13:04 | 22.10.10 | Նորություններ | 4196
Երեւան/Մեդիամաքս/. «ՎիվաՍել-ՄՏՍ» բջջային օպերատորը եւ բրիտանական BirthLink հասարակական կազմակերպությունը հայտարարել են ՀՀ չորս մարզերի ծննդատների համար նորածինների խնամքի սարքավորումների ձեռք բերման մասին:
Ինչպես այսօր Երեւանում կայացած մամուլի ասուլիսում հայտնել է «ՎիվաՍել-ՄՏՍ»-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, գնվել է 70 մլն դրամի սարքավորում: Ծրագրի հիմնական նպատակն է զգալիորեն կրճատել երկրում նորածինների մահացության ցուցանիշը:
Նոր սարքավորումներ կտրամադրվեն Մարտունի, Կապան, Գորիս, Սեւան եւ Բերդ քաղաքների ծննդատներին, ինչպես նաեւ Գյումրիի երկու ծննդատներին:
BirthLink-ի ղեկավար Քեթի Մելորը նշել է, որ այս տարի կավարտվի սարքավորումների տրամադրման հիմնական ծրագիրը, եւ կազմակերպությունը մտադիր է սկսել ծրագրի երկրորդ փուլը` տեխնիկական աջակցություն եւ մասնագետների վերապատրաստում` նորածնային խնամքի ապահովման նպատակով:
2009 թ.-ից «ՎիվաՍել-ՄՏՍ»-ը եւ BirthLink-ը աջակցում են Հայաստանի ծննդատներին: Նախորդ տարի Երեւանի 11 ծննդատներ ապահովվեցին 144 մլն դրամի սարքավորումներով:

13:04 | 22.10.10 | Новости | 4236
Ереван/Медиамакс/. Сотовый оператор «ВиваСелл-МТС» и британская общественная организация BirthLink объявили о приобретении оборудования для ухода за новорожденными для родильных домов в четырех марзах Армении.
Как сообщил сегодня на пресс-конференции в Ереване гендиректор «ВиваСелл-МТС» Ральф Йирикян, приобретено оборудование на сумму в 70 млн драмов. Основная цель программы - существенно сократить показатель смертности среди новорожденных в стране.
Новое оборудования будет предоставлено родильным домам в городах Мартуни, Капан, Горис, Севан и Берд и двум родильным домам в Гюмри.
Глава BirthLink Кети Мелор отметила, что в этом году завершится основная программа по предоставлению оборудования, и организация намерена начать второй этап - по технической поддержке и переквалификации специалистов для обеспечения ухода за новорожденными.
С 2009 года «ВиваСелл-МТС» и BirthLink содействуют родильным домам Армении. В минувшем году 11 роддомов Еревана были обеспечены оборудованием на общую сумму в 144 млн драмов.