14:16 | 18.11.09 | Նորություններ | 4783
Երեւան /Մեդիամաքս/. ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը /ՀԾԿՀ/ սահմանել է միջազգային IP տարանցման սակագները “ԱրմենՏել” (Beeline ապրանքանիշ) եւ FiberNet Communications ընկերությունների համար:
Ինչպես նիստում հայտնել է ՀԾԿՀ սակագնային վարչության պետ Արմեն Արշակյանը, դոլարի նկատմամբ ՀՀ դրամի միջին փոխարժեքի ներկայիս պայմաններում միջազգային IP տարանցման ծառայության 1 Մբիթ/վրկ արագությամբ տվյալների հոսքի առավելագույն սակագինը սահմանվել է 174 հազար դրամ, ինչը երկու անգամ ցածր է 2009թ. առաջին կիսամյակում գործող սակագնից:
Որոշումն ուժի մեջ կմտնի 2010թ. հունվարի 1-ից:
Հանձնաժողովի անդամ Սամվել Արաբաջյանը լրագրողների հետ զրույցի ընթացքում ասել է, որ այդ որոշումը օպերատորներին թույլ կտա զգալիորեն իջեցնել գները վերջնական սպառողի համար: Նրա խոսքերով, այս պահին “ԱրմենՏել” եւ FiberNet Communications ընկերությունների շահութաբերությունը մեծածախ ինտերնետի վաճառքի ոլորտում կազմում է 55%, իսկ սակագների իջեցումից հետո այն կկազմի 12%: Արաբաջյանի խոսքերով, “կարգավորողը չի կարող թույլ տալ, որպեսզի գերիշխող դիրք զբաղեցնող մասնավոր ընկերությունները գերշահույթներ ստանան սպառողների հաշվին”:
“ԱրմենՏելի” իրավաբանական ծառայության ղեկավար Դավիթ Սանդուխչյանը դժգոհություն է հայտնել հանձնաժողովի որոշման կապակցությամբ` նշելով, որ դրանով ՀԾԿՀ-ն արհամարհում է ներդրողների շահերը: “Շահութաբերության նամն ցածր մակարդակի դեպքում ոլորտը կարող է կորցնել գրավչությունը ներդրողի համար”,- նկատել է նա:

14:16 | 18.11.09 | Новости | 4771
Ереван /Медиамакс/. Комиссия по регулированию общественных услуг (КРОУ) Армении установила тарифы на международный IP-трафик для компаний  «АрменТел» (торговая марка Beeline) и FiberNet Communications.
Как сообщил на заседании руководитель тарифного управления КРОУ Армен Аршакян, в условиях нынешнего соотношения курса драм/доллар максимальный тариф за 1 Мбит/с международного IP-трафика установлен в размере 174.000 драмов, что вдвое ниже тарифа, действовавшего в первом полугодии 2009 года
Решение вступит в силу 1 января 2010 года.
Член комиссии Самвел Арабаджян в беседе с журналистами сказал, что это решение позволит операторам существенно снизить цены для конечного потребителя. По его словам, на данный момент «АрменТел» и FiberNet Communications обеспечивают 55 % прибыльности за продажи оптового интернета, однако после снижения тарифов уровень доходности составит 12 %. По словам Арабаджяна, «регулятор не может допустить, чтобы частные компании, занимающие доминирующее положение, получали сверхприбыль за счет потребителей».
Руководитель юридической службы компании «АрменТел» Давид Сандухчян выразил недовольство по поводу решения комиссии, отметив, что КРОУ пренебрегает интересами инвесторов. «При столь низком уровне доходности данная сфера может утратить привлекательность для инвестора», - заметил он.