15:02 | 18.06.09 | Նորություններ | 5263
Երևան /Մեդիամաքս/. Հայաստանյան զբոսաշրջային օպերատորներին անհրաժեշտ է բարձրացնել իրենց ինտերնետային կայքերի որակը, կարծում է USAID-ի «Հայաստանի մրցունակ մասնավոր հատվածը» (CAPS) ծրագրի փորձագետ Մայք Դաքերը:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄՍՔՍ-ը, այսօր Երեւանում հանդես գալով Հայաստանում զբոսաշրջության մրցունակությանը նվիրված կոնֆերանսում` Մայք Դաքերը նշել է հայաստանյան զբոսաշրջային օպերատորների կողմից ավիատոմսերի օն-լայն պահեստավորման համակարգի լայն ներդրման, ինչպես նաեւ նրանց ինտերնետային կայքերի եւ որոնման համակարգերի վարկանիշերի կատարելագործման կարեւորությունը: Մայք Դաքերն ընդգծել է նաեւ ՀՀ զբոսաշրջային ոլորտում հաճախորդների հետ հարաբերությունների կառավարման ժամանակակից համակարգերի ներդրման կարեւորությունը:
ՀՀ ՏՏ ընկերությունների միության նախագահ Հովհաննես Ավոյանը նշել է որոնման համակարգերում ՀՀ զբոսաշրջային ընկերությունների կայքերի թույլ ներկայությունը:
«Եթե Google-ում որոնում կատարենք «Italy» բառով, առաջին 10 արդյունքներից 7-ը կվերաբերեն այդ երկիր զբոսաշրջային այցելություններին, իսկ «Armenia» բառով որոնման դեպքում զբոսաշրջության հետ կապված կլինի առաջին 10 արդյունքներից միայն մեկը»,- ասել է նա:
Ներկայացնելով ՀՀ զբոսաշրջային ինտերնետային կայքերի հետազոտության արդյունքները` Հովհաննես Ավոյանը նշել է, որ դրանք դանդաղ են բացվում, հաճախ մատչելի չեն գիշերային ժամերին, ունեն սուղ բովանդակություն եւ վատ են ինդեքսավորվում որոնման համակարգերում:

15:02 | 18.06.09 | Новости | 5293
Ереван /Медиамакс/. Армянским туроператорам необходимо повышать качество своих вебсайтов, считает эксперт программы «Конкурентный частный сектор Армении» (CAPS) USAID Майк Дакер (Mike Ducker).
Как сообщает Медиамакс, выступая сегодня в Ереване на третьей конференции по конкурентоспособности туризма в Армении, Майк Дакер отметил важность широкого внедрения среди армянских туроператоров онлайн-резервирования авиабилетов, а также повышения рейтингов их вебсайтов в поисковых системах. Майк Дакер подчеркнул также важность внедрения в туристической сфере Армении современных систем управления отношений с клиентами (CRM).
Президент Союза IT-компаний Армении Оганнес Авоян отметил слабое присутствие сайтов армянских туристических компаний в поисковых системах.
«Если дать в Google поиск по слову «Italy», 7 из первых 10-ти результатов относятся к турпоездкам в эту страну, а в результате поиска по слову «Armenia» с туризмом оказывается связан лишь один из первых 10 результатов», - сказал он.
Представляя результаты исследования армянских туристических вебсайтов, Оганнес Авоян отметил, что они медленно открываются, часто недоступны в ночные часы, имеют скудное содержание и плохо индексируются поисковыми системами.