13:39 | 15.04.10 | Նորություններ | 4120
Երեւան/Մեդիամաքս/. ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանը եւ «Ռոսգոսսոտրուդնիչեստվո» դաշնային գործակալության ղեկավար Ֆարիտ Մուհամետշինը այսօր Երեւանում ստորագրել են «Նորարարական համագործակցության ռուս-հայկական կենտրոնի ստեղծման մասին» հուշագիր:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, Ներսես Երիցյանը նշել է, որ Կենտրոնի բացումն ազդարարում է երկու երկրների գործընկերության նոր փուլը գիտության եւ նորարարությունների ոլորտում: Նրա խոսքերով, այդ նախագիծն առաջինն է ԱՊՀ տարածքում, եւ դա պարտավորեցնում է հաջողության, քանի որ կարող է նպաստել ԱՊՀ ուժերի համախմբմանը նորարարական համագործակցության միջպետական թիրախային ծրագրի իրականացման համար:
«Կառավարության կողմից գիտության ու բիզնեսի զարգացման համար բարենպաստ պայմաններ ստեղծելը կարագացնի Հայաստանում գիտելիքի վրա հիմնված տնտեսության կայացման գործընթացը, եւ այստեղ վճռական դերը կհատկացվի նորարարություններին»,- ասել է Ներսես Երիցյանը:
Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի ողջույնի խոսքում, որն ընթերցվել է Ռուսաստանի դեսպան Վյաչեսլավ Կովալենկոյի կողմից, նշվում է, որ Կենտրոնը կարող է հարթակ դառնալ Ռուսաստանի ու Հայաստանի բիզնես-հանրության, գիտնականների, պրոֆեսորների եւ բուհերի դասախոսների միջեւ կառուցողական երկխոսության եւ շփումների ընդլայնման համար:
«Ռոսգոսսոտրուդնիչեստվո»-ի ղեկավարի տեղակալ Իգոր Մորոզովի խոսքերով, Կենտրոնը կոչված է միավորել երկու երկրների ստեղծագործական ներուժը, հատկապես` արտադրատեխնիկական բազան եւ կրթական հատվածը:
«Կենտրոնը պետք է ընդունի Հայաստանի գաղափարներն ու դրանք իրականացնի ռուսական կառույցների հիման վրա»,- ասել է Իգոր Մորոզովը:

Министр экономики Армении Нерсес Ерицян
Ереван/Медиамакс/. Министр экономики Армении Нерсес Ерицян и глава федерального агентства «Россотрудничество» Фарит Мухаметшин подписали сегодня в Ереване меморандум «Об открытии российско-армянского центра инновационного сотрудничества».
Как сообщает Медиамакс, Нерсес Ерицян отметил, что открытие Центра ознаменует собой новый этап партнерства двух стран в сфере науки и инноваций. По его словам, данный проект является первым на территории стран СНГ, и это обязывает к успеху, поскольку он может способствовать консолидации сил СНГ для осуществления межгосударственной целевой программы инновационного сотрудничества.
«Создание правительством благоприятных условий для развития науки и бизнеса ускорит процесс становления экономики в Армении, основанной на знаниях, и решающая роль здесь будет отведена инновациям», - сказал Нерсес Ерицян.
В приветственном слове министра иностранных дел России Сергея Лаврова, зачитанном послом России Вячеславом Коваленко, отмечалось что центр может стать площадкой для конструктивного диалога и расширения контактов между представителями бизнес-сообществ, учеными, профессорами и преподавателями вузов России и Армении.
По словам заместителя руководителя «Россотрудничества» Игоря Морозова, центр призван объединить творческий потенциал двух стран, а именно - производственно-техническую базу и образовательный сегмент.
«Центр должен будет принимать идеи Армении и реализовывать их на основе российских структур», - сказал Игорь Морозов.