13:39 | 17.03.10 | Նորություններ | 5449
Երեւան/Մեդիամաքս/. Մարտի 18-ին Հայաստանում կկայանա «Կենգուրու 2010» միջազգային մաթեմատիկական մրցույթը:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը, այդ մասին այսօր Երեւանում կայացած մամուլի ասուլիսում հայտնել է Հայաստանում միջազգային մրցույթի բացառիկ կազմակերպիչը հանդիսացող  «Այբ» կրթական հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Դավիթ Սահակյանը:
Նրա խոսքերով, այս տարի մրցույթին մասնակցության հայտ են ներկայացրել 39 400 աշակերտներ երկրի 900 դպրոցներից:
Դավիթ Սահակյանն ասել է, որ տարեցտարի միջազգային մրցույթը վերածվում է Հայաստանում մանկական կրթական շարժման:
«Նախորդ տարի, երբ «Կենգուրուն» առաջին անգամ էր պաշտոնապես անցկացվում Հայաստանում, մասնակիցների թիվը 30 հազար էր 570 դպրոցներից, ինչը գերազանցել էր կազմակերպիչների ակնկալիքները: Այս տարի մենք համոզվեցինք, որ մեր երեխաների համար կրթությունն ամենեւին էր վերջին տեղում չէ, եւ հայ դպրոցականները սիրով եւ ոգեւորությամբ են մասնակցում աշխարհի ամենատարածված մրցույթին»,- ասել է Դավիթ Սահակյանը:
ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարարության հանրակրթության վարչության պետ Նարինե Հովհաննիսյանն ասել է, որ կրթական բարեփոխումների համատեքստում ողջունելի է ցանկացած ծրագիր` ուղղված աշակերտների շրջանում կրթության խթանմանն ու գնահատմանը: Նրա խոսքերով, «Կենգուրու» միջազգային մրցույթը կարեւոր է նրանով, որ դպրոցականների մոտ սերմանում է սեր մաթեմատիկայի նկատմամբ:
Դավիթ Սահակյանը տեղեկացրել է, որ այս տարի մրցութային խնդիրները կլինեն ինչպես հայերեն, այնպես էլ ռուսերեն լեզուներով, ինչը հնարավոր է դարձել Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպանատանը կից գործող «Ռոսսոտրուդնիչեստվո» կազմակերպության հետ համագործակցության շնորհիվ: Նա նշել է նաեւ, որ կազմակերպչական գործընթացում ակտիվորեն ներգրավված է մրցույթի գլխավոր հովանավոր «ՎՏԲ Հայաստան Բանկը», որի մարզային մասնաճյուղերից դպրոցները կստանան մրցութային փաթեթները:
Դավիթ Սահակյանը տեղեկացրել է, որ մայիսին լույս կտեսնի մաթեմատիկական մրցույթի առաջին խնդրագիրքը, որում կներկայացվեն 2007-2009թ թ. մրցութային խնդիրներն ու դրանց պատասխանները: Իսկ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության դպրոցներում այս տարի կանցկացվի «Կենգուրու» փորձնական մրցույթը:

13:39 | 17.03.10 | News | 5383
Yerevan/Mediamax/. International “Kangaroo-2010” math competition will take place on March 18 in Armenia.
Mediamax reports that David Sahakyan, Executive Director of “Ayb” Educational Foundation, which is the organizer of the international competition in Armenia, said this at a news conference in Yerevan today.
According to him, 39 400 pupils from 900 schools of the country have submitted applications to participate in the competition this year.
David Sahakyan stated that each year the international competition grows into an educational movement in Armenia.
“Last year, when “Kangaroo” was officially held in Armenia for the first time, the number of participants made 30 thousands from 570 schools, and that index exceeded the expectations of the organizers. This year we made sure that education is not at all in the last place for our children, and Armenian pupils participate in the most popular competition in the world with love and inspiration”, David Sahakyan stated.
Head of General Education Department of the Ministry of Science and Education of Armenia Narine Hovhannisyan stated that in the context of educational reforms, any program aiming at stimulating and assessing education among pupils is welcomed. According to her, “Kangaroo” international competition is important for the fact that it imparts love towards mathematics to schoolchildren.
David Sahakyan informed that this year competition problems will be presented both in Armenian and in Russian, and this became possible due to cooperation with “Rossotrudnichestvo” (“Russia Cooperation”) organization, which functions under the Embassy of Russia in Armenia. He also informed that the general sponsor of the competition – “VTB Bank Armenia”, is actively involved in the organizational process. The schools will receive packages from the regional branches of the bank.
David Sahakyan informed that the first book of mathematical problems of the math competition will be issued on May. It will present competition problems with solutions for the years of 2007-2009. Pilot “Kangaroo” competition will take place in the schools of the Nagorno-Karabakh Republic this year.