13:04 | 23.12.09 | Նորություններ | 4738
Երեւան /Մեդիամաքս/. “ՎիվաՍել-ՄՏՍ”-ը այսօր նոր պայմանագիր է ստորագրել GNC-Alfa մեծածախ ինտերնետ-պրովայդերի հետ, ինչը թույլ կտա օպերատորին դիվերսիֆիկացնել տվյալների փոխանցման կապուղիները:
Ինչպես ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ին հայտնել են “ՎիվաՍել-ՄՏՍ”-ի մամլո ծառայությունում, պայմանագրի շրջանակներում ընկերությունը GNC-Alfa-ից ձեռք կբերի Երեւանից մինչեւ հայ-վրացական սահման ձգվող օպտիկամանրաթելային մալուխ: Համակարգի այդ հատվածը կգործարկվի 2010 թվականին:
Այս տարվա նոյեմբերի 17-ին “ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը” եւ GNC-Alfa-ն պայմանագիր էին ստորագրել, որով “ՎիվաՍել-ՄՏՍ”-ը հնարավորություն էր ստացել ցանց ստեղծել ամբողջ հանրապետության տարածքում եւ միանալ տվյալների փոխանցման միջազգային ցանցերին: Հարավում GNC-Alfa-ի մալուխը միակցված է Իրանի ընդարձակ օպտիկամանրաթելային մալուխային ցանցին եւ ելք է ապահովում դեպի համաշխարհային հեռահաղորդակցության ցանցերը:
Միանալով միջազգային ցանցերին` “ՎիվաՍել-ՄՏՍ”-ը կարող է մեծացնել իր կապուղիների թողունակությունը` բաժանորդների շրջանում լայնաշերտ ինտերնետի ծառայությունների անընդհատ աճող պահանջարկը բավարարելու համար: Ըստ կանխատեսումների, 2010-ից 2013թթ. ընկած ժամանակահատվածում շարժական լայնաշերտ ինտերնետ օգտագործողների թիվը Հայաստանում շեշտակի կաճի:
Մինչ օրս “ՎիվաՍել-ՄՏՍ”-ը տվյալների փոխանցման իր կապուղիների թողունակությունն ավելացրել է շուրջ հինգ անգամ:

13:04 | 23.12.09 | Новости | 4801
Ереван /Медиамакс/. «ВиваСелл-МТС» подписала новое соглашение с оптовым интернет-провайдером GNC-Alfa, которое позволит сотовому оператору диверсифицировать каналы передачи данных.
Как сообщили Медиамакс в пресс-службе «ВиваСелл-МТС», в рамках соглашения компания приобретет у GNC-Alfa оптико-волоконный кабель на отрезке от Еревана до армяно-грузинской границы. Этот отрезок системы GNC-Alfa будет сдан в эксплуатацию в 2010 году.
17 ноября с.г «ВиваСелл-МТС» и GNC-Alfa подписали соглашение, благодаря которому «ВиваСелл-МТС» получил возможность создать сеть на территории всей Армении и присоединиться к международным сетям передачи данных. На юге кабель GNC-Alfa присоединен к сети Ирана и обеспечивает выход к мировым телекоммуникационным сетям.
Присоединяясь к международным сетям, «ВиваСелл-МТС» сможет увеличить пропускную способность своих каналов для удовлетворения растущего спроса абонентов на широкополосный интернет. Согласно прогнозам, в период с 2010 по 2013 гг. число пользователей мобильного широкополосного интернета в Армении резко возрастет.
За последнее время «ВиваСелл-МТС» увеличил пропускную способность своих каналов передачи данных почти в 5 раз.