13:11 | 23.02.10 | Նորություններ | 5576
Երեւան/Մեդիամաքս/.ՀՀ Կրթական տեխնոլոգիաների ազգային կենտրոնը /ԿՏԱԿ/ մտադիր է մինչեւ 2011թ. ավարտը հանրապետության բոլոր միջնակարգ դպրոցները միավորվել մեկ միասնական էլեկտրոնային ցանցում:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ը, այդ մասին այսօր ասել է կենտրոնի տնօրեն Արեգ Գրիգորյանը:
Ներկայումս ցանցին միացված են 624 դպրոցներ, որոնք ոչ միայն ունեն ինտերնետ, այլեւ փոխանակում են տարբեր ուսումնական նյութեր:
Արեգ Գրիգորյանը տեղեկացրել է, որ գործում է նաեւ շարժական ինտերնետ-համակարգչային կայան, որն այցելում է գյուղեր եւ անցկացնում ինֆորմատիկայի 12-ժամանոց դասընթացներ դպրոցականների եւ ուսուցիչների համար:
Ներկայումս Հայաստանում 1000 աշակերտին բաժին է ընկնում 36 համակարգիչ:
ԿՏԱԿ-ի ղեկավարն անդրադարձել է նաեւ կրթության կառավարման տեղեկատվական համակարգի ստեղծման խնդրին, որի մեջ ներառվելու են Հայաստանի բոլոր ուսումնական հաստատությունները:

13:11 | 23.02.10 | Новости | 5528
Ереван/Медиамакс/. Национальный центр образовательных технологий (НЦОТ) Армении намерен до конца 2011 года объединить в единую электронную сеть все средние школы республики.
Как сообщает Медиамакс, об этом сказал сегодня директор Центра Арег Григорян.
Сегодня к сети подключены 624 школы, которые не только имеют доступ интернет, но и обмениваются различными учебными материалами.
Арег Григорян сообщил, что работает также мобильная интернет-компьютерная станция, которая разъезжает по селам и проводит 12-курсовые занятия по информатике для школьников и учителей.
На сегодняшний день в Армении на 1000 учеников приходится 36 компьютеров.
Руководитель НЦОТ коснулся также вопроса создания информационной системы управления образования, в которую войдут все образовательный учреждения Армении.