Թոնի Այոմին եւ Փեթ Քեշը
Երեւան /Մեդիամաքս/. Rock Aid Armenia նախագծի շրջանակներում ձայնագրված Smoke on the Water երգի քավեր-տարբերակի ռեմիքսի վաճառքից գոյացած ողջ հասույթը կուղղվի Գյումրիի թիվ 6 երաժշտական դպրոցի շինարարությանը:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը, այս մասին այսօր Երեւանում կայացած մամուլի ասուլիսում հայտարարել է Rock Aid Armenia նախագծի հեղինակ, Do Something կազմակերպության ղեկավար Ջոն Դին: “Երեկ մենք այցելեցինք Գյումրիի թիվ 6 երաժշտական դպրոց, որտեղ երեխաները սովորում են սարսափելի պայմաններում, դասարաններում շատ ցուրտ է եւ խոնավ: Այդ պայմանները պարզապես պիտանի չեն ուսման համար”, - նշել է Ջոն Դին: Նա ընդգծել է, որ “մենք որոշում ենք կայացրել ողջ գումարը փոխանցել նոր դպրոցի շինարարությանը”: Ջոն Դին դիմել է նաեւ հայ գործարարներին, նշելով, որ իրենք ուրախ կլինեն դպրոցի շինարարության հարցում վերջիններիս մասնակցությանը:
ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ լրատվական գործակալության կողմից իրականացվող Armenia Grateful 2 Rock /”Հայաստանը շնորհակալ է ռոքին՚/ նախագծի շրջանակներում Երեւանում են գտնվում “Դիփ Փարփլ” խմբի մենակատար Իէն Գիլանը, “Բլեք Սաբաթ” խմբի կիթարահար Թոնի Այոմին, “Ասիա” խմբի անդամ Ջոուֆ Դաունսը, ավստրալիացի լեգենդար տենիսիստ Փեթ Քեշը:
Ինչպես նշել է Իէն Գիլանը, առաջին անգամ նա Հայաստան է այցելել 1990 թվականին, եւ այդ հիշողություններն անմոռանալի են: Անմիջապես Սպիտակի երկրաշարժից հետո նրան դիմել է Ջոն Դին` Rock Aid Armenia նախագծին մասնակցություն ունենալու առաջարկով, որից հետո իրենք այցելել են Հայաստան: “Ինձ մի տարեց կին մոտեցավ եւ ցուց տվեց իր 28 հոգանոց ընտանիքի լուսանկարը, որտեղ պատկերված էին իր երեխաները, թոռները, ծոռները: Նրանք բոլորը մահացել էին` կինը մնացել էր միայնակ: Եվ երբ ինձ խնդրեցին պատմել տեսածս, ես չկարողոցա արտաբել եւ ոչ մի բառ, միայն հեկեկացի”, - նշել է Իէն Գիլանը: Նա ասել է, որ ներկայիս այցը եւս առաջինն է, քանի որ սա արդեն այլ երկիր է: “Համենայն դեպս, ես ձեր օդի մեջ արկածախնդրության ոգի եմ զգում”, - ասել է Իէն Գիլանը:
Գիլանը հույս է հայտնել, որ դարձյալ կվերադառնա Երեւան եւ այս անգամ հանդես կգա սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ, եւ հնարավոր է, կնվագի հայ ռոք երաժիշտների հետ:
Մամլո ասուլիսին ցուցադրվել է Smoke on The Water երգի նոր տարբերակը, որը վաճառքի կհանվի ITunes ինտերնետային խանութի միջոցով, ինչպես նաեւ երգի տեսահոլովակը:
ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալության Armenia Grateful 2 Rock նախագծի նպատակն է երախտագիտություն հայտնել Rock Aid Armenia նախագծի մասնակիցներին, որն իրականացվել է 20 տարի առաջ` 1989 թ-ին: Այն ժամանակ բրիտանացի ռոք-աստղերը ձայնագրեցին “Դիփ Փարփլ” խմբի Smoke on the Water երգի քավեր-տարբերակը եւ լույս ընծայեցին հատուկ Earthquake Album ձայնասկավառակը, որի վաճառքից ստացված ողջ հասույթը ուղղվեց Սպիտակի ավերիչ երկրաշարժից տուժած Հայաստանին:
Նախագիծը հնարավոր է եղել իրագործել ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի աջակցության, “Հայռուսգազարդ” ընկերության գլխավոր հովանավորության եւ BMI ավիաընկերության հովանավորության շնորհիվ:

14:16 | 02.10.09 | News | 5542
Yerevan /Mediamax/. All the funds, raised from sale of “Smoke on the Water” song cover version’s remix within the framework of “Rock Aid Armenia” will be spent for building the musical school in Gyumri.
Mediamax reports that author of “Rock Aid Armenia” project and Head of Australian “Do Something” NGO Jon Dee said this at a news conference in Yerevan today. “Yesterday we visited musical school N6 in Gyumri, where children are educated in terrible conditions; it is very cold and damp in the classrooms. These conditions are simply not suitable for learning”, Jon Dee stated. He emphasized that “we decided to spend all the funds for building a new school”. Jon Dee also addressed Armenian businessmen, noting that they would be pleased if the latter participated in building the school.
Vocalist of “Deep Purple” band Ian Gillan, lead guitarist of “Black Sabbath” band Tony Iommi, member of “Asia” band Geoff Downes, legendary Australian tennis player Pat Cash are in Armenia within the framework of “Armenia Grateful 2 Rock” project, which is being implemented by Mediamax Agency.
Ian Gillan noted that for the first time he was in Armenia in 1990, and these recollections are hard to forget. Immediately after the earthquake in Spitak, Jon Dee turned to him with the suggestion to participate in “Rock Aid Armenia” project; then they visited Armenia together. “I was approached by a woman with a photo portraying 28 members of her family: children, grandchildren, great grandchildren. They all died during the earthquake, she was the only one to have survived. And when I was asked to tell about what I had seen, I could not say a word, I started to cry”, Ian Gillan stated. He stressed that the current visit is also a first visit, since this is already a different country. “At least, I feel the spirit of adventure in the air here”, Ian Gillan stated.
He expressed hope that he will visit Yerevan again and this time will perform with the philharmonic orchestra and, maybe, together with Armenian rock bands.
At the news conference, the new version of “Smoke on the Water” song was demonstrated, which will be put for sale at ITunes internet stores, as well as the video of the song recording.