14:05 | 29.04.10 | Նորություններ | 4237
Երեւան/Մեդիամաքս/. Հայաստանում չարտոնագրված ծրագրային ապահովման տարածվածությունը 2009 թվականի տվյալներով կրճատվել է 2 տոկոսով` 92%-ից 90%:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս գործակալությունը, այս մասին այսօր Երեւանում ասել է Հայաստանում Business Software Alliance (BSA) կազմակերպության ներկայացուցիչ Նարինե Մկրտչյանը:
Նրա խոսքերով, պիրատության մակարդակի նվազումը ձեռք է բերվել BSA-ի եւ Հայաստանի Ոստիկանության կողմից սկավառակների եւ համակարգչային տեխնիկայի խանութներում անցկացվող կանոնավոր ստուգումների շնորհիվ:
2008 թվականի արդյունքներով, չարտոնագրված ծրագրային ապահովման տարածվածության մակարդակով Հայաստանը զիջում էր միայն Վրաստանին եւ Բանգլադեշին:
Խոսելով Հայաստանի խորհրդարանի կողմից հեղինակային իրավունքների պաշտպանության մասին օրինագծի ընդունումից ակնկալվող արդյունքներից, Նարինե Մկրտչյանը ասել է, որ օրենքի կիրառումը կարող է մեկ քառորդով նվազեցնել պիրատության մակարդակը:

14:05 | 29.04.10 | Новости | 4236
Ереван/Медиамакс/. Уровень распространения в Армении пиратского программного обеспечения по итогам 2009 года сократился на 2 процентных пункта - с 92% до 90%.
Как сообщает Медиамакс, об этом сегодня на пресс-конференции в Ереване сообщила представитель организации Business Software Alliance (BSA) в Армении Нарине Мкртчян.
По ее словам, снижение уровня пиратства было достигнуто в результате регулярных проверок BSA и Полиции Армении в магазинах по продаже дисков и компьютерной техники.
Согласно результатам за 2008 год, по уровню распространения пиратского программного обеспечения Армения уступала лишь Грузии и Бангладеш.
Говоря об ожиданиях от принятия парламентом Армении законопроекта о защите авторских прав, Нарине Мктрчян сказала, что приведение закона в действие может снизить уровень пиратства почти на четверть.