15:03 | 22.09.10 | Նորություններ | 4405
Երեւան/Մեդիամաքս/. «ԱրմենՏել» ընկերությանը (Beeline ապրանքանիշ) այսօր ՀՀ Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովին /ՏՄՊՀ/ մեղադրել է «Վարչական վարույթի մասին» օրենքի մի շարք դրույթները խախտելու համար:
Ինչպես այսօր ընկերության նկատմամբ տուգանք կիրառելու մասին ՏՄՊՀ որոշման կապակցությամբ հրավիրված մամուլի ասուլիսում հայտարարել է «ԱրմենՏել»-ի իրավաբանական ծառայության ղեկավար Դավիթ Սանդուխչյանը, հանձնաժողովը վարչական վարույթը ձեռնարկել է սեփական ցանկությամբ:
Նրա խոսքերով, ՏՄՊՀ աշխատակիցները գրավոր եղանակով տեղեկացրել են ընկերությանը, որ հանձնաժողովը բողոք չի ստացել սպառողներից, սակայն այսօր խնդիրը ներկայացվել է «աղավաղված»:
Դավիթ Սանդուխչյանն ասել է, որ ՏՄՊՀ գործունեությունը դիտարկում է որպես «ԱրմենՏել»-ի վրա ճնշում գործադրելու փորձ: Նրա խոսքերով, 6 ամսվա ընթացքում հանձնաժողովը եւ ընկերությունը բանակցում են ՏՄՊՀ նախորդ 2 որոշումների (թիվ 79ա եւ թիվ 81ա) վերաբերյալ փոխզիջման հասնելու նպատակով, որոնք ենթադրում են 300 մլն դրամի չափով տուգանքի կիրառում եւ միջազգային թրաֆիկի շուկայում ընկերության գերիշխող դիրքի ճանաչում:
Դավիթ Սանդուխչյանը տեղեկացրել է, որ ներկայումս հանձնաժողովի երկու որոշումները քննարկվում են Վարչական դատարանում, սակայն որպես «փոխզիջում» ՏՄՊՀ-ն «ԱրմենՏել»-ին առաջարկում է վճարել 300 մլն դրամ եւ դադարեցնել բողոքարկման գործընթացը:
Դավիթ Սանդուխչյանը նշել է, որ «ԱրմենՏել» ընկերությունը մտահոգություն է հայտնում հանձնաժողովի այսօրվա որոշման կապակցությամբ եւ կարծում է, որ կիրառելով չհիմնավորված պատժամիջոցներ` ՏՄՊՀ-ն վտանգավոր նախադեպ է ստեղծում տնտեսվարող սուբյեկտների հետ փոխհարաբերությունների տեսանկյունից: Նա հայտարարել է նաեւ, որ, ամենայն հավանականությամբ, «ԱրմենՏել»-ը դատական կարգով կբողոքարկի ՏՄՊՀ այսօրվա որոշումը:
Հիշեցնենք, որ այսօր ՏՄՊՀ-ն «ԱրմենՏել»-ին տուգանել է 500 հազ. դրամով «սպառողներին մոլորության մեջ գցելու եւ անբարեխիղճ մրցակցության համար»:

15:03 | 22.09.10 | News | 4447
Yerevan/Mediamax/. “ArmenTel” Company (Beeline trademark) accused today the State Committee for the Protection of Economic Competition (SCPEC) of Armenia of violating a number of provisions of the law on “Administrative Proceedings”.
As the Head of “ArmenTel” Legal Service David Sandukhchyan stated at the news conference today concerning SCPEC decision on imposing a fine, the Committee initiated the administrative proceedings basing on its own wish.
According to him, SCPEC employees informed the company in written form that the Committee did not receive complaints from consumers, however today they presented the issue “in a distorted way”.
David Sandukhchyan stated that he assesses the activity of SCPEC as an effort to put pressure on “ArmenTel”. According to him, in the course of 6 months, the Committee and the Company have been carrying out negotiations to reach a compromise concerning two previous decisions of SCPEC (N-79а and N-81а), which provided for imposing a fine at the volume of 300mln AMD and declaring the company as occupying a dominating position in the market of international traffic.
David Sandukhchyan informed that at present both decisions of the Committee are being considered in Administrative Court, however, as a “compromise”, SCPEC offers “ArmenTel” to pay 300mln AMD and to stop the appeal process.
David Sandukhchyan noted that “ArmenTel” company expresses its concern in connection with today’s decision of the Committee and believes that by using ungrounded sanctions, SCPEC is creating a dangerous precedent in terms of interrelations with managing subjects. He also stated that, to all appearances, “ArmenTel” will dispute SCPEC today’s decision in court.
Let’s remind that SCPEC fined “ArmenTel” today for 500 thousand AMD “for misleading consumers and for unfair competition”.