15:00 | 11.05.10 | Նորություններ | 4864
Երեւան/Մեդիամաքս/. «Բաց հասարակության ինստիտուտի օժանդակության հիմնադրամի» հայաստանյան մասնաճյուղը հայտարարել է մրցույթ Symbian-ի, Android-ի եւ Windows Mobile-ի բջջային գործառնական համակարգերի տեղայնացման մշակման համար` մինչեւ $5000-ի դրամաշնորհ ստանալու համար:
Ինչպես Մեդիամաքս-ին հայտնել է «Բաց հասարակության ինստիտուտի օժանդակության հիմնադրամի» հայաստանյան մասնաճյուղի տեղեկատվական ծրագրերի համակարգող Անդրանիկ Մարկոսյանը, մրցույթի նպատակը այնպիսի ծրագրային ապահովման մշակումն է, որը սպառողներին թույլ կտա իրենց հեռախոսներով կարդալ տեքստեր եւ այցելել կայքէջեր հայերեն լեզվով:
Մրցույթի մասնակիցների նկատմամբ տեխնիկական պահանջներն են` մշակվող ծրագրային ապահովման բաց կոդ (open source), տեղադրման պարզությունը եւ հետագա նորացումների աջակցությունը:
Դրամաշնորհ ստանալու հայտերն ընդունվում են «Բաց հասարակության ինստիտուտի օժանդակության հիմնադրամի» հայաստանյան մասնաճյուղում մինչեւ 2010թ. մայիսի 21-ը:

15:00 | 11.05.10 | Новости | 4862
Ереван/Медиамакс/. Армянский филиал «Института Открытого Общества Фонда Содействия» (ИООФС-Армения) объявил о конкурсе на получение гранта в размере до $5000 на разработку локализаций мобильных операционных систем Symbian, Android и Windows Mobile.
Как сообщил Медиамакс координатор информационных программ ИООФС-Армения Андраник Маркосян, целью конкурса является разработка программного обеспечения, позволяющего пользователям мобильных операционных систем читать тексты и посещать вебсайты на армянском языке.
В числе технических требований к участникам конкурса: открытость кода (open source) разрабатываемого программного обеспечения, его легкая устанавливаемость и поддержка последующих обновлений.