14:05 | 29.04.10 | Նորություններ | 4237
Երեւան/Մեդիամաքս/. Հայաստանում չարտոնագրված ծրագրային ապահովման տարածվածությունը 2009 թվականի տվյալներով կրճատվել է 2 տոկոսով` 92%-ից 90%:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս գործակալությունը, այս մասին այսօր Երեւանում ասել է Հայաստանում Business Software Alliance (BSA) կազմակերպության ներկայացուցիչ Նարինե Մկրտչյանը:
Նրա խոսքերով, պիրատության մակարդակի նվազումը ձեռք է բերվել BSA-ի եւ Հայաստանի Ոստիկանության կողմից սկավառակների եւ համակարգչային տեխնիկայի խանութներում անցկացվող կանոնավոր ստուգումների շնորհիվ:
2008 թվականի արդյունքներով, չարտոնագրված ծրագրային ապահովման տարածվածության մակարդակով Հայաստանը զիջում էր միայն Վրաստանին եւ Բանգլադեշին:
Խոսելով Հայաստանի խորհրդարանի կողմից հեղինակային իրավունքների պաշտպանության մասին օրինագծի ընդունումից ակնկալվող արդյունքներից, Նարինե Մկրտչյանը ասել է, որ օրենքի կիրառումը կարող է մեկ քառորդով նվազեցնել պիրատության մակարդակը:

14:05 | 29.04.10 | News | 4286
Yerevan/Mediamax/. Level of pirated software support spreading in Armenia reduced by 2 percentage points – from 92% to 90%, following the results of 2009.
Mediamax reports that representative of Business Software Alliance (BSA) in Armenia Narine Mkrtchyan said this at a news conference in Yerevan today.
According to her, reduction in the level of piracy was achieved as a result of regular checks by BSA and the Armenian Police at stores on disc and computer equipment sale.
According to the results for 2008, as to the level of pirated software support spreading, Armenia yielded only to Georgia and Bangladesh.
Speaking of expectations from Armenian parliament’s approval of the draft law on defending copyright, Narine Mkrtchyan stated that putting the law into effect may reduce the level of piracy almost by a quarter.