10:11 | 28.08.09 | Նորություններ | 4776
Երեւան /Մեդիամաքս/. “ԱրմենՏել” ընկերության (Beeline ապրանքանիշ) գործառնական զուտ հասույթը 2009թ. երկրորդ եռամսյակում նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ կրճատվել է 8.1%-ով` կազմելով 18 մլրդ 253 մլն դրամ: Միաժամանակ, այս տարվա առաջին եռամսյակի համեմատ ընկերության գործառնական հասույթն աճել է 7%-ով:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը, վկայակոչելով “Վիմպելկոմ” ԲԲԸ ֆինանսական եւ գործառնական ցուցանիշները, բջջային կապից “ԱրմենՏելի” հասույթը երկրորդ եռամսյակում 2008թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ կրճատվել է 794.4 մլն դրամով` կազմելով 7 մլրդ 305.3 մլն դրամ, ֆիքսված կապից` 819.58 մլն դրամով` կազմելով 10 մլրդ 946.5 մլն դրամ:
2009թ. I եռամսյակի համեմատ “ԱրմենՏելի” ֆիքսված եւ բջջային կապի գործառնական զուտ հասույթներն ավելացել են, համապատասխանաբար, 703.31 եւ 377.2 մլն դրամով:
Հայաստանում Beeline-ի բաժանորդային բազան 2008թ. երկրորդ եռամսյակի համեմատ կրճատվել է 25.8%-ով` կազմելով 486 հազ.: Շուկայի Beeline-ի մասնաբաժինը հաշվետու ժամանակահատվածում կրճատվել է 37%-ով` կազմելով 19.2%: Միաժամանակ, այս տարվա առաջին եռամսյակի համեմատ Հայաստանում Beeline-ի բջջային կապի ակտիվ բաժանորդների թիվն աճել է 1%-ով:
Հայաստանում բջջային կապի մեկ բաժանորդից Beeline-ի ստացած միջին ամսական եկամուտը (ARPU) երկրորդ եռամսյակում կազմել է 5034.7 դրամ` 2008թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ ավելանալով 6.9%-ով:
“ԱրմենՏելի” գլխավոր տնօրեն Իգոր Կլիմկոն գոհունակություն է հայտնել այս տարվա երկրորդ եռամսյակում ընկերության զարգացման դինամիկայից: Նա հատուկ ուշադրության է արժանացրել MOU-ի (մեկ ամսվա ընթացքում մեկ բաժանորդի օգտագործած րոպեների քանակը) ցուցանիշը, որի աճը երկրորդ եռամսյակում նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ կազմել է 44.6%, իսկ այս տարվա առաջին եռամսյակի համեմատ` 36.5%:

10:11 | 28.08.09 | Новости | 4531
Ереван /Медиамакс/. Чистая операционная выручка «АрменТел» (торговая марка Beeline) вo втором квартале 2009 года сократилась по сравнению с тем же периодом 2008-го года на 8.1%, составив 18 млрд 253 млн драмов. При этом, по сравнению с первым кварталом текущего года операционная выручка компании выросла на 7%.
Как сообщает агентство Медиамакс со ссылкой на финансовые и операционные результаты ОАО «Вымпелком», выручка «АрменТел» от мобильной связи во втором квартале сократилась по сравнению с тем же периодом 2008-го на 794.4 млн драмов, составив 7 млрд 305.3 млн драмов, выручка от фиксированной связи сократилась на 819,58 млн драмов, составив 10 млрд 946.5 млн драмов.
При этом по сравнению с I кварталом 2009 года выручка от фиксированной и мобильной связи «АрменТел» увеличилась соответственно на 703.31 и 377.2 млн драмов.
Абонентская база Beeline по Армении сократилась по сравнению со вторым кварталом 2008-го года на 25.8%, составив 486 тысяч. Доля рынка Beeline сократилась в отчетный период на 37%, составив 19,2%. При этом, по сравнению с первым кварталом текущего года число активных абонентов мобильной связи Beeline в Армении выросло на 1%.
Среднемесячный доход Beeline с абонента сотовой связи в Армении (ARPU) составил во втором квартале 5034,7 драмов, увеличившись по сравнению аналогичным периодом 2008-го года на 6,9%.
Гендиректор «АрменТел» Игорь Климко выразил удовлетворение динамикой развития компании во втором квартале текущего года. Он обратил особое внимание на показатель MOU (количествo использованных минут на одного абонента за месяц), рост которого во втором квартале по сравнению с аналогичным прошлогодним периодом составил 44,6%, а по сравнению с первым кварталом текущего года - 36,5%.