12:46 | 17.07.09 | Նորություններ | 5419
Երեւան /Մեդիամաքս/. Առաջատար հաշվիչ տեխնիկայի զարգացման հնդկական կենտրոնը (C-DAC) եւ Հնդկաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը պայմանագիր են ստորագրել Երեւանում հնդկահայկական «Գերազանցության կենտրոն» ստեղծելու մասին:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ը, վկայակոչելով The Times of India թերթը, կենտրոնում տեղադրվելու է Param սուպերհամակարգիչը` հաշվիչ հիդրոդինամիկայի, բիոինֆորմատիկայի, եղանակի կանխատեսման եւ էվոլյուցիոն հաշվարկման ոլորտներում հետազոտությունների անցկացման նպատակով: Կենտրոնը հաշվարկված է լինելու տարեկան 1000 IT մասնագետների ուսուցման համար եւ նպաստելու է IT ոլորտում մարդկային ռեսուրսների զարգացմանը ոչ միայն Հայաստանում, այլեւ ԱՊՀ-ում:
«Գերազանցության կենտրոնն» ունենալու է ժամանակակից դատա-կենտրոն` սուպերհամակարգչային հաշվարկների ենթակառուցվածքով (High-Performance Computing), բարձր տեխնոլոգիական համակարգչային լաբորատորիաներ եւ լսարաններ, էլեկտրոնային ուսուցման եւ վիդեոկոնֆերանսների համար պայմաններ, ինչպես նաեւ հարուստ գրադարան:
C-DAC-ը Հնդկաստանի կառավարության տեղեկատվական տեխնոլոգիաների դեպարտամենտի գիտական կենտրոնն է եւ զբաղվում է հետազոտություններով ու մշակումներով ծրագրային ապահովման տեխնոլոգիաների ոլորտում:

12:46 | 17.07.09 | Новости | 5385
Ереван /Медиамакс/. Индийский Центр развития передовой вычислительной техники (C-DAC) и министерство иностранных дел Индии подписали договор о создании в Ереване индийско-армянского «Центра отличия» (Centre of excellence).
Как сообщает Медиамакс со ссылкой на The Times of India, в центр будет размещен индийский суперкомпьютер Param - для проведения исследований в области вычислительной гидродинамики, биоинформатики, прогнозирования погоды, эволюционного вычисления. Центр будет рассчитан на обучение 1000 IT-специалистов в год и будет способствовать развитию человеческих ресурсов в области IT не только в Армении, но и в СНГ.
«Центр отличия» будет обладать современным дата-центром с инфраструктурой суперкомпьютерных вычислений (High-Performance Computing), высокотехнологичные компьютерные лаборатории и аудитории, условия для электронного обучения и видео-конференций, а также богатую библиотеку.
C-DAC является научным обществом департамента информационных технологий правительства Индии и занимается исследованиями и разработками в сфере технологий создания программного обеспечения.