14:16 | 18.11.09 | Նորություններ | 4783
Երեւան /Մեդիամաքս/. ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը /ՀԾԿՀ/ սահմանել է միջազգային IP տարանցման սակագները “ԱրմենՏել” (Beeline ապրանքանիշ) եւ FiberNet Communications ընկերությունների համար:
Ինչպես նիստում հայտնել է ՀԾԿՀ սակագնային վարչության պետ Արմեն Արշակյանը, դոլարի նկատմամբ ՀՀ դրամի միջին փոխարժեքի ներկայիս պայմաններում միջազգային IP տարանցման ծառայության 1 Մբիթ/վրկ արագությամբ տվյալների հոսքի առավելագույն սակագինը սահմանվել է 174 հազար դրամ, ինչը երկու անգամ ցածր է 2009թ. առաջին կիսամյակում գործող սակագնից:
Որոշումն ուժի մեջ կմտնի 2010թ. հունվարի 1-ից:
Հանձնաժողովի անդամ Սամվել Արաբաջյանը լրագրողների հետ զրույցի ընթացքում ասել է, որ այդ որոշումը օպերատորներին թույլ կտա զգալիորեն իջեցնել գները վերջնական սպառողի համար: Նրա խոսքերով, այս պահին “ԱրմենՏել” եւ FiberNet Communications ընկերությունների շահութաբերությունը մեծածախ ինտերնետի վաճառքի ոլորտում կազմում է 55%, իսկ սակագների իջեցումից հետո այն կկազմի 12%: Արաբաջյանի խոսքերով, “կարգավորողը չի կարող թույլ տալ, որպեսզի գերիշխող դիրք զբաղեցնող մասնավոր ընկերությունները գերշահույթներ ստանան սպառողների հաշվին”:
“ԱրմենՏելի” իրավաբանական ծառայության ղեկավար Դավիթ Սանդուխչյանը դժգոհություն է հայտնել հանձնաժողովի որոշման կապակցությամբ` նշելով, որ դրանով ՀԾԿՀ-ն արհամարհում է ներդրողների շահերը: “Շահութաբերության նամն ցածր մակարդակի դեպքում ոլորտը կարող է կորցնել գրավչությունը ներդրողի համար”,- նկատել է նա:

14:16 | 18.11.09 | News | 4745
Yerevan /Mediamax/. Public Services Regulatory Committee (PSRC) of Armenia established tariffs for international IP-traffic for “ArmenTel” (Beeline trademark) and FiberNet Communications Companies.
As the Head of PSRC Tariff Department Armen Arshakyan stated at the session, in conditions of the current AMD/USD exchange rate, the maximum tariff for 1Mb/sec international IP-traffic is established at the volume of 174.000 AMD, which is twice lower, as compared to the tariff, which was in effect in the first half of 2009.
The decision will come into effect on January 1, 2010.
Member of the Committee Samvel Arabajyan stated while talking to journalists that the decision will allow operators significantly reducing prices for the final user. According to him, at the moment “ArmenTel” and FiberNet Communications have 55% of profitability from sale of wholesale internet, however after reduction of tariffs the level of profitability will make 12%. According to Arabajyan, “the regulatory body cannot allow private companies, which occupy dominating positions, gaining super profits at the expense of the consumers”.
Head of “ArmenTel” Company’s Legal department David Sandukhchyan expressed discontent in connection with the Committee’s decision, noting that PSRC is neglecting the interests of investors. “Given such a low level of profitability, the sphere may lose its attractiveness of investors”, he noted.