12:01 | 08.10.10 | Նորություններ | 4165
Երեւան/Մեդիամաքս/. «ԱրմենՏել» ընկերությունը (Beeline ապրանքանիշ) կազմակերպել եւ աջակցել է ՀՀ պետական ծառայողների համար ծրագրերի կառավարման բնագավառում որակավորման բարձրացման ծրագրին:
Ինչպես Մեդիամաքս-ին հայտնել են ընկերության մամուլի ծառայությունում, արդյունաբերական ներուժի եւ ենթակառուցվածքների զարգացմամբ զբաղվող պետական ծառայողների խմբի մասնագիտական ուսուցումն իրականացվում է «Փի-Էմ Էքսպերտ» միջազգային կազմակերպության փորձագետների կողմից PMI PMBOK չափանիշով եւ PMI (Project Management Institute) որակի չափորոշիչներով:
«Մենք մեծ նշանակություն տվեցինք ՀՀ վարչապետի ելույթին, որտեղ խոսվում էր կառավարման հմտությունների բարձրացման անհրաժեշտության մասին եւ որոշեցինք կիսել մեր փորձը»,- նշել է «ԱրմենՏել»-ի գլխավոր տնօրեն Իգոր Կլիմկոն:

12:01 | 08.10.10 | News | 4214
Yerevan/Mediamax/. “ArmenTel” Company (Beeline trademark) is the organizer and the sponsor of the program on improving qualification in the sphere of project management among government employees of Armenia.
Mediamax was informed in the press service of the company that training of a group of government employees, dealing with development of infrastructure and industrial potential of Armenia, is held at Beeline Corporate University by international experts of “PM Expert” Company under PMI PMBOK standard and according to PMI (Project Management Institute) quality criteria.
“We were attentive towards the speech of the Armenian Prime Minister, in which he  spoke of the necessity to improve managerial skills and decided to share the experience we have”, General Director of “ArmenTel” Igor Klimko stated.