15:01 | 14.04.10 | Նորություններ | 4831
Երեւան/Մեդիամաքս/. Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (UITE) 2010թ. գործունեության առաջնահերթ ուղղություններն են Ինտերնետ-թրաֆիկի փոխանակման կենտրոնի ստեղծումը, IT ոլորտում բիզնես վարելու պայմանների բարելավումը, սկսնակ IT ընկերություններին աջակցելը եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում կրթության որակի բարելավման ծրագրի իրականացումը:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ը, այդ մասին այսօր Երեւանում միության 10-րդ տոնական հավաքում ասել է կազմակերպության նախագահ, Sourcio ընկերության գլխավոր տնօրեն Հովհաննես Ավոյանը:
Նա նշել է, որ Հայաստանում զգացվում է IT ոլորտի որակյալ մասնագետների լուրջ պակաս, եւ UITE-ն շուտով կառավարությանը կներկայացնի այդ ոլորտում կրթության բարեփոխման ծրագիրը:
Հովհաննես Ավոյանն ասել է նաեւ, որ միությունը կշարունակի ակտիվ համագործակցել Պետեկամուտների կոմիտեի հետ` IT-ապրանքատեսակների ներկրման ու արտահանման ընթացակարգերի հետագա պարզեցման նպատակով:
«Չնայած նախորդ տարի արձանագրված 17-տոկոսանոց աճին, ՀՀ IT-հատվածը լուրջ բարդություններ է վերապրել, որի արդյունքում որոշ ընկերություններ ստիպված են եղել դադարեցնել իրենց գործունեությունը»,- ասել է Հովհաննես Ավոյանը:
Նա հայտնել է, որ UITE-ն ջանքեր կգործադրի դժվարություններ վերապրող ընկերությունների գործունեության վերսկսման ուղղությամբ, ինչպես նաեւ ակտիվորեն կաջակցի հատվածի սկսնակ ձեռնարկություններին:
Միության գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը տեղեկացրել է, որ 2009թ. UITE-ի եկամուտները կազմել են շուրջ 109 մլն դրամ, որից 54,4 մլն-ը ստացվել են միջոցառումների կազմակերպման արդյունքում, 40,9 մլն-ը կազմել են դրամաշնորհներն ու բյուջետային ֆինանսավորումը, 13,6 մլն-ը` անդամության վճարները:

15:01 | 14.04.10 | Новости | 4786
Ереван/Медиамакс/. Приоритетными направлениями деятельности Союза IT-компаний (UITE) Армении в 2010 году являются задействование Центра обмена интернет-трафиком, улучшение условий ведения бизнеса в сфере IT, содействие начинающим IT-компаниям и реализация программы по повышению качества образования в области информационных технологий.
Как сообщает Медиамакс, об этом сегодня на 10-м юбилейном съезде Союза сказал ее президент, генеральный директор компании Sourcio Ованнес Авоян.
Он отметил, что в Армении ощущается серьезная нехватка квалифицированных специалистов в области IT, и UITE вскоре представит правительству программу по реформированию образования в этой сфере.
Ованнес Авоян сказал также, что Союз продолжит активно сотрудничать с Комитетом по госдоходам с целью дальнейшего облегчения процедур импорта и экспорта IT-продукции.
«Несмотря на 17-процентный рост, зафиксированный в прошлом году, IT-сектор Армении пережил серьезные трудности, в результате чего некоторые компании были вынуждены прекратить свою деятельность»,- сказал Ованнес Авоян.
Он сообщил, что UITE приложит усилия к возобновлению деятельности компаний, переживающих трудности, а также будет активно содействовать начинающим предприятиям сектора.
Исполнительный директор Союза Карен Варданян сообщил, что доходы UITE в 2009 году составили около 109 млн. драмов, 54,4 млн из которых  получены в результате организации мероприятий, 40,9 млн. – гранты и бюджетное финансирование, 13.6 млн млн. – членские взносы.