15:02 | 18.06.09 | Նորություններ | 5263
Երևան /Մեդիամաքս/. Հայաստանյան զբոսաշրջային օպերատորներին անհրաժեշտ է բարձրացնել իրենց ինտերնետային կայքերի որակը, կարծում է USAID-ի «Հայաստանի մրցունակ մասնավոր հատվածը» (CAPS) ծրագրի փորձագետ Մայք Դաքերը:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄՍՔՍ-ը, այսօր Երեւանում հանդես գալով Հայաստանում զբոսաշրջության մրցունակությանը նվիրված կոնֆերանսում` Մայք Դաքերը նշել է հայաստանյան զբոսաշրջային օպերատորների կողմից ավիատոմսերի օն-լայն պահեստավորման համակարգի լայն ներդրման, ինչպես նաեւ նրանց ինտերնետային կայքերի եւ որոնման համակարգերի վարկանիշերի կատարելագործման կարեւորությունը: Մայք Դաքերն ընդգծել է նաեւ ՀՀ զբոսաշրջային ոլորտում հաճախորդների հետ հարաբերությունների կառավարման ժամանակակից համակարգերի ներդրման կարեւորությունը:
ՀՀ ՏՏ ընկերությունների միության նախագահ Հովհաննես Ավոյանը նշել է որոնման համակարգերում ՀՀ զբոսաշրջային ընկերությունների կայքերի թույլ ներկայությունը:
«Եթե Google-ում որոնում կատարենք «Italy» բառով, առաջին 10 արդյունքներից 7-ը կվերաբերեն այդ երկիր զբոսաշրջային այցելություններին, իսկ «Armenia» բառով որոնման դեպքում զբոսաշրջության հետ կապված կլինի առաջին 10 արդյունքներից միայն մեկը»,- ասել է նա:
Ներկայացնելով ՀՀ զբոսաշրջային ինտերնետային կայքերի հետազոտության արդյունքները` Հովհաննես Ավոյանը նշել է, որ դրանք դանդաղ են բացվում, հաճախ մատչելի չեն գիշերային ժամերին, ունեն սուղ բովանդակություն եւ վատ են ինդեքսավորվում որոնման համակարգերում:

15:02 | 18.06.09 | News | 5280
Yerevan /Mediamax/. Armenian tour operators need to improve the quality of their websites, expert of “Competitive Armenian Private Sector” (CAPS) of USAID Mike Ducker believes.
Mediamax reports that, speaking at the third conference on tourism competitiveness in Armenia in Yerevan today, Mike Ducker noted importance of wide implementation of air tickets’ online booking among Armenian tour operators, as well as increase of their websites’ ratings in search systems. Mike Ducker stressed also the importance of implementing modern Customer Relation Management (CRM) systems in tourism sphere of Armenia.
President of the Union of IT Enterprises of Armenia Hovhannes Avoyan marked poor presence of Armenian tourism companies’ websites in search systems.
“If we make a search for “Italy” in Google, 7 our of first 10 results refer to tourist visits to the country, and as a result of a search for “Armenia”, only one of first 10 results is related to tourism”, he stated.
Presenting the results of Armenian tourism websites research, Hovhannes Avoyan noted that they open slowly, are often unavailable during night hours, have scanty content and are poorly indexed by search systems.