11:40 | 09.12.09 | Նորություններ | 5582
Երեւան /Մեդիամաքս/. «Այբ» կրթական հիմնադրամն այսօր Երեւանում ձեռնարկատերերի մասնակցությամբ կլոր սեղան է անցկացրել «Հայկական դպրոց» թեմայով:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ը, հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Դավիթ Սահակյանը նշել է, որ քննարկումների շրջանակներում նախատեսվում է հասարակությանը ներգրավել «Այբ կրթական հանգույց» նախագծի իրականացման գործընթացում:
Դավիթ Սահակյանն ընդգծել է, որ «Այբ» կրթական հանգույցը տեղակայված է լինելու Թբիլիսյան խճուղուն հարակից տարածքում /6.5 հա/: Նա նկատել է, որ նախագծի նպատակը «Հայկական դպրոցի» ստեղծումն է, որը պետք է դառնա միջնակարգ կրթական հաստատության մոդել եւ առհասարակ կրթական համակարգի օրինակ:
«Այբ»-ի գործադիր տնօրենը հայտնել է, որ դպրոցում կարող են սովորել 810 աշակերտներ, ովքեր պետք է ընտրվեն մրցույթի արդյունքում: Նա նշել է, որ դպրոցը լինելու է վճարովի, սակայն եթե աշակերտի ընտանիքն ի վիճակի չլինի վճարել ուսման դիմաց, հիմնադրամը կզբաղվի հովանավոր փնտրելու հարցով: Դավիթ Սահակյանն ասել է, որ «մենք մտադիր ենք կառուցել «Հայկական դպրոց», որի շրջանավարտները կարող են ուսուցումը շարունակել ոչ միայն Հայաստանի, այլեւ աշխարհի լավագույն բուհերում»:
Հիմնադրամի գործադիր տնօրենը տեղեկացրել է, որ «Հայկական դպրոցի» կառուցման համար նախնական հաշվարկներով անհրաժեշտ է $45-50 մլն: Միաժամանակ, նա ընդգծել է, որ պետությունը նախագիծը 10%-ով ֆինանսավորելու պատրաստակամություն է հայտնել:

Yerevan /Mediamax/. “Ayb” Educational Foundation held a roundtable on “Armenian School” with entrepreneurs in Yerevan today.
Mediamax reports that Executive Director of the Foundation David Sahakyan noted that within the framework of these discussions, they plan to involve the public in realization of “Ayb Learning Hub” project.
David Sahakyan stressed that “Ayb” Learning Hub will be located in the territory with the area of 6.5 hectares, adjacent to Tbilisi highway. He noted that the project aims at founding the “Armenian School”, which would become a model of secondary education establishment and a model for the educational system in general.
“Ayb” Executive Director informed that 810 students will be given the opportunity to study at the school. They will be selected as a result of a contest. He noted that this will be a paid school; however, if the student’s family is unable to pay for tuition, the foundation will deal with search of a sponsor. David Sahakyan stated that “we intend to build the Armenian School, the alumni of which will be able to continue their education not only in the best higher educational institutions in Armenia, but also the world”.
Executive Director of the foundation informed that, according to preliminary estimations, $45-50mln will be necessary to build the “Armenian School”. At that he stressed that the state has expressed readiness to provide 10% of this project’s funding.