11:24 | 07.07.09 | Նորություններ | 4318
Երեւան /Մեդիամաքս/. Հայաստանում բջջային հեռախոսահամարի փոխանցման (Mobile Number Portability-MNP) ծառայության ներդրման հարցում ավելորդ շտապողականությունը կարող է հանգեցնել հակառակ արդյունքի եւ վնասել շուկայի զարգացմանը:
Այդ մասին ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալության հետ հարցազրույցում ասել է ՀՀ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի /ՀԾԿՀ/ անդամ Սամվել Արաբաջյանը: Նա նշել է, որ ներկայումս ՀԾԿՀ-ն գնահատում է տեխնիկական հնարավորությունները եւ պահանջվող ներդրումների ծավալը, ուսումնասիրում է հեռախոսահամարների միասնական գրանցում վարելու արտասահմանյան փորձը:
Սամվել Արաբաջյանի խոսքերով, կան բազմաթիվ հարցեր, որոնք թույլ չեն տալիս MNP ծառայությունը ներդնել կարճ ժամկետներում եւ պահանջում են համալիր միջոցառումների անցկացում տնտեսական, տեխնիկական եւ իրավական դաշտերում:

11:24 | 07.07.09 | Новости | 4431
Ереван /Медиамакс/. Излишняя поспешность в вопросе внедрения в Армении услуги переносимости номера мобильного телефона (Mobile Number Portability-MNP) может привести к обратному эффекту и навредить развитию рынка.
Об этом в интервью агентству Медиамакс сказал член Комиссии по регулированию общественных услуг (КРОУ) Армении Самвел Арабаджян. Он отметил, что в настоящее время КРОУ ведет работы по оценке технических возможностей, требуемых инвестиций, изучает зарубежный опыт ведения единого реестра телефонных номеров.
По словам Самвела Арабаджяна, есть множество вопросов, которые не позволяют внедрить услугу MNP за короткие сроки и требуют проведения комплексных мероприятий в экономическом, техническом и правовом пространствах.