14:58 | 28.06.10 | Նորություններ | 5205
Երեւան /Մեդիամաքս/. ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր Երեւանում Intel կորպորացիայի տնօրենների խորհրդի նախկին նախագահ Քրեյգ Բարեթին հանձնել է ՀՀ նախագահի մրցանակը «տեղեկատ¬վա¬կան տեխնոլոգիաների ոլոր¬տում համաշխարհային ներդրման համար»:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, Քրեյգ Բարեթը նախագահից ստացել է ոսկե մեդալ, որի մի երեսին պատկերված է ադամանդե աչքով արծիվ, դարձերեսին` ՀՀ զինանշանը Սիլիկոնյան հովտի խորհրդանիշի ֆոնի վրա:
Հանդես գալով մրցանակի հանձնման արարողությանը` նախագահական մրցանակի կազմկոմիտեի համանախագահ, Synopsys ընկերության փոխնախագահ Ռիչ Գոլդմանը, ում պատկանում է մրցանակի հիմնման գաղափարը, ասել է, որ Նոբելյան մրցանակը, որն աշխարհի ամենահեղինակավոր մրցանակն է եւ հանձնվում է տարբեր բնագավառներում, ուշադրությունից դուրս է թողնում IT ոլորտը, եւ Հայաստանն աշխարհի միակ պետությունն է, որտեղ մրցանակ է հանձնվում տեղեկատ¬վա¬կան տեխնոլոգիաների ոլոր¬տում համաշխարհային ներդրման համար:
«Քրեյգ Բարեթի ընտրությունը` որպես նախագահի մրցանակի առաջին դափնեկիր, ճիշտ է, քանի որ նա ոչ միայն եղել է Intel-ի ղեկավարը, այլեւ մեծ ավանդ ունի զարգացող երկրներում համաշխարհային կրթական համակարգի զարգացման գործում»,- ասել է Ռիչ Գոլդմանը:
Քրեյգ Բարեթը շնորհակալություն է հայտնել մրցանակի համար` ասելով, որ «լինելով Հայաստանում եւ ստանալով այս մրցանակը` ես ներկայացնում եմ մի շարք մարդկանց, ովքեր վերջին տասնամյակում հսկայական ազդեցություն են ունեցել մեր կյանքի, աշխատանքի եւ ուսման վրա»:
«Առաջիկա տարիներին տեխնոլոգիաները կշարունակեն զարգանալ արագ տեմպով, նույնիսկ գերազանցելով այն ցուցանիշը, որը մենք տեսել ենք վերջին 10-20 տարիներին, իսկ դա նշանակում է, որ համաշխարհային քաղաքական ու բիզնես-առաջնորդները չպետք է արհամարհեն տեխնոլոգիաները, քանի որ հակառակ դեպքում այդ երկրների հասարակությունը հետ կմնա մնացած աշխարհից»,- ասել է Քրեյգ Բարեթը:
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ասել է, որ այս մրցանակը երկրի համեստ ներդրումն է համաշխարհային տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացման մեջ: «Մենք դրանով պատվում ենք դոկտոր Բարեթին եւ բարձր ենք գնահատում Intel կորպորացիայի դերը ամբողջ աշխարհում բարձր տեխնոլոգիաների ու գիտելիքների տարածման գործում»,- ասել է Սերժ Սարգսյանը:
Նրա խոսքերով, մրցանակի հիմնական նպատակն է բարձրացնել հայ երիտասարդության հետաքրքրությունը տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նկատմամբ: «Մենք կխրախուսենք նրանց ուսումն ու աշխատանքն այդ ոլորտում, կփնտրենք եւ կգտնենք դրա համար անհրաժեշտ ուղիներ ու միջոցներ»,- ասել է նախագահը:
IT ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար մրցանակը հիմնելու մասին որոշում է կայացվել 2009 թվականին: Synopsys Armenia-ի նախաձեռնությամբ ստեղծված մրցանակն ամենամյա է եւ շնորհվելու է տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում բացառիկ ներդրում կատարած անձանց: Մրցանակի գլխավոր հովանավորը VivaCell-MTC ընկերությունն է:

14:58 | 28.06.10 | Новости | 5228
Ереван /Медиамакс/. Президент Армении Серж Саргсян вручил сегодня в Ереване бывшему председателю Совета директоров корпорации Intel Крейгу Баррету премию президента Армении «за выдающийся мировой вклад в человечество посредством информационных технологий».
Как сообщает Медиамакс, Крейг Баррет получил из рук президента золотую медаль, на лицевой стороне которой изображен орел с бриллиантовым глазом, а на обратной - герб Армении на фоне символа Силиконовой долины.
Выступая на вручении награды, сопредседатель оргкомитета президентской награды, вице-президент компании Synopsys Рич Голдман, которому принадлежит идея учреждения данной премии, сказал, что Нобелевская премия, которая является наиболее престижной премией в мире и вручается в различных областях, упускает из внимания область IT, и Армения является единственной в мире страной, где вручается награда за выдающийся мировой вклад в человечество посредством информационных технологий.
«Выбор Крейга Баррета в качестве первого лауреата президентской премии точен, поскольку этот человек был не просто главой Intel, но и внес большой вклад в развитие мировой образовательной системы в развивающихся странах»,- сказал Рич Голдман.
Крейг Баррет выразил благодарность за награду, сказав, что «будучи в Армении и получая награду, я представляю множество людей, которые в последние десятилетия оказали огромное влияние на то, как мы живем, работаем и учимся».
«В ближайшие годы технологии продолжат развиваться темпами, даже превышающими те, которые мы видели в последние 10-20 лет, а это означает, что мировые политические и бизнес-лидеры не должны игнорировать технологии, поскольку в противном случае общества этих стран будут отставать от остального мира»,- сказал Крейг Баррет.
Президент Армении Серж Саргсян, в свою очередь, сказал, что данная награда является скромным вкладом страны в развитие информационных технологий в мире. «Мы чествуем этим доктора Баррета и высоко ценим вклад корпорации Intel в деле распространения высоких технологий и знаний во всем мире»,- сказал Серж Саргсян.
По его словам, главной целью учреждения данной премии является повышение интереса армянской молодежи к информационным технологиям. «Мы будем поощрять их учебу и работу в этой области, будем искать и находить необходимые для этого пути и средства», - сказал президент.
Решение об учреждении президентской премии за международный вклад в сферу IT было принято в 2009 году. Премия, созданная по инициативе Synopsys Armenia, будет вручаться ежегодно человеку, сделавшему уникальный вклад в международное развитие сферы информационных технологий. Генеральным спонсором премии выступила компания VivaCell-MTC.