16:35 | 08.09.09 | Նորություններ | 6624
Ինչպես հաղորդում ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ը, «Հանգույց» ստեղծագործական խմբի ղեկավար Մհեր Աբրահամյանը տեղեկացրել է, որ որոնման համակարգը ստեղծվել է 3 տարվա ընթացքում` հայկական ուղղվածությամբ տեղեկատվությունը համակարգելու եւ ինտերնետի հայաստանյան սեգմենտի զարգացմանն օժանդակելու նպատակով:
Շնորհանդեսի ընթացքում ներկայացվել են լոկալ որոնողական համակարգի առավելությունները, այդ թվում` հայկական բովանդակությամբ գրեթե ողջ ինտերնետ-քոնթենթի ինդեքսավորում, հայոց լեզվի ուղղագրական առանձնահատկությունների հաշվառում:
Համակարգն ունի նաեւ գովազդի հնարավորություն:
Hsearch.am-ի շնորհանդեսի շրջանակներում  «Հանգույց» ստեղծագործական խմբի եւ ՀՀ սփյուռքի նախարարության միջեւ համագործակցության հուշագիր է ստորագրվել:

16:35 | 08.09.09 | Новости | 6609
Как сообщает Медиамакс, руководитель творческой группы «Ангуйц» Мгер Абрамян сообщил, что поисковая система создавалась е течение 3-х лет с целью систематизировать информацию с армянской направленностью и способствовать развитию армянского сегмента интернета.
В ходе презентации были представлены преимущества локальной поисковой системы, среди которых - индексирование почти всего интернет-контента с армянским содержанием, учитывание орфографических особенностей армянского языка и др.
Система обладает также рекламными возможностями.
В рамках презентации hsearch.am систоялось также подписание меморандума о сотрудничестве между творческой группой «Ангуйц» и министерством диаспоры Армении.