14:12 | 04.10.10 | Նորություններ | 5334
Կառավարությունը հայտարարել է ապրանքների եւ ծառայությունների էլեկտրոնային լիցենզավորման համակարգի ներդրման մասին
Երեւան/Մեդիամաքս/. ՀՀ կառավարությունն այսօր հայտարարել է ապրանքների եւ ծառայությունների էլեկտրոնային լիցենզավորման համակարգի ներդրման մասին:
Ինչպես այսօր Երեւանում կայացած մամուլի ասուլիսում տեղեկացրել է ՀՀ կառավարության աշխատակազմի ղեկավար Դավիթ Սարգսյանը, այսուհետ www.e-gov.am/licenses կայքում բոլոր ցանկացողները կարող են հայտ ներկայացնել համապատասխան նախարարություն` իրենց գործունեության լիցենզավորման նպատակով:
Նրա խոսքերով, գրանցման դեպքում հայտ ներկայացնողը ստանում է 12-նիշանոց գաղտնաբառ համակարգի օգտագործման համար եւ կարող է հետեւել լիցենզիայի տրամադրման ընթացքին: Դավիթ Սարգսյանը նշել է, որ լիցենզավորման էլեկտրոնային համակարգը զգալիորեն կրճատում է կոռուպցիոն ռիսկերը եւ բյուրոկրատիան:
Կառավարության աշխատակազմի ղեկավարն ասել է, որ լիցենզավորման էլեկտրոնային համակարգը բացառում է նաեւ համապատասխան փաստաթղթերը, պատասխան նամակը եւ այլ թղթեր կորցնելու հնարավորությունը:
ՀՀ ֆինանսների նախարար Տիգրան Դավթյանը հիշեցրել է, որ վերջին նիստում կառավարությունը հաստատել էր ապրանքների եւ ծառայությունների լիցենզավորման կարգի պարզեցման, ինչպես նաեւ լիցենզավորման ենթակա գործունեության տեսակները 40%-ով կրճատելու մասին օրինագիծը:
Նրա խոսքերով, լիցենզիայի գործող 169 տեսակներից առաջարկվում է թողնել 96-ը, ինչպես նաեւ խմբավորել գործունեության նմանատիպ տեսակները` լիցենզավորման ընթացակարգի պարզեցման նպատակով:
Կառավարության աշխատակազմի ղեկավար Դավիթ Սարգսյանն ասել է, որ ներկայումս ավարտվում են պետական վճարումների մարման էլեկտրոնային համակարգի պորտալի տեխնիկական հանձնարարությանն ուղղված աշխատանքները: Նրա խոսքերով, առաջիկայում կառավարությունը քաղաքացիներին հնարավորություն կընձեռի վճարումներ կատարել բանկային քարտերով` ինտերնետի միջոցով:

Руководитель администрации правительства Армении Давид Саргсян
Ереван/Медиамакс/. Правительство Армении объявило сегодня о внедрении системы электронного лицензирования товаров и услуг.
Как сообщил сегодня на пресс-конференции в Ереване руководитель администрации правительства Армении Давид Саргсян, отныне на сайте www.e-gov.am/licenses любой желающий может оставить заявку в соответствующее министерство для лицензирования своей деятельности.
По его словам, при регистрации заявитель получит 12-значный пароль для использования системы и сможет проследить за ходом предоставления лицензии. Давид Саргсян отметил, что электронная система лицензирования существенно сокращает коррупционные риски и бюрократию.
Глава администрации правительства сказал, что электронная система лицензирования исключает также возможность утери соответствующей документации, ответного письма и т.д.
Министр финансов Армении Тигран Давтян напомнил, что на последнем заседании правительство одобрило законопроект об упрощении порядка лицензирования товаров и услуг, а также сокращения видов деятельности, подлежащих лицензированию на 40%.
По его словам, из действующих 169 видов лицензий предлагается оставить 96, а также сгруппировать аналогичные виды деятельности для упрощения процедуры лицензирования.
Руководитель администрации правительства Давид Саргсян сказал, что в настоящее время завершаются работы над техническим заданием портала электронной системы погашения государственных выплат. По его словам, в ближайшее время правительство предоставит гражданам возможность оплаты через интернет по банковским карточкам.