09:34 | 14.10.09 | Նորություններ | 5078
Երեւան /Մեդիամաքս/. Ս.թ. հոկտեմբերի 15-ից «ՋիԷնՍի-Ալֆա» ընկերությունը սկսում է մեծածախ ինտերնետի մատուցումը Հայաստանի ինտերնետ-պրովայդերներին:
«ՋիԷնՍի-Ալֆա»-ից ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ին հայտնեցին, որ ծառայության մատուցումը հնարավոր դարձավ նրանից հետո, երբ ընկերությունը շահագործման հանձնեց օպտիկա-մանրաթելքային մալուխի հիման վրա կառուցված իր ցանցի Երեւան-Ագարակ հատվածը եւ իրականացրեց վերջինիս փոխկապակցումը Իրանի օպտիկա-մանրաթելքային ցանցի հետ: «Արդյունքում` Հայաստանը Իրանի տարածքով ստացավ հուսալի այլընտրանքային ելք դեպի համաշխարհային հեռահաղորդակցության համակարգեր», - նշեցին ընկերությունում:
Ս.թ. հոկտեմբերի 1-ից սկսած «ՋիԷնՍի-Ալֆան» Հայաստանի մի շարք խոշոր պրովայդերների հնարավորություն էր ընձեռնվել փորձարկել կապի որակը: Ստացված դրական արձագանքների հիման վրա ընկերությունը որոշում ընդունեց սկսել ծառայության առեւտրային մատուցումը:
«Մեր ընկերությունը մեծ կարեւորություն է տալիս նաեւ Ինտերնետի գների շարունակական նվազման խնդրին եւ վստահ է, որ հեռահաղորդակցության մայրուղային նոր օպերատորի մուտքը շուկա դրական ազդեցություն կունենա գների իջեցման հարցում: Մեր ստարտային սակագները, որոնք հրապարակված են www.gnc.am կայքում, արդեն իսկ ավելի ցածր են մինչ օրս հայաստանյան շուկայում առաջարկված սակագներից: Մենք ջանք չենք խնայելու, որպեսզի ամենամոտ ապագայում մեծածախ Ինտերնետի գները Հայաստանում դադարեն ծառայության ներթափանցումը խոչնդոտող գործոն լինելուց», - հայտնեցին ընկերությունում:
Ներկայումս «ՋիԷնՍի-Ալֆան» իրականացնում է իր ցանցի հյուսիսային հատվածի կառուցումը: Նախատեսվում է, որ հյուսիսային մայրուղու հիմնական գիծը շահագործման կհանձնվի 2010թ. առաջին եռամսյակում եւ կապահովի եւս երկու միջազգային ելք Վրաստանի տարածքով:

09:34 | 14.10.09 | Новости | 4740
Ереван /Медиамакс/. С 15 октября компания «ДжиЭнСи-Альфа» начнет предоставление оптового интернета провайдерам Армении.
Как сообщили Медиамакс в «ДжиЭнСи-Альфа», предоставление услуги стало возможным сдачи в эксплуатацию участка оптиковолоконной сети Ереван-Агарак и подсоединения ее к иранской оптиковолонной сети. «В результате Армения через территорию Ирана получила надежный альтернативный выход ко всемирным телекоммуникационным системам», - отметили в компании.
Начиная с 1-го октября текущего года «ДжиЭнСи-Альфа» предложила ряду крупных провайдеров Армении провести тестирование качества связи. На основе полученных положительных отзывов в компании решили начать коммерческое предоставление услуги.
«Наша компания придает большую важность задаче последовательного снижения цен на интернет и уверена, что вход нового магистрального оператора будет способствовать этому. Наши стартовые тарифы, опубликованные на вебсайте www.gnc.am, ниже тарифов, действовавших до сих пор на армянском рынке. Мы будет прилагать усилия, чтобы в ближайшее время цены на оптовый интернет в Армении перестали быть фактором, препятствующим проникновению услуги», - заявили в компании.
В настоящее время «ДжиЭнСи-Альфа» строит северный участок своей сети. Планируется, что основная линия северной магистрали будет сдана в эксплуатацию в первом квартале 2010-го года и обеспечит еще 2 международных выхода через территорию Грузии.