15:03 | 22.09.10 | Նորություններ | 4405
Երեւան/Մեդիամաքս/. «ԱրմենՏել» ընկերությանը (Beeline ապրանքանիշ) այսօր ՀՀ Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովին /ՏՄՊՀ/ մեղադրել է «Վարչական վարույթի մասին» օրենքի մի շարք դրույթները խախտելու համար:
Ինչպես այսօր ընկերության նկատմամբ տուգանք կիրառելու մասին ՏՄՊՀ որոշման կապակցությամբ հրավիրված մամուլի ասուլիսում հայտարարել է «ԱրմենՏել»-ի իրավաբանական ծառայության ղեկավար Դավիթ Սանդուխչյանը, հանձնաժողովը վարչական վարույթը ձեռնարկել է սեփական ցանկությամբ:
Նրա խոսքերով, ՏՄՊՀ աշխատակիցները գրավոր եղանակով տեղեկացրել են ընկերությանը, որ հանձնաժողովը բողոք չի ստացել սպառողներից, սակայն այսօր խնդիրը ներկայացվել է «աղավաղված»:
Դավիթ Սանդուխչյանն ասել է, որ ՏՄՊՀ գործունեությունը դիտարկում է որպես «ԱրմենՏել»-ի վրա ճնշում գործադրելու փորձ: Նրա խոսքերով, 6 ամսվա ընթացքում հանձնաժողովը եւ ընկերությունը բանակցում են ՏՄՊՀ նախորդ 2 որոշումների (թիվ 79ա եւ թիվ 81ա) վերաբերյալ փոխզիջման հասնելու նպատակով, որոնք ենթադրում են 300 մլն դրամի չափով տուգանքի կիրառում եւ միջազգային թրաֆիկի շուկայում ընկերության գերիշխող դիրքի ճանաչում:
Դավիթ Սանդուխչյանը տեղեկացրել է, որ ներկայումս հանձնաժողովի երկու որոշումները քննարկվում են Վարչական դատարանում, սակայն որպես «փոխզիջում» ՏՄՊՀ-ն «ԱրմենՏել»-ին առաջարկում է վճարել 300 մլն դրամ եւ դադարեցնել բողոքարկման գործընթացը:
Դավիթ Սանդուխչյանը նշել է, որ «ԱրմենՏել» ընկերությունը մտահոգություն է հայտնում հանձնաժողովի այսօրվա որոշման կապակցությամբ եւ կարծում է, որ կիրառելով չհիմնավորված պատժամիջոցներ` ՏՄՊՀ-ն վտանգավոր նախադեպ է ստեղծում տնտեսվարող սուբյեկտների հետ փոխհարաբերությունների տեսանկյունից: Նա հայտարարել է նաեւ, որ, ամենայն հավանականությամբ, «ԱրմենՏել»-ը դատական կարգով կբողոքարկի ՏՄՊՀ այսօրվա որոշումը:
Հիշեցնենք, որ այսօր ՏՄՊՀ-ն «ԱրմենՏել»-ին տուգանել է 500 հազ. դրամով «սպառողներին մոլորության մեջ գցելու եւ անբարեխիղճ մրցակցության համար»:

15:03 | 22.09.10 | Новости | 4420
Ереван/Медиамакс/. Компания “АрменТел” (торговая марка Beeline) обвинила сегодня Комиссию по защите экономической конкуренции (КЗЭК) Армении в нарушении ряда пунктов закона “Об административном производстве”.
Как заявил сегодня на пресс-конференции по поводу решения КЗЭК о наложении штрафа на компанию руководитель юридической службы “АрменТел” Давид Сандухчян, комиссия инициировала административное производство по собственному желанию.
По его словам, сотрудники КЗЭК в письменной форме информировали компанию, что комиссия не получала жалоб от потребителей, однако сегодня представили вопрос “в искаженном ракурсе”.
Давид Сандухчян сказал, что расценивает деятельность КЗЭК как попытку давления на “АрменТел”. По его словам, на протяжении 6 месяцев комиссия и компания ведут переговоры для достижения компромисса относительно двух предыдущих решений КЗЭК
(N-79а и N-81а), предполагающих наложение штрафа в размере 300 млн. драмов и признание компании занимающим доминирующее положение на рынке международного трафика.
Давид Сандухчян сообщил, что в настоящее время оба решения комиссии рассматриваются в Административном суде, однако в качестве «компромисса» КЗЭК предлагает “АрменТел” выплатить 300 млн. драмов и приостановить апеляционный процесс.
Давид Сандухчян отметил, что компания “АрменТел” выражает свою озабоченность по поводу сегодняшнего решения комиссии и считает, что, применяя необоснованные санкции, КЗЭК создает опасный прецедент с точки зрения взаимоотношений с хозяйствующими субъектами. Он также заявил, что, по всей видимости, “АрменТел” в судебном порядке обжалует сегодняшнее решение КЗЭК.
Напомним, что КЗЭК оштрафовала сегодня “АрменТел” на 500 тыс. драмов «за введение потребителей в заблуждение и недобросовестную конкуренцию».