12:14 | 02.12.09 | Նորություններ | 4977
Երեւան /Մեդիամաքս/. Այսօր Երեւանում բացվել է Գիտության եւ տեխնոլոգիաների ձեռներեցության ծրագրի /STEP/ վենչուրային կոնֆերանսը:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ը, “Ձեռնարկությունների ինկուբատոր” հիմնադրամի տնօրեն Բագրատ Ենգիբարյանը կոնֆերանսի բացմանը ասել է, որ գիտական եւ մասնավոր հատվածները երրորդ անգամ կներկայացնեն 14 համատեղ նախագծեր, որոնցից 5-ը կստանան $15 հազարական դրամաշնորհ:
CRDF ծրագրերի համակարգման գլխավոր մենեջեր Նատալյա Պիպիայի խոսքերով, այժմ նորարարություններին մեծ ուշադրություն է դարձվում, քանի որ դրանք անմիջական կապ ունեն տնտեսական զարգացման հետ: “Հայաստանում նորարարական ծրագրերի ոլորտում մեծ ներուժ կա, սակայն ձեռնարկատիրության մշակույթ դեռեւս ձեւավորված չէ”,- նշել է նա:
Կոնֆերանսում ներկայացվելու են բիոտեխնոլոգիաների, ինժեներային լուծումների, ինչպես նաեւ բարձր տեխնոլոգիաների վերաբերյալ նախագծեր: Կոնֆերանսի արդյունքներն ամփոփվելու են այսօր երեկոյան:

12:14 | 02.12.09 | Новости | 4716
5 совместных проектов частного и научного секторов получат гранты по $15 тыс. в рамках венчурной конференции STEP
Ереван /Медиамакс/. Венчурная конференция Программы предпринимательства науки и технологии /STEP/ открылась сегодня в Ереване.
Как сообщает Медиамакс, директор Фонда «Инкубатор предприятий» Баграт Енгибарян заявил на открытии конференции, что научный и частный секторы в третий раз представят 14 совместных проектов, 5 из которых получат гранты по $15 тыс.
По словам главного менеджера по координации программ CRDF Натальи Пипиа, сейчас инновациям уделяется много внимания, так как они имеют непосредственную связь с экономическим развитием. «В Армении есть большой потенциал в области инновационных проектов, однако культура предпринимательства пока не сформирована», - отметила она.
На конференции будут представлены проекты по биотехнологиям, инженерным решениям, а также высоким технологиям. Итоги конференции будут подведены сегодня вечером.