Թոնի Այոմին եւ Փեթ Քեշը
Երեւան /Մեդիամաքս/. Rock Aid Armenia նախագծի շրջանակներում ձայնագրված Smoke on the Water երգի քավեր-տարբերակի ռեմիքսի վաճառքից գոյացած ողջ հասույթը կուղղվի Գյումրիի թիվ 6 երաժշտական դպրոցի շինարարությանը:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը, այս մասին այսօր Երեւանում կայացած մամուլի ասուլիսում հայտարարել է Rock Aid Armenia նախագծի հեղինակ, Do Something կազմակերպության ղեկավար Ջոն Դին: “Երեկ մենք այցելեցինք Գյումրիի թիվ 6 երաժշտական դպրոց, որտեղ երեխաները սովորում են սարսափելի պայմաններում, դասարաններում շատ ցուրտ է եւ խոնավ: Այդ պայմանները պարզապես պիտանի չեն ուսման համար”, - նշել է Ջոն Դին: Նա ընդգծել է, որ “մենք որոշում ենք կայացրել ողջ գումարը փոխանցել նոր դպրոցի շինարարությանը”: Ջոն Դին դիմել է նաեւ հայ գործարարներին, նշելով, որ իրենք ուրախ կլինեն դպրոցի շինարարության հարցում վերջիններիս մասնակցությանը:
ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ լրատվական գործակալության կողմից իրականացվող Armenia Grateful 2 Rock /”Հայաստանը շնորհակալ է ռոքին՚/ նախագծի շրջանակներում Երեւանում են գտնվում “Դիփ Փարփլ” խմբի մենակատար Իէն Գիլանը, “Բլեք Սաբաթ” խմբի կիթարահար Թոնի Այոմին, “Ասիա” խմբի անդամ Ջոուֆ Դաունսը, ավստրալիացի լեգենդար տենիսիստ Փեթ Քեշը:
Ինչպես նշել է Իէն Գիլանը, առաջին անգամ նա Հայաստան է այցելել 1990 թվականին, եւ այդ հիշողություններն անմոռանալի են: Անմիջապես Սպիտակի երկրաշարժից հետո նրան դիմել է Ջոն Դին` Rock Aid Armenia նախագծին մասնակցություն ունենալու առաջարկով, որից հետո իրենք այցելել են Հայաստան: “Ինձ մի տարեց կին մոտեցավ եւ ցուց տվեց իր 28 հոգանոց ընտանիքի լուսանկարը, որտեղ պատկերված էին իր երեխաները, թոռները, ծոռները: Նրանք բոլորը մահացել էին` կինը մնացել էր միայնակ: Եվ երբ ինձ խնդրեցին պատմել տեսածս, ես չկարողոցա արտաբել եւ ոչ մի բառ, միայն հեկեկացի”, - նշել է Իէն Գիլանը: Նա ասել է, որ ներկայիս այցը եւս առաջինն է, քանի որ սա արդեն այլ երկիր է: “Համենայն դեպս, ես ձեր օդի մեջ արկածախնդրության ոգի եմ զգում”, - ասել է Իէն Գիլանը:
Գիլանը հույս է հայտնել, որ դարձյալ կվերադառնա Երեւան եւ այս անգամ հանդես կգա սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ, եւ հնարավոր է, կնվագի հայ ռոք երաժիշտների հետ:
Մամլո ասուլիսին ցուցադրվել է Smoke on The Water երգի նոր տարբերակը, որը վաճառքի կհանվի ITunes ինտերնետային խանութի միջոցով, ինչպես նաեւ երգի տեսահոլովակը:
ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալության Armenia Grateful 2 Rock նախագծի նպատակն է երախտագիտություն հայտնել Rock Aid Armenia նախագծի մասնակիցներին, որն իրականացվել է 20 տարի առաջ` 1989 թ-ին: Այն ժամանակ բրիտանացի ռոք-աստղերը ձայնագրեցին “Դիփ Փարփլ” խմբի Smoke on the Water երգի քավեր-տարբերակը եւ լույս ընծայեցին հատուկ Earthquake Album ձայնասկավառակը, որի վաճառքից ստացված ողջ հասույթը ուղղվեց Սպիտակի ավերիչ երկրաշարժից տուժած Հայաստանին:
Նախագիծը հնարավոր է եղել իրագործել ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի աջակցության, “Հայռուսգազարդ” ընկերության գլխավոր հովանավորության եւ BMI ավիաընկերության հովանավորության շնորհիվ:

Тони Айомми и Пэт Кеш
Ереван /Медиамакс/. Все средства, собранные от продажи ремикса кавер-версии песни Smoke on The Water в рамках проекта Rock Aid Armenia, будут направлены на строительство музыкальной школы в Гюмри.
Как сообщает Медиамакс, об этом сегодня на пресс-конференции в Ереване заявил автор проекта Rock Aid Armenia, глава австралийской неправительственной организации Do Something Джон Ди. «Вчера мы были в музыкальной школе N6 в Гюмри, где дети учатся в ужасных условиях, в классах очень холодно и сыро. Эти условия просто не годны для обучения», - отметил Джон Ди. Он подчеркнул, что «мы решили все средства передать на строительство новой школы». Джон Ди обратился также к армянским бизнесменам, отметив, что рады будут их участию в строительстве школы.
В Ереване в рамках проекта Armenia Grateful 2 Rock («Армения благодарна року»), который осуществляет агентство Медиамакс, находятся вокалист группы Deep Purple Иэн Гиллан, гитарист группы Black Sabbath Тони Айомми, член группы Asia Джоуф Даунс, легендарный австралийский теннисист Пэт Кэш.
Как отметил Иэн Гиллан, впервые он был в Армении в 1990 году, и эти воспоминания он не сможет забыть. Сразу после землетрясения в Спитаке к нему обратился Джон Ди с предложением принять участие в проекте Rock Aid Armenia, затем они вместе посетили Армению. «Ко мне подошла одна женщина с фотографией, на которой были изображены 28 членов ее семьи: дети, внуки, правнуки. Все они погибли во время землетрясения, в живых осталась лишь она. И когда меня попросили рассказать увиденное, я не смог сказать ни слова, я расплакался», - отметил Иэн Гиллан. Он подчеркнул, что нынешний визит – тоже первый, так как это уже другая страна. «По крайней мере, я чувствую в вашем воздухе дух приключений», - сказал Иэн Гиллан.
Он выразил надежду, что вновь приедет в Ереван и на этот раз выступит с симфоническим оркестром и, возможно, сыграет вместе с армянскими рок-группами.
В ходе пресс-конференции была продемонстрирована новая версия песни Smoke on The Water, которая будет выставлена на продажу посредством интернет-магазина ITunes, и видео-ролик записи песни.
Цель проекта Armenia Grateful 2 Rock, реализованного агентством Медиамакс, выразить благодарность участникам проекта Rock Aid Armenia, реализованного 20 лет назад, в 1989 году. Тогда британские рок-звезды записали кавер-версию песни Smoke on the Water группы Deep Purple и выпустили специальный Earthquake Album, все средства от продажи которого были направлены в Армению, пострадавшую от разрушительного Спитакского землетрясения 1988 года.