12:46 | 17.07.09 | Նորություններ | 5419
Երեւան /Մեդիամաքս/. Առաջատար հաշվիչ տեխնիկայի զարգացման հնդկական կենտրոնը (C-DAC) եւ Հնդկաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը պայմանագիր են ստորագրել Երեւանում հնդկահայկական «Գերազանցության կենտրոն» ստեղծելու մասին:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ը, վկայակոչելով The Times of India թերթը, կենտրոնում տեղադրվելու է Param սուպերհամակարգիչը` հաշվիչ հիդրոդինամիկայի, բիոինֆորմատիկայի, եղանակի կանխատեսման եւ էվոլյուցիոն հաշվարկման ոլորտներում հետազոտությունների անցկացման նպատակով: Կենտրոնը հաշվարկված է լինելու տարեկան 1000 IT մասնագետների ուսուցման համար եւ նպաստելու է IT ոլորտում մարդկային ռեսուրսների զարգացմանը ոչ միայն Հայաստանում, այլեւ ԱՊՀ-ում:
«Գերազանցության կենտրոնն» ունենալու է ժամանակակից դատա-կենտրոն` սուպերհամակարգչային հաշվարկների ենթակառուցվածքով (High-Performance Computing), բարձր տեխնոլոգիական համակարգչային լաբորատորիաներ եւ լսարաններ, էլեկտրոնային ուսուցման եւ վիդեոկոնֆերանսների համար պայմաններ, ինչպես նաեւ հարուստ գրադարան:
C-DAC-ը Հնդկաստանի կառավարության տեղեկատվական տեխնոլոգիաների դեպարտամենտի գիտական կենտրոնն է եւ զբաղվում է հետազոտություններով ու մշակումներով ծրագրային ապահովման տեխնոլոգիաների ոլորտում:

12:46 | 17.07.09 | News | 5465
Yerevan /Mediamax/. The Centre for Development of Advanced Computing (C-DAC) and the Ministry of External Affairs have signed an agreement to set up of India-Armenia centre of excellence in Yerevan.
Mediamax reports referring “The Times of India” that the centre includes deployment of Param supercomputer for collaborative research in the areas of computational fluid dynamics, bioinformatics, weather forecasting and evolutionary computing by scientists, researchers and academic users and training to nearly 1,000 IT professionals every year. This centre is proposed to be a major facility for the development of human resources in IT not only in Armenia but also in the entire Commonwealth of Independent States (CIS) region.
The Centre of Excellence will have the state-of-the-art data centre with HPC (High-Performance Computing) infrastructure, hi-tech computer labs and lecture theatres, e-learning with video conferencing facility and a rich library.
C-DAC is a research community of the IT Department of the Government of India and deals with research and elaboration of new products in the sphere of technologies for creating program support.