13:14 | 15.03.10 | Նորություններ | 4666
Երեւան/Մեդիամաքս/. Երեւանում ընթանում է Intel կորպորացիայի կրթական սեմինարը հայաստանյան դասախոսների եւ ուսուցիչների համար:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ը, սեմինարի նպատակն է դպրոցի ուսուցիչներին եւ բուհերի դասախոսներին բացատրել Intel-ի “World Ahead” ծրագիրը, որն ենթադրում է նոր տեխնոլոգիաների, քոնթենթի, հեռակա ուսուցման նպատակով միջդպրոցական եւ միջբուհական ցանցերի ստեղծման, ինչպես նաեւ ժամանակակից մարտահրավերներին համապատասխանելու համար դասախոսների վերապատրաստում անցկացնելու մատչելիության ապահովում ուսումնական հաստատությունների համար:
Սեմինարավար, կրթության ոլորտում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների կիրառման գծով Intel-ի մասնագետ Ռոբերտ Ֆոգելն ասել է, որ Intel-ի “World Ahead” ծրագրում արդեն ներգրավվել են բնակչության 1.2 մլրդ ընդհանուր թվով երկրներ, եւ ներկայումս Intel-ն այդ ծրագիրը տարածում է բնակչության 1 մլրդ ընդհանուր թվով երկրներում:
Ռոբերտ Ֆոգելի խոսքերով, կորպորացիայի կրթական ծրագրի ուշադրության կենտրոնում է երեխաներին եւ ուսանողներին նախապատրաստել գործունեության դեռեւս գոյություն չունեցող տեսակներին եւ նրանց օժանդակել ադապտացվել աշխարհի մշտական փոփոխմանը:
“Մեկ տասնամյակի ընթացքում աշխարհում կրթական համակարգը անճանաչելիորեն կփոխվի, թվային ուսուցումը հիմնականում կփոխարինի ավանդականին, “ուսուցչակենտրոն” (instructor centric) ուսուցման համակարգը կվերածվի “ուսանողակենտրոնի” (student centric), այսինքն, ուսանողը կհայտնվի հնարավոր բոլոր ուսումնական ռեսուրսների կենտրոնում` հնարավորություն ստանալով ուսանել ամենուր եւ ցանկացած ժամանակ”,- ասել է Ռոբերտ Ֆոգելը:
Նրա խոսքերով, այդ դեպքում ուսուցչի դերը չի պակասում, ընդհակառակը, այն դառնում է ավելի կարեւոր սովորողի մոտիվացիայի գործում: Այդ համատեքստում Ռոբերտ Ֆոգելն ընդգծել է դասավանդողների “օնլայն բուրգի” ձեւավորման կարեւորությունը, որում տարբեր սերունդների ներկայացուցիչները կարող են մշտապես փոխանակել փորձն ու նոր գիտելիքները:
Երեւանում Intel-ի սեմինարի անցկացման մասին պայմանավորվածությունը ձեռք էր բերվել ՀՀ նախագահ Տիգրան Սարգսյանի` նախորդ տարվա նոյեմբերին “ArmTech” կոնգրեսի շրջանակներում ԱՄՆ կատարած այցի ընթացքում:

13:14 | 15.03.10 | News | 4656
Yerevan/Mediamax/. Education seminar of Intel Corporation for Armenian teachers is in process in Yerevan today.
Mediamax reports that the seminar aims at explaining to teachers and lecturers in higher educational institutions the program of Intel “World Ahead”, which provides or access of educational institutions to advanced technologies, content, building of interschool and interuniversity networks and development of distance learning, as well as holding retraining of teachers so that they meet modern challenges.
Seminar host, Intel expert of information technologies’ use in the sphere of education Robert Fogel stated that Intel “World Ahead” program has already involved countries with the total population of 1.2bln people, and at present Intel spreads this program to countries with the total population of 1bln.
According to Robert Fogel, training of children and students for yet non-existent types of activity and assistance for their adaptation to the constantly changing world is the focus of the corporation’s educational program.
“The education system in the world will change beyond recognition in the course of a decade, digital education will in many respects substitute the traditional one, educational system will change from instructor centric to student centric, that is to say, the student will be in the center of all possible educational resources, having gained the chance to study anywhere and anytime”, Robert Fogel stated.
According to him, the teacher’s role at that is by no means belittled, on the contrary, it becomes even more important in motivating the student. In this context, Robert Fogel stressed importance of forming the “online pyramid” of teachers, in which representatives of different generations may constantly exchange experience and new knowledge.
Agreement on holding Intel seminar in Yerevan was reached during Armenian Prime Minister Tigran Sargsian’s visit to the USA in November, 2009, within the framework of “ArmTech” congress.