15:22 | 21.07.10 | Նորություններ | 7159
Երեւան /Մեդիամաքս/. Այսօր Տավուշի մարզի Բերդ քաղաքի թիվ 1 միջնակարգ դպրոցում տեղի ունեցավ «Այբ» կրթական հիմնադրամի «ԱյբԼաբ» ծրագրի շրջանակներում գործարկվող «Ինֆորմատիկա» առարկայի ուսումնական լաբորատորիայի բացումը:
Ինֆորմատիկայի այս լաբորատորիան համալրված է տասը համակարգիչներով և նախատեսված է մինչև 20 աշակերտ ունեցող դասարանների հետ տեսական և գործնական պարապմունքներ կազմակերպելու համար: Այս լաբորատորիան մտնում է բոլոր «ԱյբԼաբ»-երը միավորող միասնական ցանցի մեջ` ապահովելով փորձի փոխանակումը, ռեսուրսների համատեղ օգտագործումը, կառավարման ընդհանուր տեխնոլոգիաների կիրառումը եւ այլն:
Ինֆորմատիայի «ԱյբԼաբ»-ը հովանավորվել է «Այբ» կրթական ակումբի հիմնադիր անդամ, ֆինանսիստ Արթուր Բերդի (Ֆրանսիա / ԱՄՆ) կողմից:
«Այբ» կրթական հիմնադրամը, ի թիվս Հայաստանի կրթական համակարգի զարգացմանն ու կատարելագործմանն ուղղված այլ ծրագրերի, նախագծում և դպրոցներում տեղադրում է արդիական ուսումնական լաբորատորիներ:
Առաջին «ԱյբԼաբ»-երը` քիմիա եւ ֆիզիկա առարկաներից, ստեղծվել են Երևանի Ա. Շահինյանի անվ. ֆիզիկամաթեմատիկական հատուկ դպրոցում: Ընթացքի մեջ են Երեւանի եւ մարզերի մի շարք դպրոցներում տարբեր առարկաների ուսումնական «ԱյբԼաբ»-երի գործարկման ծրագրերը:

15:22 | 21.07.10 | Новости | 7161
Ереван  /Медиамакс/. Открытие лаборатории по обучению информатике состоялось сегодня в средней школе N1 города Берд Тавушской области Армении в рамках программы «АйбЛаб» образовательного фонда «Айб».
Как сообщили Медиамакс в пресс-службе фонда, лаборатория оснащена 10 компьютерами и предусмотрена для практических и теоретических занятий классов, укомплектованных 20 учениками. Лаборатория входит в единую сеть «АйбЛаб» по обмену опытом, совместному использованию ресурсов, применению общих технологий управления и т.д.
Спонсором «АйбЛаб» по информатике стал один из учредителей образовательного фонда «Айб», финансист Артур Берд (Франция/США).
Наряду с программами по развитию и совершенствованию образовательной программы Армении, фонд «Айб» проектирует и устанавливает в школах современные учебные лаборатории. Первые лаборатории по физике и химии были открыты в Ереванской специальной физико-математической школе им. А Шагиняна. Продолжается создание учебных «АйбЛаб»-ов по различным предметам в ряде школ Еревана и областей Армении.