14:12 | 04.10.10 | Նորություններ | 5334
Կառավարությունը հայտարարել է ապրանքների եւ ծառայությունների էլեկտրոնային լիցենզավորման համակարգի ներդրման մասին
Երեւան/Մեդիամաքս/. ՀՀ կառավարությունն այսօր հայտարարել է ապրանքների եւ ծառայությունների էլեկտրոնային լիցենզավորման համակարգի ներդրման մասին:
Ինչպես այսօր Երեւանում կայացած մամուլի ասուլիսում տեղեկացրել է ՀՀ կառավարության աշխատակազմի ղեկավար Դավիթ Սարգսյանը, այսուհետ www.e-gov.am/licenses կայքում բոլոր ցանկացողները կարող են հայտ ներկայացնել համապատասխան նախարարություն` իրենց գործունեության լիցենզավորման նպատակով:
Նրա խոսքերով, գրանցման դեպքում հայտ ներկայացնողը ստանում է 12-նիշանոց գաղտնաբառ համակարգի օգտագործման համար եւ կարող է հետեւել լիցենզիայի տրամադրման ընթացքին: Դավիթ Սարգսյանը նշել է, որ լիցենզավորման էլեկտրոնային համակարգը զգալիորեն կրճատում է կոռուպցիոն ռիսկերը եւ բյուրոկրատիան:
Կառավարության աշխատակազմի ղեկավարն ասել է, որ լիցենզավորման էլեկտրոնային համակարգը բացառում է նաեւ համապատասխան փաստաթղթերը, պատասխան նամակը եւ այլ թղթեր կորցնելու հնարավորությունը:
ՀՀ ֆինանսների նախարար Տիգրան Դավթյանը հիշեցրել է, որ վերջին նիստում կառավարությունը հաստատել էր ապրանքների եւ ծառայությունների լիցենզավորման կարգի պարզեցման, ինչպես նաեւ լիցենզավորման ենթակա գործունեության տեսակները 40%-ով կրճատելու մասին օրինագիծը:
Նրա խոսքերով, լիցենզիայի գործող 169 տեսակներից առաջարկվում է թողնել 96-ը, ինչպես նաեւ խմբավորել գործունեության նմանատիպ տեսակները` լիցենզավորման ընթացակարգի պարզեցման նպատակով:
Կառավարության աշխատակազմի ղեկավար Դավիթ Սարգսյանն ասել է, որ ներկայումս ավարտվում են պետական վճարումների մարման էլեկտրոնային համակարգի պորտալի տեխնիկական հանձնարարությանն ուղղված աշխատանքները: Նրա խոսքերով, առաջիկայում կառավարությունը քաղաքացիներին հնարավորություն կընձեռի վճարումներ կատարել բանկային քարտերով` ինտերնետի միջոցով:

14:12 | 04.10.10 | News | 4979
Yerevan/Mediamax/. Government of Armenia announced today implementation of a system of e-licensing of goods and services.
Head of Armenian government’s Administration David Sargsyan stated at a news conference in Yerevan today that from now on anyone can leave an application to the corresponding Ministry for licensing their activity at www.e-gov.am/licenses.
According to him, during registration, the applicant will receive a 12-digit password for using the system and will be able to track the process of license provision. David Sargsyan stated that the electronic system of licensing significantly reduces corruption risks and bureaucracy.
Head of the government Administration stated that electronic system of licensing also rules out the possibility of losing the corresponding documentation, the responding letter, etc.
Minister of Finance of Armenia Tigran Davtyan reminded that at the latest session, the government approved the draft law on simplifying the order of goods and services licensing, as well as reducing types of activities, subject to licensing, by 40%.
According to him, from existing 169 types of licenses, they suggest leaving only 96, as well as grouping the analogous types of activity to simplify licensing procedures.
Head of the government Administration David Sargsyan stated that at present they are completing works over technical issues of the portal for electronic system of state payment redemption. According to him, in the nearest future the government will provide citizens with the chance to make payments with the use of bank cards via internet.