14:17 | 21.10.09 | Նորություններ | 4655
Երեւան /Մեդիամաքս/. «Պիրատային» ծրագրային ապահովման տարածման մակարդակով Հայաստանը զիջում է միայն Վրաստանին եւ Բանգլադեշին:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ը, այդ մասին ասվում է BSA միջազգային կազմակերպության հաշվետվության մեջ, որն այսօր Երեւանում կազմակերպել էր կլոր սեղան Հայաստանում համակարգչային «պիրատության» դեմ պայքարի թեմայով:
Ինչպես նշել է BSA-ի իրավախորհրդատու Նարինե Մկրտչյանը, Հայաստանում «պիրատային» ծրագրային ապահովման տարածման մակարդակը վերջին տարվա ընթացքում նվազել է 3 տոկոսային կետով եւ ներկայումս կազմում է 92 տոկոս:
Նարինե Մկրտչյանը ողջունել է կառավարության կողմից հեղինակային իրավունքի պաշտպանության միջգերատեսչական հանձնաժողովի ստեղծումը` նշելով, որ հանձնաժողովը կնպաստի Հայաստանում համակարգչային «պիրատության» հետագա կրճատմանը:
Հայաստանում Microsoft-ի ներկայացուցչության ղեկավար Գրիգոր Բարսեղյանը նշել է, որ «պիրատային» սկավառակները եւ ծրագրային ապահովումը վնասում են ՀՀ տնտեսությանը` կարծիք հայտնելով, որ դժվար թե համաշխարհային IT-արդյունաբերության որեւէ խոշոր ներկայացուցիչ համաձայնի ներդրում կատարել այն երկրում, որտեղ չի հարգվելու իր հեղինակային իրավունքը:
ՀՀ Ոստիկանության կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի գլխավոր վարչության ներկայացուցիչ Արթուր Վարդերեսյանը նշել է, որ հեղինակային իրավունքի պաշտպանության գործում ոստիկանությունն ունի այն մարդկանց օժանդակության կարիքը, ում իրավունքները խախտվել են, «մինչդեռ ամեն տարի ոստիկանությունը ստանում է հեղինակային իրավունքի խախտման մասին ընդամենը 5-6 դիմում»:

14:17 | 21.10.09 | News | 4659
Yerevan /Mediamax/. As to the level of software support piracy prevalence, Armenian yields to only Georgia and Bangladesh.
Mediamax reports that the report of international BSA organization, which organized a roundtable in Yerevan today on struggle against computer piracy in Armenia, reads this.
Legal Advisor of BSA Narine Mkrtchyan noted that the level of SS piracy prevalence in Armenia over the past year decreased by 3 percentage points and makes 92% now.
Narine Mkrtchyan welcomed the establishment of an Interdepartmental Committee for Copyright Protection by the government, noting that the Committee will contribute to further decrease of computer piracy level in Armenia.
Head of Microsoft representative office in Armenia Grigor Barseghyan noted that pirated disks and SS seriously harm Armenian economy, expressing opinion that hardly any major representative of world IT industry will invest in a country where copyright is not respected.
Representative of the General Department for Fighting Organized Crime in the Armenian Police Artur Varderesyan in his turn stated that in defending copyright the Police needs the assistance of those, whose rights are violated, “while only 5-6 declarations on facts of copyright violation are received by the Police annually”.