15:20 | 16.09.10 | Նորություններ | 8835
Երեւան/Մեդիամաքս/. «Այբ» կրթական հիմնադրամի նախաձեռնությամբ տեղի կունենա «Պատանի քիմիկոսների համահայկական մրցաշարը»:
Ինչպես այսօր Մեդիամաքս-ին հայտնել են «Այբ» հիմնադրամում, մրցաշարը թիմային մրցույթ է, որտեղ դպրոցականները լուծում են քիմիայի բարդ ու հետաքրքիր առաջադրանքներ, բանավիճում գիտական թեմաների շուրջ, անում իրենց առաջին գիտական հայտնագործությունները:
Մրցաշարին մասնակցելու է 7 թիմ ` մեկական թիմ Վանաձորից, Աբովյանից, Էջմիածնից, Գյումրուց, Ստեփանավանից եւ երկու թիմ Երեւանից:
Յուրաքանչյուր թիմի կազմում ընդգրկված է 4-6 աշակերտ, որոնցից մեկը թիմի ավագն է: Թիմերից յուրաքանչյուրը ծրագրի կազմակերպիչներին նախապես ուղարկել է մրցութային ներկայացում առաջադրված թեմայի շուրջ, ապա թիմի կազմը` հաստատված դպրոցի տնօրինության կողմից:
Ժյուրիի նախագահը ԵՊՀ անալիտիկ քիմիայի ամբիոնի վարիչ, քիմիական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Համբարձում Խաչատրյանն է: Ժյուրիի կազմում ընդգրկված են դասախոսներ բոլոր այն բուհերից, որտեղ քիմիան դասավանդվում է որպես մասնագիտական առարկա, ինչպես նաեւ երիտասարդ գիտաշխատողներ, դպրոցի ուսուցիչներ եւ այլ մասնագետներ:

15:20 | 16.09.10 | Новости | 8930
Ереван/Медиамакс/. По инициативе Образовательного фонда «Айб» состоится «Всеармянский турнир юных химиков».
Как сообщили сегодня Медиамакс в фонде «Айб», турнир является командным состязанием, где школьники предлагают решения различным интересным задачам, участвуют в настоящих научных дебатах, делают свои первые научные открытия.
В турнире примут участие 7 команд: по одной команде из Ванадзора, Абовяна, Эчмиадзина, Гюмри, Степанавана и две команды из Еревана.
В состав каждой команды входит от 4 до 6 учеников, один из них - капитан команды. Организаторам конкурса были заранее представлены презентации на конкурсные темы, а затем и окончательный состав каждой команды, утвержденный дирекцией школы.
Председателем жюри является заведующий кафедрой аналитической химии ЕГУ, доктор химических наук, профессор Амбарцум Хачатрян. В состав жюри входят преподаватели всех вузов, где химия преподается как профессиональный предмет, а также молодые научные сотрудники, учителя и другие специалисты.