13:04 | 22.10.10 | Նորություններ | 4196
Երեւան/Մեդիամաքս/. «ՎիվաՍել-ՄՏՍ» բջջային օպերատորը եւ բրիտանական BirthLink հասարակական կազմակերպությունը հայտարարել են ՀՀ չորս մարզերի ծննդատների համար նորածինների խնամքի սարքավորումների ձեռք բերման մասին:
Ինչպես այսօր Երեւանում կայացած մամուլի ասուլիսում հայտնել է «ՎիվաՍել-ՄՏՍ»-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, գնվել է 70 մլն դրամի սարքավորում: Ծրագրի հիմնական նպատակն է զգալիորեն կրճատել երկրում նորածինների մահացության ցուցանիշը:
Նոր սարքավորումներ կտրամադրվեն Մարտունի, Կապան, Գորիս, Սեւան եւ Բերդ քաղաքների ծննդատներին, ինչպես նաեւ Գյումրիի երկու ծննդատներին:
BirthLink-ի ղեկավար Քեթի Մելորը նշել է, որ այս տարի կավարտվի սարքավորումների տրամադրման հիմնական ծրագիրը, եւ կազմակերպությունը մտադիր է սկսել ծրագրի երկրորդ փուլը` տեխնիկական աջակցություն եւ մասնագետների վերապատրաստում` նորածնային խնամքի ապահովման նպատակով:
2009 թ.-ից «ՎիվաՍել-ՄՏՍ»-ը եւ BirthLink-ը աջակցում են Հայաստանի ծննդատներին: Նախորդ տարի Երեւանի 11 ծննդատներ ապահովվեցին 144 մլն դրամի սարքավորումներով:

13:04 | 22.10.10 | News | 3911
Yerevan/Mediamax/. “VivaCell-MTS” mobile connection operator and British BirthLink public organization announced purchase of equipment for care for newborns for maternity hospitals in four marzes of Armenia.
General Manager of “VivaCell-MTS” Ralph Yirikian stated at a news conference in Yerevan today that equipment at the sum of 70mln AMD has been purchased. The main goal of the program is to significantly reduce the index of mortality among newborns in the country.
The new equipment will be supplied to maternity hospitals in Martuni, Kapan, Goris, Sevan and Berd towns, and two hospitals in Gyumri.
Head of BirthLink Kathy Melor noted that this year the main program on provision of equipment will be complete and the organization intends to start the second stage on technical support and qualification of specialists to provide for care for newborns.
Since 2009, “VivaCell-MTS” and BirthLink have been assisting maternity hospitals in Armenia. Last year, 11 maternity hospitals of Yerevan were provided with equipment at the total sum of 144mln AMD.