14:09 | 14.04.10 | Նորություններ | 4881
Երեւան/Մեդիամաքս/. ՀՀ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը /ՀԾԿՀ/ այսօր հաստատել է տեղական պրովայդերների միջեւ ինտերնետ-թրաֆիկի փոխանակման կանոնները:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ը, ՀԾԿՀ հեռահաղորդակցության վարչության պետ Գեւորգ Գեւորգյանը հանձնաժողովի նիստում հայտարարել է, որ կանոնները նախատեսում են անվճար պիրինգային միացման փոխադարձ ապահովում վայրկյանում 10 մեգաբիտ նվազագույն թողունակությամբ:
Նրա խոսքերով, պիրինգային միացումը (P2P, peer-to-peer) ենթադրում է մի ցանցի բաժանորդների ուղիղ միացում մյուսի բաժանորդներին առանց երրորդ ցանցերի միանալու: Միաժամանակ, Գեւորգ Գեւորգյանը նշել է, որ պիրինգային միացում ապահովող մեկ կապուղու միջին ամսական ծանրաբեռնվածությունը չպետք է գերազանցի 60% թողունակությունը:
Հաստատված կանոնների համաձայն, տեղական պրովայդերները պետք է նախօրոք հայտարարեն իրենց ցանցի նվազագույնը մեկ պիրինգային կետի մասին, իսկ մեկից ավել կետի դեպքում նրանց թողունակությունը չպետք է ցածր լինի էլեկտրոնային հաղորդակցության տվյալ հասարակական ցանցի թողունակությունից, ինչպես նաեւ պետք է որոշեն պիրինգային կետերի թերությունների վերացման առավելագույն ժամանակը եւ այլն:
ՀԾԿՀ ներկայացուցիչը նշել է, որ պիրինգային միացումը կազմակերպելու բոլոր ծախսերը հոգալու են օպերատորները, որոնք պիրինգային կետ են մատուցում իրենց էլեկտրոնային հաղորդակցության հասարակական ցանցում, բացառությամբ այն դեպքերի, երբ ձեռք են բերվում պայմանավորվածություններ ծախսերի բաշխման մասին:
Գեւորգ Գեւորգյանն ասել է, որ այդ որոշումը թույլ կտա, նախեւառաջ, իջեցնել ինտերնետ-ծառայությունների արժեքը վերջնական սպառողների համար եւ բարձրացնել մատուցվող ծառայությունների որակը:
«ԱրմենՏել» (Beeline ապրանքանիշ) ընկերության իրավաբանական ծառայության ղեկավար Դավիթ Սանդուխչյանը ողջունել է ՀԾԿՀ որոշումը` նշելով, որ պիրինգային միացումների արտաքին համակարգման բացակայությունն առաջացրել է մի շարք խնդիրներ, մասնավորապես, որոշ պրովայդերներ սահմանափակել են այլ պրովայդերների բաժանորդների հասանելիությունն իրենց ցանցերին, ինչը որոշակի անհարմարություններ է ստեղծել վերջնական սպառողների համար: Նրա խոսքերով, այդ որոշումը կլուծի առկա խնդիրը եւ թույլ կտա ապահովել ինտերնետային ծառայությունների լավագույն որակ բաժանորդների համար:

14:09 | 14.04.10 | Новости | 5196
Ереван/Медиамакс/. Комиссия по регулированию общественных услуг (КРОУ) Армении утвердила сегодня правила обмена интернет-трафиком между местными провайдерами.
Как сообщает Медиамакс, руководитель телекоммуникационного управления КРОУ Геворг Геворкян заявил на заседании комиссии, что правила предусматривают взаимное обеспечение бесплатного пирингового подключения с минимальной пропускной скоростью в 10 мегабит в секунду.
По его словам, под пиринговым подключением (P2P, peer-to-peer) подразумевается прямое подключение абонентов одной сети к абонентам другой без подключения к третьим сетям. При этом Геворг Геворгян отметил, что среднемесячная загруженность канала, обеспечивающего пиринговое подключение, не должна превышать 60% пропускной скорости.
Согласно утвержденным правилам, местные провайдеры должны заранее заявить как минимум об одной пиринговой точке своей сети, а в случае заявления более одной точки их пропускная скорость не должна быть ниже пропускной скорости данной общественной сети электронного сообщения, определить максимальное время устранения неполадок пиринговых точек и т.д.
Представитель КРОУ отметил, что все затраты по организации пирингового соединения будут нести операторы, предоставляющие пиринговые точки в своей общественной сети электронного сообщения, за исключением тех случаев, когда достигаются договоренности о распределении затрат.
Геворг Геворгян сказал, что данное решение позволит, в первую очередь, понизить стоимость интернет-услуг для конечных пользователей и повысить качество предоставляемых услуг.
Руководитель юридической службы компании “АрменТел” (бренд Beeline) Давид Сандухчян приветствовал решение КРОУ, отметив, что отсутствие внешнего координирования пиринговых подключений вызывало ряд проблем, в частности, некоторые провайдеры ограничивали доступ абонентов других провайдеров к своим сетям, что создавало определенные неудобства для конечных пользователей. По его словам, данное решение восполнит сушествующий пробел и позволит обеспечить для абонентов наилучшее качество интернет-услуг.