15:01 | 14.04.10 | Նորություններ | 4831
Երեւան/Մեդիամաքս/. Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (UITE) 2010թ. գործունեության առաջնահերթ ուղղություններն են Ինտերնետ-թրաֆիկի փոխանակման կենտրոնի ստեղծումը, IT ոլորտում բիզնես վարելու պայմանների բարելավումը, սկսնակ IT ընկերություններին աջակցելը եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում կրթության որակի բարելավման ծրագրի իրականացումը:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ը, այդ մասին այսօր Երեւանում միության 10-րդ տոնական հավաքում ասել է կազմակերպության նախագահ, Sourcio ընկերության գլխավոր տնօրեն Հովհաննես Ավոյանը:
Նա նշել է, որ Հայաստանում զգացվում է IT ոլորտի որակյալ մասնագետների լուրջ պակաս, եւ UITE-ն շուտով կառավարությանը կներկայացնի այդ ոլորտում կրթության բարեփոխման ծրագիրը:
Հովհաննես Ավոյանն ասել է նաեւ, որ միությունը կշարունակի ակտիվ համագործակցել Պետեկամուտների կոմիտեի հետ` IT-ապրանքատեսակների ներկրման ու արտահանման ընթացակարգերի հետագա պարզեցման նպատակով:
«Չնայած նախորդ տարի արձանագրված 17-տոկոսանոց աճին, ՀՀ IT-հատվածը լուրջ բարդություններ է վերապրել, որի արդյունքում որոշ ընկերություններ ստիպված են եղել դադարեցնել իրենց գործունեությունը»,- ասել է Հովհաննես Ավոյանը:
Նա հայտնել է, որ UITE-ն ջանքեր կգործադրի դժվարություններ վերապրող ընկերությունների գործունեության վերսկսման ուղղությամբ, ինչպես նաեւ ակտիվորեն կաջակցի հատվածի սկսնակ ձեռնարկություններին:
Միության գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը տեղեկացրել է, որ 2009թ. UITE-ի եկամուտները կազմել են շուրջ 109 մլն դրամ, որից 54,4 մլն-ը ստացվել են միջոցառումների կազմակերպման արդյունքում, 40,9 մլն-ը կազմել են դրամաշնորհներն ու բյուջետային ֆինանսավորումը, 13,6 մլն-ը` անդամության վճարները:

Yerevan/Mediamax/. Putting the Center for Internet Traffic Exchange into operation, improvement of business conditions in IT sphere, assistance for beginner IT companies and realization of programs to increase education quality in the sphere of information technologies are the priority directions for the activity of the Union of IT Enterprises (UITE) of Armenia in 2010.
Mediamax reports that the President of the Union, General Director of Sourcio Company Hovhannes Avoyan said this at the 10th jubilee congress today.
He noted that there is serious lack of qualified specialists in the sphere of IT observed in Armenia, and UITE will soon present a program on reforming education in the given sphere to the government.
Hovhannes Avoyan also stated that the Union will continue actively cooperating with the State Revenue Committee, aiming at further facilitation of import and export procedures for IT products.
“Despite the 17% growth, registered last year, IT sector in Armenia has lived through serious difficulties, as a result of which certain companies were forced to stop their activity”, Hovhannes Avoyan stated.
He informed that UITE will take up efforts for resuming the activity of companies, which experience difficulties, and will actively assist beginner enterprises in the sector.
Executive Director of the Union Karen Vardanyan informed that UITE incomes in 2009 made about 109mln AMD, 54.4mln of which were received as a result of organizing measures, 40.9mln represented grants and budget funding, and 13.6mln were the membership fees.