет всего несколько часов.
Правила регистрации достаточно строги. Конечно, не все можно обнаружить во время первой проверки, однако если что-то неподходящее обнаруживается позднее - сайт либо удаляется, либо, если проблема не очень серьёзная, мы стараемся связаться с владельцем, чтобы устранить проблему. Если нет ответа, или желания что-то поменять, то сайт удаляется из рейтинга. Сайты с «накруткой» и «adult content» обычно удаляются без предупреждения и не имеют шансов когда-либо вернуться в наш проект.
- Разница в количестве посещений, которые фиксирует Circle и, к примеру, Google Analytics, порой может доходить до 30 процентов. Чем это вызвано? Расскажите о технологии подсчета, применямой в вашей системе.
- Есть масса причин. Проблема, к сожалению, не из области легко решаемых. Вы, возможно, замечали, что на некоторых сайтах есть масса всяких счетчиков. И что интересно -  все они показывают разные цифры. Даже Google, если вы поставите на странице Analytics и AdSense, то ваши надежды увидеть одну и ту же цифру для количества просмотренных страниц будут обмануты.
Тому есть масса причин: где находятся коды на странице, какие технологии и определения они используют, какова скорость подключения к интернету посетителей и сайтов-счетчиков, а также их география и т.д. На Circle.Am, в секции часто задаваемых вопросов, можно найти более подробную информацию о вопросе.
- В мире часто применяются попытки искусственного завышения рейтинга того или иного ресурса. Застрахован ли Circle.Am от подобных попыток?
- Некоторые механизмы идентификации подобных завышений имеются. Раскрывать их я не буду по понятным причинам. Мне, однако, кажется, что наиболее действующим механизмом является то, что если сайт уличен в накрутке, то он навсегда удаляется из рейтинга. Circle.Am является хорошим инструментом раскрутки армяноориентированного сайта - потерять этот ресурс, скорее всего, будет не очень приятно.
- Каким вы видите коммерческое будущее вашей системы? В настоящее время она оставляет впечатление некоммерческого проекта. Планируете ли вы монетизировать Circle.Am?
- Больших денег в армянском интернете пока нет. Кстати, именно это и влияет на качество и количество ресурсов. Армянский бизнес пока не имеет большого интереса в армянском интернете. И это палка о двух концах - нет интереса, потому что нет денег, и нет денег, потому что нет интереса.
- Вероятна ли трансформация Circle.Am в более сложный веб-проект, возможно, с элементами поиска?
- Теоретически это возможно, но конкретных планов пока нет. Сайты-участники рейтинга проиндексированы поисковиком search.am, который использует поиск от Google. Кстати, данные Circle.Am доступны всем желающим в автоматическом режиме - подробности на сайте. Так что, если кто-нибудь хочет построить нечто другое, например, поисковую систему с использованием данных Circle.Am, то добро пожаловать.